Palkat epäoikeudenmukaisia!

Tasan ei mene onnen lahjat, ei ainakaan oikeudenmukaisesti. Siivoojan työ on piilevästi tärkeää; ilman siivousta maailma hukkuisi roskiin ja likaan. Silti hommasta maksetaan sikamaisen vähän. Sama juttu mm. sairaanhoitajilla.

Toisessa ääripäässä sitten firmojen pomoille maksetaa jumalattomat liksat, optiot ja kultaiset kädenpuristukset erotessaan. Voiko heidän työnsä tuotos olla 100 kertaa parempi kuin rivityöntekijän?

Toisaalta, epäoikeudenmukaisuutta ilmenee myös mm. duunari- ja hallintoaloilla. Onko paperityömiehen valtava palkka osoitus työn vaativuudesta esim. kaupan kassaan verrattuna? Tai se, etä esim. vakuutusyhtiössä juristikoulutuksen saanut henkilö tienaa 1,5-2-kertaisesti vaativampaa työtä tekevän muun alan akateemisen tutkinnon suorittaneeseen työntekijään verrattuna?

Näissä esimerkeissä koetan vain valottaa sitä seikkaa, että tuloerot ovat kasvaneet viime vuosina, ja työn sisältöön ja vastuullisuuteen verrattuna aika kieroon on menty.
273788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Joo, mä olen kanssa samaa mieltä. Ja sitten tää verotus. Kyllä esim. mun asemassani sen vastuun pitäisi näkyä palkassa mutta silti muutamat alaiset ansaitsevat samoja lukemia kuin minä.

On se niin väärin.

Äänestä

mutta asiat ei aina noin yksinkertasia esim. timpurin hommista pitäis maksaa kunnon palkkaa koska tästä ammatissa joutuu eläkkeelle aiklaisemmin(jos ei haudassa ennen sitä) elikkä eläke pieni,pitää olla työkalut omasta takaa(4000€) ja auto periaatteessa,työ fyydidesto tosi rankkaa jokainen voi tulla kokeilemaan joka ei usko siinä vain muutama syy mitkä pitäisi vaikuttaa palkkaan

Äänestä

Ja hakeutuu omien mieltymystensä ja joskus palkkatason vuoksi alalle. Hommasta johon jokaisella on kouluttautumismahdollisuudet kykyjen puolesta ei makseta samaa kuin sellaisista mihin kaikista ei ole. Julkiset on aina tiedetty pienipalkkaisiksi.

Tuloerojen tulee joustaa jatkossa enemmän molempiin suuntiin mielestäni ja näin muissa yhteiskuntajärjestelmissä kuin sosialismissä ja kommunismissä on.

Huonoa palkkaa ei ole pakko jäädä kenenkään potemaan. Vaihtoehtoja löytyy mm. maaerot, alaerot, työnantaja erot, julk/yks. koulutuserot, työaikaerot .....jne

Äänestä

Missähän vakuutusyhtiössä niin hyvin lakimiehille maksetaan? Itse ole nuori lakimies ja tällä alalla kyllä nykyisin kirotaan pahasti jämähtäneitä, jopa alaspäin vetäytyneitä palkkoja. Ja vakuutusyhtiöt ovat yksi huonoimmin maksavista työnantajista. Kaksi ystävääni on lakimiehinä vakuutusyhtiössä ja liksa on nippanappa yli pari tonnia kuussa. Ei kuule paljon naurata sellainen palkka jos olet ensin lakimieheksi opiskellut.

Äänestä

paperitehtaan siivooja saa 11,5€/h.
pitäskö olla viälä enemmän.(varma tieto)

Äänestä
  • itte siivoojana toimistossa, liksa n. 6,50 e/tunti. Paperitehtaiden ja muiden suurtehtaiden siivoojat vetää parempaa liksaa, kiitos paperiliiton tms:n...

    Äänestä

Tähän nyt ei oikeastaan voi sanoa muuta, kuin että kukin saa ihan itse valita mitä tekee. Ei muuta, kuin koulun penkille lukemaan vaikka lakimieheksi jos siltä tuntuu. Eipä tarvi sitten valitella palkan suuruudesta. Tiedän sivustaseuranneena tasan tarkkaan kuinka raskaita lakiopinnot on ja voin vakuuttaa, että en olisi valmis lakimiespalkan eteen käymään niin raskasta koulua.

Suomi on tosiaankin siinä mielessä todella hyvä paikka asua, että täällä kaikki voivat käydä haluamiansa kouluja. Jos ei mielenkiinto riitä opiskeluun, niin on aivan turha napista palkastansa. Toisaalta jos suomalaisen siivoojan palkka on sinusta huono, niin mene sitten vaikka namibiaan siivoojaksi. Siellä se palkka on varmaankin sitten paljon parempi. ;-)

Äänestä

Ei niitä palkkoja hatusta vedetä. Tuottoisasta työstä maksetaan enemmän. Toisaalta kysyntä ja tarjonta määräävät työn hinnan. Esimerkiksi hyvälle timpurille maksetaan hyvin ja siinä jää peruskonttorirotta toiseksi. Turha siitä on itkeä.

Paperimiehille maksetaan hyvin koska jokainen seisokki tekee rahallisesti ison loven tuottavuuteen. Jos koneet pyörivät, niin kyllä paperimiehille kannattaa hyvin maksaa. Eli se ei ole kiinni koulutuksesta vaan siitä, että minkä arvoinen henkilö on työnantajalle. No kyllä paperiliittokin on hyvin työntekijöidensä palkka-asioita ajanut.

Veronmaksajat maksavat julkisen sektorin palkat, joten on selvää ettei sillä saralla voi huippupalkkoja maksaa. Toisaalta julkisen sektorin työ ei yleensä suoranaisesti tuota mitään, joten palkkaa ei voi määrittää tuottavuuden mukaan. Yksityisessä yrityksessä levyseppähitsaaja tekee tuottavaa työtä yrityksen eteen ja saa palkkana osan tuotosta, mutta esim. Kelan virkailija ei tuota työnantajalleen tuloa.

Äänestä
  • Tuottavuudellahan aina palkkaeroja perustellaan. Jos paperimiehelle voidaan maksaa hyvin sen vuoksi, että jos menevät lakkoon ja koneet pysähtyy tulee kallis seisokki. Okei, samalla logiikalla esim. Kela:n virkailijat voivat mennä lakkoon, lopettaa hommansa, niin katsotaan seisahtuuko osa yhteiskuntaa. Luulen niin...sama juttu mm. siivoojalla, vakuutusvirkailijalla, opettajalla, jne jne.

    Mennään takaisin alkuperäiskirjoituksen penäämään oikeudenmukaisuuteen: oikeudenmukaisuutta ei eri ammattien palkoissa ole. Joku optio-pomo tai paperimies ei pysty tekemään reaalista työpanosta niin suurella erolla johonkin matalapalkkaiseen verrattuna että voitaisiin puhua oikeudenmukaisesta ja työpanokseen suhteutetusta palkasta.

    Otetaan nyt sitten vaihteeksi julkishallinnon esimerkki: Oliko Jyväskylän kaupunginjohtaja Pekka Kettusen 200 te:n eroraha oikeudenmukainen? Oliko hänen työpanoksensa niin merkittävä verrattuna johonkin Jyväskylän riviviranhaltijaan? Voidaanko valtavaa erorahaa puolustella millään, kun samaan aikaan joukkoirtisanomisissa rivityöntekijät saavat lähteä yleensä kädet tyhjinä?

    Äänestä

  • totuus kirjoitti:

    Tuottavuudellahan aina palkkaeroja perustellaan. Jos paperimiehelle voidaan maksaa hyvin sen vuoksi, että jos menevät lakkoon ja koneet pysähtyy tulee kallis seisokki. Okei, samalla logiikalla esim. Kela:n virkailijat voivat mennä lakkoon, lopettaa hommansa, niin katsotaan seisahtuuko osa yhteiskuntaa. Luulen niin...sama juttu mm. siivoojalla, vakuutusvirkailijalla, opettajalla, jne jne.

    Mennään takaisin alkuperäiskirjoituksen penäämään oikeudenmukaisuuteen: oikeudenmukaisuutta ei eri ammattien palkoissa ole. Joku optio-pomo tai paperimies ei pysty tekemään reaalista työpanosta niin suurella erolla johonkin matalapalkkaiseen verrattuna että voitaisiin puhua oikeudenmukaisesta ja työpanokseen suhteutetusta palkasta.

    Otetaan nyt sitten vaihteeksi julkishallinnon esimerkki: Oliko Jyväskylän kaupunginjohtaja Pekka Kettusen 200 te:n eroraha oikeudenmukainen? Oliko hänen työpanoksensa niin merkittävä verrattuna johonkin Jyväskylän riviviranhaltijaan? Voidaanko valtavaa erorahaa puolustella millään, kun samaan aikaan joukkoirtisanomisissa rivityöntekijät saavat lähteä yleensä kädet tyhjinä?

    Aina voidaan saivarrella. Poliiseilla ei ole lakko-oikeutta, joten palkka polkee. Kelan virkailija voi yksinään lakkoilla, kunnes pistetään pihalle.

    Jokainen voi hakea paperialalle. Mikä edellyttää muuta? Jokainen tietää palkkatason etukäteen. Mielestäni on täysin oikeudenmukaista, että jokainen voi hakea niihin töihin mihin haluaa, toisille palkka on tärkeä, toisille ei ihan niin tärkeä.

    Mikä logiikka siinä, ettei tämä olisi oikeudenmukaista, kun vielä ilmaiseksi koulutetaan haluamaasi ammattiin?

    Äänestä

Mielestäni palkkaerot ovat ihan ok Suomessa. Kyllä sillä minimipalkallakin elää. Onhan se totta, että siivooja tekee raskasta duunia. Kuitenkin korkeassa virassa olevalla vastuu on ihan eri luokkaa. Siinä on kyseessä jo muidenkin työpaikat. Ja siivoojaksihan pääsee opiskelemattakin. Itse vietin 7 vuotta yliopistolla. Jos ajatellaan, että en sinä aikana tienannut, niin ei kai se ole väärin jos nyt saan hieman keskipalkkaa enemmän?

Mielestäni oikeassa palkkakuopassa ovat paljon opiskelleen ja vaativissa tehtävissä olevat. Museot, kirjastot, opettajat... Esim. monissa vaativissa tutkijan viroissa ei saa edes suomalaisten keskipalkkaa. Niihin vaaditaan kuitenkin jo tohtorin tutkinto, laaja kielitaito jne. Ja näitä ihmisiä tarvitaan, jotta pysytään kehityksen kärjessä.

En tietenkääm väitä, että suuret optiot ym. olisivat oikein. Miksi ei ikinä haukuta urheilijoita julkisesti. Räikkönen sai kuulemma 16 miljoonan euron palkankorutuksen. Ei moni huippujohtaja semmoisita optioista voi haaveillakaan.

Äänestä
  • ei just makseta koulun käynneille hyvää palkkaa verrattuna muihin maihin,suomalainen duunari saa samaa palkkaa kun muissa maissa mutta korkeasti koulutettu saa alle puolet mitä saisi muualla,siksi kato käy.

    Äänestä

kyllä se vaatimustaso on aivan eri luokkaa verrattuna esim.kassaan.mitenkään väheksymättä kenenkään työtä täytyy vain todeta,että jokaisella on sellainen palkka kuin ansaitsee.työpaikat ja eri alat ovat vain valintakysymyksiä.älkää olko hyvät ihmiset kateellisia toistenne palkoista.me paperityöläiset olisimme mielellämme solidaarisia esim.sairaanhoitajille,mutta kun se meidän raha maksetaan vain meille tai osakkeenomistajille.emme voi asialle mitään.valitettavasti.

Äänestä
  • Häpeä mokomakin maisteri. Luulet sä, että siivojaksi pääsee ilman ammattitutkintoa? Ei taatusti. Siinä tulee tietää paljon pesuaineista ja niiden koostumuksesta ja soveltumisesta eri materiaaleihin jne jne. Työ on muutoinkin raskasta.
    Kyllä sä aliarvioit ammatteja. Tuolla lauseellasi en arvosta sinua yhtään maisteri. Taitaa olla kusta pää täynnä.
    Mitä palkkoihin tulee ,niin kyllä sairaanhoitajille, lähihoitajille ja siivoojille on maksettava enemmän liksaa.
    Rupeasitko maisteri mummojen ja pappojen ripulipyllyjä pesemään tuolla noiden ammattilaisten alihinnnoitetulla liksalla?
    Itse olen ollut myös sellaisessa ammatissa, jonka palkkaussysteemi oli erittäin epäoikeudenmukainen. Meitä oli 25 hengen ryhmäurakka, jätkäporukka. Niin suuressa joukossa jo on yhtä monta mieltä kuin oli miestäkin.
    Kerron esimerkin. Eräs työtoverini kehui naureskellen ,ettei hän tee kuin 60 mk: n edestä töitä tunnissa. Eräs toinen teki 100 mk:n edestä tunnissa. Kummallekin maksettiin sama palkka ,eli n. 80 mk/h. Oliko teidän mielestänne se oikeudenmukaista? Pyydän kommentteja - Kiitos!
    Eikö urakkatyöstä tulisi maksaa työmäärän ja laadun mukaan, eikä pärstäkertoimen mukaan.

    Äänestä

  • Toinen vihainen kirjoitti:

    Häpeä mokomakin maisteri. Luulet sä, että siivojaksi pääsee ilman ammattitutkintoa? Ei taatusti. Siinä tulee tietää paljon pesuaineista ja niiden koostumuksesta ja soveltumisesta eri materiaaleihin jne jne. Työ on muutoinkin raskasta.
    Kyllä sä aliarvioit ammatteja. Tuolla lauseellasi en arvosta sinua yhtään maisteri. Taitaa olla kusta pää täynnä.
    Mitä palkkoihin tulee ,niin kyllä sairaanhoitajille, lähihoitajille ja siivoojille on maksettava enemmän liksaa.
    Rupeasitko maisteri mummojen ja pappojen ripulipyllyjä pesemään tuolla noiden ammattilaisten alihinnnoitetulla liksalla?
    Itse olen ollut myös sellaisessa ammatissa, jonka palkkaussysteemi oli erittäin epäoikeudenmukainen. Meitä oli 25 hengen ryhmäurakka, jätkäporukka. Niin suuressa joukossa jo on yhtä monta mieltä kuin oli miestäkin.
    Kerron esimerkin. Eräs työtoverini kehui naureskellen ,ettei hän tee kuin 60 mk: n edestä töitä tunnissa. Eräs toinen teki 100 mk:n edestä tunnissa. Kummallekin maksettiin sama palkka ,eli n. 80 mk/h. Oliko teidän mielestänne se oikeudenmukaista? Pyydän kommentteja - Kiitos!
    Eikö urakkatyöstä tulisi maksaa työmäärän ja laadun mukaan, eikä pärstäkertoimen mukaan.

    lähihoitajat saavat tosi hyvää palkkaa jos ovat olleet pidempää töissä niin kuukausi palkka 2500£ kaikkineen korotuksineen mutta on se hyvä valtion leivissä melkein aloittelevan lääkärin tasolla kuitenkin ihan eri vaativuustaso,lähikseksihän pääsee kirjekurssilla.

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    lähihoitajat saavat tosi hyvää palkkaa jos ovat olleet pidempää töissä niin kuukausi palkka 2500£ kaikkineen korotuksineen mutta on se hyvä valtion leivissä melkein aloittelevan lääkärin tasolla kuitenkin ihan eri vaativuustaso,lähikseksihän pääsee kirjekurssilla.

    Lähikselle ei pääse kirjekursilla, eikä palkka ole 2,500 €/ kk . Se on täysvale. Piikittelyä ammateista on sinulla kuin tuolla maisterilla.

    Äänestä

  • Toinen vihainen kirjoitti:

    Häpeä mokomakin maisteri. Luulet sä, että siivojaksi pääsee ilman ammattitutkintoa? Ei taatusti. Siinä tulee tietää paljon pesuaineista ja niiden koostumuksesta ja soveltumisesta eri materiaaleihin jne jne. Työ on muutoinkin raskasta.
    Kyllä sä aliarvioit ammatteja. Tuolla lauseellasi en arvosta sinua yhtään maisteri. Taitaa olla kusta pää täynnä.
    Mitä palkkoihin tulee ,niin kyllä sairaanhoitajille, lähihoitajille ja siivoojille on maksettava enemmän liksaa.
    Rupeasitko maisteri mummojen ja pappojen ripulipyllyjä pesemään tuolla noiden ammattilaisten alihinnnoitetulla liksalla?
    Itse olen ollut myös sellaisessa ammatissa, jonka palkkaussysteemi oli erittäin epäoikeudenmukainen. Meitä oli 25 hengen ryhmäurakka, jätkäporukka. Niin suuressa joukossa jo on yhtä monta mieltä kuin oli miestäkin.
    Kerron esimerkin. Eräs työtoverini kehui naureskellen ,ettei hän tee kuin 60 mk: n edestä töitä tunnissa. Eräs toinen teki 100 mk:n edestä tunnissa. Kummallekin maksettiin sama palkka ,eli n. 80 mk/h. Oliko teidän mielestänne se oikeudenmukaista? Pyydän kommentteja - Kiitos!
    Eikö urakkatyöstä tulisi maksaa työmäärän ja laadun mukaan, eikä pärstäkertoimen mukaan.

    Arvostan niitä jotka lähtee ripulipyllyjä pesee kuten sanoit.

    Itseltä ei luonnistuisi ja se oli palkan ohella yksi syy, miksi opiskelin kaupallisen korkeakoulu tutkinnon. Mulle ei raha sinällään merkkaa, jos saan palkan korotuksen niin pidän sillä aina extra vapaita. Vapaa mulle merkkaa enemmän.

    Äänestä

  • ktm kirjoitti:

    Arvostan niitä jotka lähtee ripulipyllyjä pesee kuten sanoit.

    Itseltä ei luonnistuisi ja se oli palkan ohella yksi syy, miksi opiskelin kaupallisen korkeakoulu tutkinnon. Mulle ei raha sinällään merkkaa, jos saan palkan korotuksen niin pidän sillä aina extra vapaita. Vapaa mulle merkkaa enemmän.

    Hei!

    Itse olen filosofian maisteri. Olen istunut myös kauppiksen kursseilla johtamista lukemassa. Ihmetyttää miksi kauppiksesta valmistuneet saavat niin hyvää liksaa. Heidän koulutus on kuitenkin aika paljon heppoisempi kuin yliopiston puolella (ainakin ystäväpiirissäni, koska pystyvät säännöllisesti valmistumaan viidessä vuodessa). Kirjoituksesi osoittaa samaa. Itse en palkkaisi ihmistä, joka ei osaa edes kirjoittaa: korkeakoulututkinto ja palkankorotus ovat yhdyssanoja. Jos noin lyhyessä tekstissä on jo paljon virheitä, miten on laita jossain tärkeässä rapostissa?

    Äänestä

  • Maisteri kirjoitti:

    Hei!

    Itse olen filosofian maisteri. Olen istunut myös kauppiksen kursseilla johtamista lukemassa. Ihmetyttää miksi kauppiksesta valmistuneet saavat niin hyvää liksaa. Heidän koulutus on kuitenkin aika paljon heppoisempi kuin yliopiston puolella (ainakin ystäväpiirissäni, koska pystyvät säännöllisesti valmistumaan viidessä vuodessa). Kirjoituksesi osoittaa samaa. Itse en palkkaisi ihmistä, joka ei osaa edes kirjoittaa: korkeakoulututkinto ja palkankorotus ovat yhdyssanoja. Jos noin lyhyessä tekstissä on jo paljon virheitä, miten on laita jossain tärkeässä rapostissa?

    Ymmärrätkö sie filosofian maisteri , ettei kaikki ole yhtä pilkunviilaajia kuin sinä. Kuin sie kehtaatkin puuttua noin tyhjänpäiväisiin asioihin ja niistä huomauttelemaan. Voi voi maisteri. Elämässä on kuule paljon tärkeämpiä asioita pohdittavaksi ja ratkaistavaksi. Toivottavasti Siperia opettaa sinuakin!

    Äänestä

  • Lähis kirjoitti:

    Lähikselle ei pääse kirjekursilla, eikä palkka ole 2,500 €/ kk . Se on täysvale. Piikittelyä ammateista on sinulla kuin tuolla maisterilla.

    on kaikkilla ikälisillä yli 14 € tunti tosinkaan ne jotka nyt aloittavat niin ne eivät ihan pääse tohon palkkaa kun ikälisiä leikattu.

    Äänestä

  • Maisteri kirjoitti:

    Hei!

    Itse olen filosofian maisteri. Olen istunut myös kauppiksen kursseilla johtamista lukemassa. Ihmetyttää miksi kauppiksesta valmistuneet saavat niin hyvää liksaa. Heidän koulutus on kuitenkin aika paljon heppoisempi kuin yliopiston puolella (ainakin ystäväpiirissäni, koska pystyvät säännöllisesti valmistumaan viidessä vuodessa). Kirjoituksesi osoittaa samaa. Itse en palkkaisi ihmistä, joka ei osaa edes kirjoittaa: korkeakoulututkinto ja palkankorotus ovat yhdyssanoja. Jos noin lyhyessä tekstissä on jo paljon virheitä, miten on laita jossain tärkeässä rapostissa?

    filosofian maisterilla varaa arvostella kauppakorkeakoulun käynneitä!fjälrevän takki vaan päälle ja mielenosoituksiin mukaan niin kyllähän ne opiskelut venyy.

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    lähihoitajat saavat tosi hyvää palkkaa jos ovat olleet pidempää töissä niin kuukausi palkka 2500£ kaikkineen korotuksineen mutta on se hyvä valtion leivissä melkein aloittelevan lääkärin tasolla kuitenkin ihan eri vaativuustaso,lähikseksihän pääsee kirjekurssilla.

    Missäköhän saa lähihoitaja tuollaista palkkaa. Alku lähtö on noin 1400 euroa ja jos nyt olisi kaikki mahdolliset lisät voi palkka nousta 200 euroa kuussa mutta mitenkä se nyt tonne asti siinä kerkiää. Kunta kohtaisia eroja näissä on kynppi sinne tänne mutta ei enempää. Sitten on tietenkin siitä kiinni mitenkä olet iltoja, viikonloppuja ja öitä töissä mutta se ei ole peruspalkka. Siitä kirjekurssista vielä minun "kirjekurssini" kesti vajaat kolme vuotta joten kauan saat kirjeenvaihdossa olla ja vielä koulussakin käydä.

    Äänestä

  • kuinka kirjoitti:

    Missäköhän saa lähihoitaja tuollaista palkkaa. Alku lähtö on noin 1400 euroa ja jos nyt olisi kaikki mahdolliset lisät voi palkka nousta 200 euroa kuussa mutta mitenkä se nyt tonne asti siinä kerkiää. Kunta kohtaisia eroja näissä on kynppi sinne tänne mutta ei enempää. Sitten on tietenkin siitä kiinni mitenkä olet iltoja, viikonloppuja ja öitä töissä mutta se ei ole peruspalkka. Siitä kirjekurssista vielä minun "kirjekurssini" kesti vajaat kolme vuotta joten kauan saat kirjeenvaihdossa olla ja vielä koulussakin käydä.

    en itse ensin uskonut mutta luin veropörssiä elikkä lähikset rutisevat palkasta ihan turhaan

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    en itse ensin uskonut mutta luin veropörssiä elikkä lähikset rutisevat palkasta ihan turhaan

    No siitä en kyllä tiedä mutta itse olen lähihoitaja ja en kyllä tienaa kun juuri ne edellä mainitut eurot. Se todella on sitten joku kultakaivos missä tuollaista palkkaa annetaan. Mutta kuten jo edellä mainitsin lisät siihen sitä ilmaa tekee mutta joku kohtuus kaikessa, ei ainakaan normaalilla kuukausipalkalla noin kiitettävää palkkaa saa. Ja siitä kirjekurssista vielä, sen asian todella myönnän että meitä "lähihoitajia" on todella jo luukusta syödetty ja koulutuksen tasoa on todella monenlaista, itse niin sanotusti sairaanhoidon- ja huolenpidon suuntautumisen opiskelleena ja pidän ja katson saaneeni hyvän koulutustason työharjoittelupaikkoina olivat yliopistosairaala yms. eikä pelkästää vähääkään väheksymättä vanhainkoteja tai kotipalvelua (tärkeitä paikkoja kaikki) ainoastaan nämä, uskon ja näen että myöskin harjoittelu paikoilla on erittäin suuri merkitys koulutuksen tasoon. Mutta kun lähihoitajiakin on moneen paikkaan päiväkodeissa, kotipalvelussa, kotisairaanhoidossa, hammashoitolassa, lääkärin vastaanotoissa, kirurgisillaosastoilla ja ambulansseissa yms. ei koulutus todellakaan ole samanlaista eikä ole tarkoituskaan ei lähihoitaja joka on suuntautunut lapsiin ja nuoriin opiskele miten tapahtuu lonkkapotilaan kuntoutus lonkkaproteesileikkauksen jälkeen ja niin pois päin. Mutta meille kaikille on toivottavasti töitä ja ehkä joskus palkkakin on edes hieman korkeampi.

    Äänestä

  • kuinka kirjoitti:

    No siitä en kyllä tiedä mutta itse olen lähihoitaja ja en kyllä tienaa kun juuri ne edellä mainitut eurot. Se todella on sitten joku kultakaivos missä tuollaista palkkaa annetaan. Mutta kuten jo edellä mainitsin lisät siihen sitä ilmaa tekee mutta joku kohtuus kaikessa, ei ainakaan normaalilla kuukausipalkalla noin kiitettävää palkkaa saa. Ja siitä kirjekurssista vielä, sen asian todella myönnän että meitä "lähihoitajia" on todella jo luukusta syödetty ja koulutuksen tasoa on todella monenlaista, itse niin sanotusti sairaanhoidon- ja huolenpidon suuntautumisen opiskelleena ja pidän ja katson saaneeni hyvän koulutustason työharjoittelupaikkoina olivat yliopistosairaala yms. eikä pelkästää vähääkään väheksymättä vanhainkoteja tai kotipalvelua (tärkeitä paikkoja kaikki) ainoastaan nämä, uskon ja näen että myöskin harjoittelu paikoilla on erittäin suuri merkitys koulutuksen tasoon. Mutta kun lähihoitajiakin on moneen paikkaan päiväkodeissa, kotipalvelussa, kotisairaanhoidossa, hammashoitolassa, lääkärin vastaanotoissa, kirurgisillaosastoilla ja ambulansseissa yms. ei koulutus todellakaan ole samanlaista eikä ole tarkoituskaan ei lähihoitaja joka on suuntautunut lapsiin ja nuoriin opiskele miten tapahtuu lonkkapotilaan kuntoutus lonkkaproteesileikkauksen jälkeen ja niin pois päin. Mutta meille kaikille on toivottavasti töitä ja ehkä joskus palkkakin on edes hieman korkeampi.

    vuoderssa olihan siinä tietenkin vuorolisiäkin mutta ihan normaali 50 vuotiaan lähihoitajan palkka terveyskeskukksessa elikkä valitus loppuu nyt.

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    filosofian maisterilla varaa arvostella kauppakorkeakoulun käynneitä!fjälrevän takki vaan päälle ja mielenosoituksiin mukaan niin kyllähän ne opiskelut venyy.

    Humanistit ja filosofit heh...

    Kyllä tarvetta on nyt AIDOSTI tekniikan ja talouden osaajille eikä millekään humpuukin puhujille.
    Raha ratkaisee ja tehokas tuotanto yms.
    "Turhan tekijöitä/jossittelijoita" ei firmat tarvitse.

    Näin sanelee talous =)

    Nykypäivänä tarvitaan oikeita osaajia ja he ovat useimmiten teknisesti/kaupallisesti koulutettuja.

    Koko yhteiskunan vauraus perustuu oikealle työllä eikä humpuukille. Nyrkkisääntö: teollisuus, kauppa ja yritykset, biznez ylipäänsä tuottavat koko "kakun" josta sitten jaetaan rahaa kaikille sektoreille. Mm. osittain turhiin julkisiin palveluihin.
    Yhteiskunnan rahat ovat finito, siksi tulisi leikata julkisia menoja voimakkaasti, jotta Suomen elinvoima saataisiin turvattua.
    Tähän ajaa jo EU-laajeneminenkin =) koska kilpailu kiristyy aina vaan.

    SIKSI ei tarvita turhia työntekijöitä vaan oikeita osaajia.

    Äänestä

  • Maisteri kirjoitti:

    Hei!

    Itse olen filosofian maisteri. Olen istunut myös kauppiksen kursseilla johtamista lukemassa. Ihmetyttää miksi kauppiksesta valmistuneet saavat niin hyvää liksaa. Heidän koulutus on kuitenkin aika paljon heppoisempi kuin yliopiston puolella (ainakin ystäväpiirissäni, koska pystyvät säännöllisesti valmistumaan viidessä vuodessa). Kirjoituksesi osoittaa samaa. Itse en palkkaisi ihmistä, joka ei osaa edes kirjoittaa: korkeakoulututkinto ja palkankorotus ovat yhdyssanoja. Jos noin lyhyessä tekstissä on jo paljon virheitä, miten on laita jossain tärkeässä rapostissa?

    Kuules maisteri, tulee väkisin olo, että luulet olevasi muita ylemmällä. Vain siksi, että omaat akateemisen tutkinnon. Itse en ottaisi meidän yritykseen päällikkö/johto -tasolle maisteria noilla asenteilla/ennakkoluuloilla.

    Toivottavasti yliopisto ei opeta nykyään tuollaista "ylemmyys -asennetta". Kyllä työelämässä rytisee vaikka olisit pitkällekin opiskellut. On turha luulla, että olisit jotenkin korvaamattomampi koulutuksesi takia. Kukaan ei ole korvaamaton nykyajan työyhteisössä.

    Pakko olla ilkimys, mutta nyt kolisi omaan nilkkaan. Lainaten omaa kirjoitustasi

    "Itse en palkkaisi ihmistä, joka ei osaa edes kirjoittaa: korkeakoulututkinto ja palkankorotus ovat yhdyssanoja. Jos noin lyhyessä tekstissä on jo paljon virheitä, miten on laita jossain tärkeässä rapostissa? "

    - Nii-in tärkeässä RAPOSTISSA? SE oikein kirjoitus kunniaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihainen kirjoitti:

Tasan ei mene onnen lahjat, ei ainakaan oikeudenmukaisesti. Siivoojan työ on piilevästi tärkeää; ilman siivousta maailma hukkuisi roskiin ja likaan. Silti hommasta maksetaan sikamaisen vähän. Sama juttu mm. sairaanhoitajilla.

Toisessa ääripäässä sitten firmojen pomoille maksetaa jumalattomat liksat, optiot ja kultaiset kädenpuristukset erotessaan. Voiko heidän työnsä tuotos olla 100 kertaa parempi kuin rivityöntekijän?

Toisaalta, epäoikeudenmukaisuutta ilmenee myös mm. duunari- ja hallintoaloilla. Onko paperityömiehen valtava palkka osoitus työn vaativuudesta esim. kaupan kassaan verrattuna? Tai se, etä esim. vakuutusyhtiössä juristikoulutuksen saanut henkilö tienaa 1,5-2-kertaisesti vaativampaa työtä tekevän muun alan akateemisen tutkinnon suorittaneeseen työntekijään verrattuna?

Näissä esimerkeissä koetan vain valottaa sitä seikkaa, että tuloerot ovat kasvaneet viime vuosina, ja työn sisältöön ja vastuullisuuteen verrattuna aika kieroon on menty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu