Yllättävän yleistä on että ruosteenesto on jo liian myöhäistä kolme vuotta vanhalle autolle.
Monia tapauksia on jossa muutaman vuoden vahalle autolle halutaan ruosteenesto. Tässä vaiheessa kuitenkin tähystyksessä huomataan että on jo liian myöhäistä ja ruoste on jo päässyt alkuun.
Uudet autot ruostuvatkin korin sisältä ja tätä ei huomaa muuta kuin tähystyksellä. Tuliterä auto kannattaa siis ruostesuojata, ette tule mitään ikäviä yllätyksiä.
Uudet autot ruostuvat
28
2790
Vastaukset
- dflkh
Siis Japanilaismerkit ruostuvat, niissä huono suojaus tai ei lainkaan.
Muihin merkkeihin ei kannata suojausta tehdä.- tulee mieleen
Tulee mieleen joulumainos syökä sikaa,rasva auttaa ruostumisen ennalta ehkäisyyn.
- joo
Eniten muuten ruostuu monet uudet euroautot,tosin ei kaikki mutta tulee kohta yllätyksenä monelle miten huonoja osa onkaan.
http://www.finikor.fi
Onneksi noita läpimätiä Suomi-autoja ei enää ole pakko ostaa vaan voi hakea parempia. - Reiska
joo kirjoitti:
Eniten muuten ruostuu monet uudet euroautot,tosin ei kaikki mutta tulee kohta yllätyksenä monelle miten huonoja osa onkaan.
http://www.finikor.fi
Onneksi noita läpimätiä Suomi-autoja ei enää ole pakko ostaa vaan voi hakea parempia.Onneksi on sen verran rahaa, että voi ajella uudella Suomi-autolla. Ei tarvi murehtia auton ruostumista.
- Volvo Puranen
Kauppahinnasta sijoitat kunnon ruostesuojaukseen merkkiliikkeessä.
Saat moninkertaisesti sijoitetun summan takaisin, ei tarvitse autoa vaihtaa voit ajaa samalla autolla 15 vuotta.
Itsellä kalusto vm 89 ei missään ruostepistettä ,toinen vm 96 ei mitään häikkää pelleissä.
Auto kauppiaat köyhtyy kun ei tarvitse mennä riistettäväksi niiden eteen.- fendert
Vein lokareilla varustetun autoni mainostettuun
ruostesuojaukseen. Sain takuun ja kaikki lappuset.
Vaihtaessani renkaita huomasin tulpat lokareissa.
purin lokarit ja totesin että ruostesuoja oli sieltä täältä ruiskautettu likaiseen pintaan
lokareiden alla.
Alkuperäinen suojaus oli liuottimilla ja paineella pesty pois ja tilalla alle kaiken
arvostelun tehty ruiskaus.
Mitä takuulla tekeen jos ruoste on jo päässyt hyvään alkuun.
- mts
kyllä se suojaus tarve on ihan sama muillakin kuin japseilla ja erittäin viisas teko myös ajatellen vaihtohetkeä kun on esittää paperit suojauksesta jolla on myös takuu pitkään kun huolehtii jatko suojauksista. itse ainakin jos joskus vaihdan autoa niin etsin suojatun yksilön.
- ruostetta
minäkin teetätin aikoinaan ruostesuojauksen 2v vanhaan autoon,ja luulin säästyväni jatkossa ruostemurheilta,mutta toisin kävi. eli noin 10v vanhana katsastuksessa ilmeni ruostevaurioita pohjassa helmassa ja takakaarissa.Aikoinaan tehty ruostesuojaus oli tehty tietenkin ilman tarkistamatta kiveniskuja. näistä olivat saaneet alkunsa suuret ruostevauriot,jotka vuosien aikana olivat muhineet ruostesuoja-aineen alla,ja päällepäinhän tätä ei voinut havaita.suosittelenkin kaikkia autonostajia ruostesuojaamaan autonsa heti uutena,jos autoa on tarkoitus pitää useampia vuosia.t.ei enää vara noin uusiin
- harvinaisen viisas mies
MIKÄÄN PERHEENJÄSEN. 5 VUOTTA JA SITTEN ROMUTTAMOLLE
- pera
taitaa japanilaisten autojen kohdalla olla...
- älkää ostako
uudetkin skodat ruostuvat yhtä nopeasti kuin aikoinaan, ei hyvää ja halpaa ole, tässä tapauksessa ei halpaakaan...
skodan merkkiliikkeessä auto asentajana olleena voin sanoa että skodan ruostesuojaus on olemattoman huono, lisäsuojaus on sitten asiakkaan oma asia.. se on pakko teettää valtuutetulla suojaus pajalla tai muuten takuu ei korvaa puhki ruostumista, eikä varmaan korvaa muutenkaan...- Yrjhö
sillä.Joka kolmasvuosi kun vaihtaa uuteen,ei ruostuminen hait?taa.
- joo
Yrjhö kirjoitti:
sillä.Joka kolmasvuosi kun vaihtaa uuteen,ei ruostuminen hait?taa.
Näes mehän ei enää sitä sun 3 vuotiasta suolamarinoitua ruosteen raiskaamaa suomiautoa osteta.
Vaan haetaan parempia muualta;) - repa
-97, massat paikalla ja pinnassa ... ei löydä. Onko sitten poikkeus, toimintatavat muuttuneet tehtaalla vai pitäisikö hakea palkkien sisältä ? Ulkokoira.
- Skoda
Älä viitsi kirjoittaa paskaa. Taisit saada lopputilin asentajan hommista laiskuutesi vuoksi, kun et näköjään perehdy tosiasioihin.
- MJV
Voisivat taata eri maihin toimittamiensa autojen kestävyyden noiden maiden olosuhteita kestäviksi, jolloin ei 'lisäsuojauksia' tarvittaisi.
Minulla oli 10 autoa, muistaakseni kahteen olen teettänyt lisäsuojauksen ruostetta vastaan. Tällä hetkellä tuntuu, että rahat ovat menneet Kankkulan kaivoon.
Edellinen BX 1987 saavutti 417000 km, ja oli eka sinkitty malli. Kesti Suomessa. Nyt Xanttu 1997, eikä tule mieleeni tuhlata rahaa 'lisäsuojauksiin'.
t. Matti - neon uutena suojattu
Näin voidaan sanoa sillä harva auton ostaja tiedostaa että uuden auton
puhkiruostumattomuustakuulla ei ole mitään tekemistä suolan aiheuttaman
korroosion kanssa. Se ei siis koske suolan aiheuttamaa korroosiota.
Harva autoliike tästä asiakkaalle mainitsee ja vielä harvempi kehottaa
viemään heti uutena ruestesuojaamoon. Päinvastoin, pelotellaan että takuu
raukeaa.
Asia on kuitenkin niin että eu,n säännösten entistäkin heikompi
tehdassuojaus ei anna minkäänlaista suojaa suolatuilla teillä, kolmessa
vuodessa saa auton läpipuhki etelän suolavelliteillä.
Miksi autoliikkeet eivät patista asiakkaita ruosteenestoon, tätä ihmettelen.
Liikkeethän voisivat tarjota palvelua vaikkapa kaikenmaailman kylkiäisten
sijaan. - sinkitty
Ei se kovin uusi auto tieten ruostu jos sille annetaan kerta 12 vuoden puhkiruostumattomuus takuu ja joillekin jopa 30vuotta.
- humpuukia
Ruostumattomuustakuu ei liity mitenkään ulkopuoliseen pohjasta, kiveniskuista, tai muusta alkunsa saaneeseen ruostumiseen (siis perinteiseen Suomalaiseen ruostumiseen), vaan yleensä ainoastaan sisäpuolelta alkaneeseen ruostumiseen (valmistusvirheet jne).
- Oman autonsa suojannut
Uudetkin autot tosiaan ruostuu. Finikor.fi -sivuilla on kuvia miten jopa vm. -99 Mersu ruostuu. Samoilta sivuilta löytyy 3 PDF-tiedostoa, jotka lukemalla tajuaa miten huonosti autot ruostesuojataan tehtaalla Suomen tarpeita ajatellen.
Alla yksi ote:
"Keski-Euroopan olosuhteisiin puhkiruosumattomuustakuiden ehdot soveltuvat paremmin kuin pohjoismaihin
Autot eivät ruostu niissä olosuhteissa läheskään niin paljon. Ei ole sorateitä, ei suolausta, ei nastarenkaita, ei teräväsärmäistä sepeliä, ei sisätilalämmittimiä jne. Autoteollisuus ei voi takuuehdoissaan suositella lisäsuojauksia, koska ruosteenestoon erikoistuneita liikkeitä on ainoastaan pohjoismaissa.
Ruosteenestoliikkeet ovat todenneet suuren eron aidon Suomi-auton ja käytettynä maahantuodun välillä. Kymmenvuotisessa Suomi-autossa on useimmiten jo useampia ruostevaurioita, kun taas saman ikäinen käytettynä tuotu auto on alustaltaan kuin ”pakasta vedetty”.
Nämä kokemukset ovat lisänneet ymmärtämystä tehdastakuita kohtaan. Valitettavasti suomalaisiin olosuhteisiin puhkiruostumattomuustakuut ei sellaisenaan sovellu."
Toinen ote:
"Miksi ei sitten autotehtaalla suoriteta SFS 4085 vaatimuksine tasoista ruosteenestoa?
Nämä ruosteenestoon kehitetyt aineet jotka täyttävät SFS 4086 ja 4087 vaatimukset mm ettei niiden suojakalvo kuivu koskaan täysin kosketuskuivaksi valuvat ja tippuvat ruiskutuksen jälkeen siinä määrin että autotehtaan valmistuslinjat likaantuisivat. Tästä tuotanto hidastuisi huomattavasti joten se nostaisi valmistuskustannuksia liian korkeiksi.
Toiseksi autoja ostetaan niin pieni määrä niille alueille jossa tiesuolaa käytetään ettei siitä ole kannattavaa ottaa kustannuksia lisää koko tuotannolle."
Lisäksi EU on osaltaan syyllinen autojen heikkoon ruostesuojaukseen, koska se on määrännyt että autossa saa olla vain tietty määrä ruostesuoja-aineita jonkin haittapykälän varjolla. Tämä asetus astui voimaan muistaakseni vuonna -99, mistä tuo Finikorin sivuilta löytyvä ruostunut Mersukin on esimerkki. Vähentynyt ruostesuojaus riittää suolattomille Keski-Euroopan teille ja näinhän sen ovat EU:ssa laskeneet, mutta Suomen teiden suolakylvyissä suojaus ei enää olekaan riittävä.
Itse otin omaan autooni alustan lisäturvakäsittelyn heti uutena ja onneksi älysin sen tehdä, kun nyt lukee noita ruostumisen faktoja eri lähteistä.- skooda
Niin miksi suojata kun on jo suojattu.
Ainakin oma -03 Octavia on suojattu kun avaa
takaluukun sivukoteleot, niin
ruostesuojainetta paikat täynnä ja ovissa myös.
Kori on sinkitty.
Itse en ainakaan ala suojaamaan kun kerran on jo
massaa kotelot täynnä.
Samaa ei voi sanoa kaikista merkeistä. - Oman autonsa suojannut
skooda kirjoitti:
Niin miksi suojata kun on jo suojattu.
Ainakin oma -03 Octavia on suojattu kun avaa
takaluukun sivukoteleot, niin
ruostesuojainetta paikat täynnä ja ovissa myös.
Kori on sinkitty.
Itse en ainakaan ala suojaamaan kun kerran on jo
massaa kotelot täynnä.
Samaa ei voi sanoa kaikista merkeistä.Sinkitty kori on jo kaikissa uusissa autoissa, niin omassanikin. Ei se ole mikään ruostumisen este, ainoastaan hidaste. Jos pidät autoasi pari kolme vuotta niin älä suojaa, mutta jos aiot pitää sitä kauemmin, niin kehottaisin harkitsemaan jo lisäsuojausta. Ohessa vielä yksi ote Finikor-sivuilta:
Valitettavia väärinkäsityksiä
Haluaisin vielä oikaista muutaman yleisen väärinkäsityksen ruosteenestosta.
Moni auton omistaja sanoo, kun kysytään aikooko hän teettää autoonsa ruosteenestokäsittelyn, että ”en kun siinä on täysgalvanoitu kori”
Hänelle on muodostunut kuva auto galvanoinnista, että se on samalla lailla pinnoitettu kun esimerkiksi teiden silta kaiteet. Todellisuudessa pelti on terästehtaalla sähköisesti kiinnitetty sinkkipölyä 2-10µ(millin tuhannesosan) vahvuinen kalvo. Sen jälkeen peltiä leikataan ja prässätään, lopuksi liitetään hitsaamalla. Näin sinkittyä peltiä ei kukaan hyväksyisi talonsa kattomateriaaliksi, vaikka se vielä joitakin kertoja maalattaisiin. Sinkin syöpymisnopeus konstruktiosta riippuen, autokäytössä 1-10µ vuodessa.
- Mäskiä pohjaan
Paljonko maksaa tänä päivänä keskikokoisen(Mondeo,Passat) täydellinen suojauskäsittely?
- Volvo Puranen
Minulla 850 Farmari Volvo.
Purettiin takaluukku .ovet .Sahkölaitteita että ei mene suojamassaan.
Hinta oli 500 euroa Finikor liike.
3 vuoden päässä tarkistetaan massaus jos lähtenyt pohjasta .uutta tilalle. - Selevä
Volvo Puranen kirjoitti:
Minulla 850 Farmari Volvo.
Purettiin takaluukku .ovet .Sahkölaitteita että ei mene suojamassaan.
Hinta oli 500 euroa Finikor liike.
3 vuoden päässä tarkistetaan massaus jos lähtenyt pohjasta .uutta tilalle.Kiitos asiallisesta vastauksesta.(Todella harvinaista herkkua näillä foorumeilla.)
- J H
Eivät ole ruostuneet enää pitkiin aikoihin....
Eivät tarvitse mitään lisäsuojauksia!
Joillakin muilla valmistajilla on yhä vieläkin ongelmia ruosteen kanssa.- Onni
Eikös tässä jokunen vuosi sitten ollut polemiikkia Audin ruostumisesta, jos en aivan väärin muista. Täälläkin asiasta on keskusteltu joskus, mutta en enää muista tarkkaan miten juttu meni. Onko kellään muistikuvaa asiasta?
Tässä kuvia mm. "ruostumattomasta" Audista.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs - J H
Onni kirjoitti:
Eikös tässä jokunen vuosi sitten ollut polemiikkia Audin ruostumisesta, jos en aivan väärin muista. Täälläkin asiasta on keskusteltu joskus, mutta en enää muista tarkkaan miten juttu meni. Onko kellään muistikuvaa asiasta?
Tässä kuvia mm. "ruostumattomasta" Audista.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbsKas kas, ruotsalaisia kuvia, mutta ei yhtään mätänevän volvon kuvaa.
On olemassa puolueetonta tietoa siitä, että audeissa on jo korinsuunnittelun tasolla sekä itse paksun sinkkikerroksen ja kuumavahakalvon myötä päästy erinomaisiin ruostumattomuustilastoihin.
Jokainen voi käydä tarkkaan tutkimassa niitä 80-luvun loppupuolen audeja vaikka vaihtohalleissa ja ihmetellä ruosteettomuutta. Taskulamppu vain mukaan.
Ei pidä ihmetellä myöskään kovaa jälleenmyyntiarvoa; johtuu osin vähäruosteisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008- 1362385
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001673- 1001185