Ollaan seurusteltu kohta 3 vuotta ja asuttu saman katon alla 2½ v. Nyt olis kai aika siirtyä seuraavaan vaiheeseen, pois rivarikaksiosta omakotitaloon. Kaksio on miehen nimissä ja hän sitä lyhentääkin. Omakotitaloa varten minunkin tarvitsisi ottaa hoidettavakseni lainan toinen puolisko (talo tulisi myös minun nimiini puoliksi). Olenko kuitenkaan vielä valmis siihen? Haluan meille oman kodin omine lupineen ilman seinänaapureita, mutta kuinka yhteinen laina ja se että vain me olemme vastuussa talosta vaikuttaa suhteeseen? Rivitalossa ei aina kuitenkaan tarvitse kolata lunta, leikata ruohoa, hoitaa kiinteistöä yms. On riittänyt, että kukin tekee kun kiinnostaa ja jos ketään ei kiinnosta, päätetään talkoopäivästä ja jokainen osallistuu silloin. Jo nyt hoidan siivoamisen ja muun huollon kotonamme työpäivien jälkeen, omakotitalo varmaan tulee mätänemään pystyyn jos mies ei auta hommissa. Kohtalona on varmaan mäkättävän justiinan rooli, voin tätä menoa kuvitella itseni talon rappusilla kaulin kädessä rääpimässä päätäni niin että kylä kaikuu. Tätä en meille kummallekaan halua...
Se, mitä tällä sekavalla kirjoituksella haen takaa, on se että kuinka muille on käynyt? Siis kun on ostettu yhteinen koti ja perheen perustaminenkin alkaa olla pikku hiljaa ajankohtaista.
Se, mitä tällä sekavalla kirjoituksella haen takaa, on se että kuinka muille on käynyt? Siis kun on ostettu yhteinen koti ja perheen perustaminenkin alkaa olla pikku hiljaa ajankohtaista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aivan siltä kuin olisit hyvin epävarma, niin asumismuodon, yhteisen lainan ja parisuhteenkin suhteen, joten aika huteralta tuntuva pohja jatkoa ajatellen. Oli asumismuotonne mikä tahansa.
Itse olen hyvin tyytyväinen asumiseen omakotitalossa (8v), mutta katson omakotitalon vaativan, erilaista asennetta asumiseen, verrattuna rivi-/kerrostalo asumiseen, elikkä se on ikäänkuin asuminen olisi harrastus, monine siihen kuuluvine puuhineen, joista nauttii kun ne tekee vain omaa perhettään varten, siten kuin itse haluaa, eikä tarvitse kiistellä muiden osakkaiden kanssa, jokaisesta pikkuasiasta erikseen. Yhteinen laina vain lujittaa muutenkin vahvaa parisuhdetta ja vastaavasi lisää epävarmuutta epävarmassa parisuhteessa.
Kannattaisi avoimesti keskustella asumisesta ja parisuhteen jatko-odotuksista, että ne olisivat varmasti yhteneväiset.
Vaikutus parisuhteeseen? Sinä kai sen parhaiten tiedät miten se ehkä vaikuttaa.
Jos ukko on laiska, niin ei se varmaan siitä miksikään muutu. Tai ehkä se tykkää pihahomista enemmän kuin sisähommista? Mistä sitä etukäteen tietää.
Jos omaisuuden jako mahdollisessa erossa huolestuttaa, niin kannattasi mennä naimisiin, niin olisi kunnon säännöt eron varalle. Teidän paljon avopareja joilla omaisuuden jaosta on tullut valtava riita ja kiltimpi-tyhmempi-saamattomampi on lähtenyt suunnileen tyhjin taskuin ja velat niskassa.
saisimme omakotitalon ilman pienintäkään taloudellista panosta, en sitä haluaisi. Teen yksin lähes kaikki kotityöt, joka ottaa kupoliin aivan tarpeeksi. En ole kiinnostunut talonmiehenhommista vaan omista harrastuksistani.