kertokaa mielipiteenne...
olen soittanut nyt viulua 4 kohta 5 vuotta. eräs opettaja suositteli minulle vaihtoa alttoviuluun sormieni pituudesta jne. ajatus on tullut taas mieleeni ja nyt painin kysymysten keskellä... vaihtaakko vai eikö... hyviä ja huonoja puolia...? neuvojanne kaivataan!
viulistit/altistit!!!
4
349
Vastaukset
- jari
Alttoviuluja on niin erikokoisia ja erilaisia. Itsellesi sopivan etsimiseen menee aikaa. Mutta kannattaa kokeilla, lainata musiikkiliikkeestä ym.
Monet viulistit soittavat molempia: sekä viulua että alttoa.- altisti
Totta kai kannattaa ainaki kokeilla. Itse olen ollut tyytyväinen vaihtoon. Minullekin suositteli musaopiston rehtori soittimen vaihtoa, kun tein tutkintoa (liian pitkät kädet). Tosin nyt on niin, etten osaa soittaa viulua enää, kun se on niin pienen tuntuinen. Mutta, kokeile ihmeessä, jos ei oo sun juttu, ni sitte ei oo. Alttoviululle on vähän ohjelmistoa verattuna viulun ohjelmistomäärään, mutta soitettavaa riittää ja paljon sovitettu sello- ja viulukappaleita.
- viulisti
Itse soitan molempia soittimia. Ihme kyllä se onnistuu ihan helposti. Tosin pientä työnjakoa on siinä, että slaavilaiseen musiikkiin vivahtavat kappaleet soitan yleensä aina altolla juuri sen melankolisen äänen takia.
Jos alttoa aiot ajatella niin vinkkinä että älä sorru siihen pieneen alttoon. Keskikokoinen tai suuri altto soi paremmin koska matalin kieli, c-kieli on taajuudeltaan sellainen, että pikku altto ei selviä siitä kovinkaan hyvin. Altossa on oltava kokoa tarpeeksi, että c-kieli pääsee oikeuksiinsa.
Hyvä esimerkki tästä on se, että itselläni on venäläinen käsin rakennettu keskikokoinen altto. Viuluopeni on kyseiseen soittimeen tutustunut. Olimme yhdessä f-musiikilla hakemassa nuotteja ym. Opettajani halusi kokeilla tuollaista pientä alttoa. Viulu jota hän kokeili oli Hofnerin pieni konsertti altto. Hintaa 1500€. Yllätys oli täydellinen. Pienessä altossa ei ole kapasiteettia yltämään siihen mihin keskikokoinen tai suuri altto pystyy.
Vaihtoa kannattaa kokeilla sillä altto on todellakin kaunis soitin.
Voisin sanoa että siinä missä viulu on se maailmaa valloittava kirkassointinen kaveri niin altto on se melankolisuuteen taipuva mietteliäs kaveri joka on ehdottomasti tutustumisen arvoinen. - Music is my lifestyle
Todellakin kokeile! Vähintään hyvä kokemus,ehkä jopa se oikea juttu juuri sulle! Ite oon soittanut viuluu8 vuotta, suositeltu alttoa mutta lyhyet kädet :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854950- 432666
- 932633
- 1982370
- 1331939
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj251913- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3571271Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51219