onko muilla kokemuksia extrasta?onko homma toiminut??itella jokaisessa palkkanauhassa epäselvyyksiä,palkat tulee aina eri osoitteesta,vaikka itse työskentelen samassa paikassa.olen kuullut että näin extra pystyy kiertämään joitain työntekijä maksuja/veroja.lomarahoissa myöskin epäselvyyksiä,yksinkertaisesti homma ei toimi,olen kuullut myös muilta vastaavia kokemuksia.olisi nyt kiva kuulla onko sama ongelma laajempikin,eikä vain paikallinen ongelma?
sanomattakin selvää että työskentelen ravintola-alalla...
sanomattakin selvää että työskentelen ravintola-alalla...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minähän vietin lähes kymmenisen vuotta mm. extralla ( ja lähes kaikilla muillakin ravintolavälitysfirmoilla..) eikä nyt oikeastaan mitään pahempaa sanottavaa ole.Töitä riitti..
Oma kirjanpito on erityisen tärkeää - kaikki liput ja laput tulee säilyttää ja laskupäätäkin pitää olla.kyllähän nuo virheet korjasivat kun sanoi.. ja ajan kanssa ne virheet loppuivat..ainakin sen jälkeen kun joutui puolesta tunnistakin rutisemaan.
Sinun täytyy olla ammattilainen .. työ on kuitenkin sama joka paikassa. Eli veny ja vanu ..lähde alussa joka paikkaan parinkin tunnin varoituksella ja ajan kanssa pääset tilanteeseen, jolloin voit suoraan sopia vuoroista paikan kanssa, jolloin extra vain toimii palkanlaskijana.
Alussa kannattaa kiertää ja katsella eril-paikkoja ja saada oma naamataulu tutuksi - älä ole paras äläkä huonoin..
Välitysfirmojen palkoissa oleva on aina kaikkien työaikalakien ulkopuolla - et saa vapaita, ei kesälomia, ei ylityökorvauksia ( älä uskoväitteitä, että saa - et saa kuitenkaan), voit joutua tekemään kaksikymmentuntisia päiviä samalla tuntikorvauksella -tai vastaavasti sinut paiskataan pellolle parin tunnin jälkeen.Se neljän tunninraja taitanee vieläkin olla vain suositus...
Eli jos hyväksyt tämä asianlaidan ja miellät itsesi lähinnä yrittäjäksi niin pärjäät.Keikkalaisena olo ei todella sovi kaikille- seuraavan viikon tienesteisä ei kosknaa tiedä mitään - annetut vuorot eivät ole varmoja - sairastapauksissa on melkoisen turhaan ajatella saavansa sairaskorvauksia - ainakin ennen sinun piti itse pystyä todistamaan, että vuoro on annettu. ( eli kirjallisena ja kun pyynnöt tulevat puhelimitse niin...)
Ja tosiaan extra kiertää erinäisiä lakisääteisiä maksuja teettämällä töitä eri alifirmojensa kautta..aikoinaan joutuivat palauttamaan isoja summia takaisin työntekijöilleen, kun eräs pieni porsaanreikä paljastui..
Mutta töitä on kyllä tekevälle ja aktiiviselle, se epävarmuushan on pahinta.Kymmenen vuoden extra-elämän jälkeen säännöllinen, mutta huomattavan pienipalkkainen täysin erialainen toimi tuntuu taivaalta - pystyy laskemaan etukäteen tulot ja menot.
Eli tarkkana kuin porkkana - ja metelöi virheistä aikuismaisesti - extran rekrytoijat saattavat laittaa sinut boikottiin, jolloin töitäkään ei tule.
Mene useampaan firmaan - kaikki maksavat hieman eri lailla eli kun samaan paikkaan tulee keikka monilta, otat sen parhaiten palkatun.Älä jää yhden extranfirman armoille missään tapauksessa
Kerroit äsken: "Mene useampaan firmaan - kaikki maksavat hieman eri lailla eli kun samaan paikkaan tulee keikka monilta, otat sen parhaiten palkatun.Älä jää yhden extranfirman armoille missään tapauksessa." Miten käytännössä sitten esim. verokortti, kun päätoimen verokortti pitää toimittaa työnantajalle? Vai käytätkö ns. freelancer-korttia? Voinko olla töissä sekä vuokrafirmoilla että tehdä keikkaa yksityisesti johonkin ravintolaan? Vai haluavatko vuokrafirmat vetää palkkion tästä välistä?