Voisiko joku kertoa miten määritellään seksisuhde...mitä suhteessa Ei ainakaan ole ja mitä taas on muuta ku seksiä vai onko muuta.
Määrittele seksisuhde
Lion(n)
112982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tapaaminen sisältää aina seksiä, paikalla ja tavalla ei mielestäni merkitystä. Seksiä saattaa edeltää esim. ravintolaruokailu tai baareilu, joskaan en laske seksisuhteeksi, mikäli noita edellämainittuja tehdään niin, ettei tapaamiskertaan sisälly seksiä. Mielestäni on luonnollista sulkea pois myös esim. seksitön kyläily ja vapaa-ajan vietto.
Mikäli mennään ei-välttämättä-seksihakuiseen kyläilyyn ja vapaa-ajan viettoon, laskisin suhteen jo tapailuksi. Tapailu minulle merkitsee sitä, että suhteessa on fyysisen lisäksi jo henkistäkin kiinnostusta toista kohtaan. Siitä seuraavana omassa listassani onkin jo sitten seurustelu.
kohtaan mitään velvollisuuksia tapailuvaiheessa, vai vasta seurusteluvaiheessa? Esimerkiksi uskollisuutta?
Ainakin omalla kohdallani uskollisuus liittyy jo tapailuvaiheeseen. Osaan silti kuvitella tilanteen niinkin, että on yhteinen sopimus siitä, että ei ole kiire, maailma on pullollaan ihmisiä, ja miksemme tapailisi niistä muitakin. Tuon siis osaan kuvitella, mutta se ei tuntuisi minulle luontevalta.
Minulle tapailemisella on ehkä vakavampi sisältö kuin monelle muulle ja siksi laitan monet toisten mielestä seurusteluun kuuluvat asiat jo tapailuun.
minun "suhteessa" melkeimpä aina harrastetaan seksiä.joskus harvoin ei.mut emme sovi että tapaamme seksin takia.välilä saatamme katsoa leffoja roskaruuan merkeissä.ja pidämme yleensä päivittäin yhteyttä, eikä niissä ole mitään seksiin liittyvää.mutta ku en tiiä voiko sitä suhteeksikaan sanoa, koska tunteista ei ole puhuttu, ei kerrottu onko ikävä jne.
Kelpaat myös ajanvietteeksi silloin kun muita panoja ei ole saatavilla, ta ei muuten vaan satu huvittamaan tai on saanu jo tarpeeksi/liikaa sille päivää.
Siinä se on in a nutshell.
ei saa olla muita...et sillo se ois pettämistä..onko vieläki seksisuhde?
Seksisuhde on seksiä sen kaikissa muodoissa.
Siihen ei kuulu arkiset murheet,
lainan lyhennykset, lasten kömmähdykset,
eikä suutarilla käynnit.
Seksisuhteessa nautitaan toisen ja omastakin
halukkuudesta.
Sitä voi (nainen) myös harrastaa pelkästään
miestä kiihoittaakseen ja viedäkseen
tämän huippuunsa. :)
Vaikka et saisi, saat! :)
ps. Miksi tarvit vastauksia?
Minulla oli pari vuotta sitten pitempi aikainen seksisuhde. Toimi niin, että puolin ja toisin soiteltiin kun panetti. Muitakin oli. Loppu siihen että minä retkahdin liikaa. Siksi en usko seksisuhteisiin. Tai sitten homma pitäisi hoitaa vain panemalla, ei viettämällä aikaa yhtään yhdessä.
Hmm..Minusta seksisuhde on sitä, että pannaan, kun panettaa jne..Kummallakaan ei ole sen kummempia sitoumuksia tms. Seksin ehdoilla mennään.¨
Toki tämän voi käsittää "vakipanoksi".
Seksisuhde voi olla sitäkin, että suhde aloitetaan seksillä ja sen myötä päätetään, mitä tulevaisuudessa tehdään, jatketaanko seksillä, vai jotain vakavempaa sen jälkeen. Ruvetaanko kenties seurustelemaan vai jatketaanko vieläkin panemisella vaan...
Toki voi olla suhde, missä eletään ja harrastetaan seksiä... Eli siis tarkoitan ihan "perinteistä" seurustelu-suhdetta.
Vakipano taas on pelkkää panemista puolin ja toisin. Soitetaan/viestiteetään, et jos pantas...Sitten mennään panemaan ja lähdetään vaikkapa pois..
Monenlaisia ajatuksia..!!!
seksisuhteessa on:
SEKSIÄ,SEKSIÄ,SEKSIÄ..hieman ehkä ystävyyttä
siinä ei ole:
SITOUTUMISTA,RAKKAUTTA,TULEVAISUUTTA..
Siinä ei ole mitään sisältöä.