ihastuminen toiseen...

Mies ja työkaveri ihastuivat toisiinsa monen vuoden ystävyyden jälkeen ja aloittivat puhelu- ja tekstiviestisuhteen, ei kuulema fyysistä - vain halailuja.
Mies jäi kiinni ja vasta sitten kertoi koko jutun. Nyt hän haluaisi jatkaa entisen perheensä kanssa ja on ollut kovasti katuvakin.
Mutta, jotta suhde voisi jatkua, olisi luottamus rakennettava uudelleen. En tiedä miten suhtautua kun tämä ihastuminen kuitenkin jatkuu, tunteille ei kuulema voi mitään. Jos emme jatka mieheni kanssa avioliittoa, hän omien sanojensakin mukaan saattaa mennä kimppaan tämän ihastuksensa kanssa, ennemmin tai myöhemmin.
Mieheni vakuuttaa, että rakastaa minua ja ihastus varmasti jää, jos jatkamme... Mutta minkäs tunteilleen voi...? Ja luottamus on jokatapauksessa ansaittava jollakin tapaa uudelleen...
Toisaalta tunnen olevani liika näiden kahden ihastuneen välissä - onnen este. Takana on 11 avioliittovuotta ja 3 lasta. Ajatukset ovat vielä aivan sekaisin ja mieli järkkyy, viha ,suru ja alakulo vaihtelevat...
122404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

luottamusta on vaikea rakentaa uudelleen, en usko että onnistuu vuosiin. Jos jatkat miehesi kanssa, niin todennäköisesti hän jatkaa samaan aikaan myös ihastuksensa kanssa, koska tunteille ei tosiaan voi mitään. Anteeksi vaan, että olen näin suora, mutta näitä tapauksia olen kuullut niin paljon, että useimmiten näin käy kuin vastasinkin. Ja mieti, jos haluat jatkaa miehesi kanssa niin kuinka epävarma olo sinulla tulee olemaan vielä pitkään. Ei mikään ihme, että ajatuksesi ovat sekaisin, mutta neuvon ettet lähde siihen lapselliseen hommaan eli kumpi teistä kahdesta "voittaa" miehen itselleen loppujen lopuksi ja mitä sen jälkeen käteen jää.

Äänestä

toiseen ihastuminen on aivan luonnollista jos omassa (usein pitkässä) suhteessa, jossa on vielä lapsiakin romantiikkaa väsyttämässä, junnataan paikoillaan. sinun täytyy saada selkoa omasta suhtautumisestasi asiaan: voitko olla onnellinen hänen kanssaan jos tiedät miten hän ajattelee toisen suhteen mahdollisuudesta? jos haluatte jatkaa avioliittoanne, miehesi on unohdettava ihastuksensa. ei mitään yhteyksiä toiseen naiseen. etkä voi ajatella olevasi toisten onnen este! miehesi on haluttava omaa päätöstään, jää hän luoksesi tai ei. et voi uhrata itseäsi ja omaa onneasi! voisitte keskustella avioliittonne piristämisestä jollakin tavoin.

Äänestä
  • jos ihastus on vahva.

    Unohtamaan ei yksinkertaisesti pysty ja jos väkisin yrittää, tuntee menettävänsä kaiken. Mitä iloa vakikumppanillekaan on "elottomasta" puolisosta, jonka ajatukset harhailevat menetetyssä ihastuksessa? On varsin hullua luulla, että kumppani siinä tilanteessa haluaisi/voisi/kykenisi piristämään suhdetta.

    Joten eipä uhrauduta sellaisissa asioissa, jotka koemme tärkeiksi, vaikka ne vähän sivaltaisivatkin kumppania (ja juuri siksi ihastuksista toisiin on turha puhua kumppanille, koska siitä on vain haittaa). Minusta uhrautuminen ei ole rehellisyyttä ketään kohtaan.

    Aina pitää ajatella sitäkin mahdollisuutta, että itse ihastuisi palavasti toiseen. Silloin kun ei ole ihastunut toiseen, on helppo sanoa, ettei ikinä ihastu ja kumppanin ihastus satuttaa. Jos on ihastunut, asia tuntuukin helpommalta ymmärtää.

    Miksi monet edes kokevat kumppanin ihastuksen niin negatiiviseksi? Ihastuminen kuten ystävyys ja rakkauskin on lahja eikä mörkö.

    Äänestä

kenkää vaan,ei onnistu enään koskaan suhde entiselleen.mitä sitä kärsii toisen tempuista,oppirahat hänenkin on maksettava.

Äänestä
  • Minulla on sama tilanne. Mieheni on parasta aikaa sen ihastuksensa kanssa töissä. tekstiviestä pukkaa. Ninenkin on naimisissa. EN tiedä pitäiskö soittaa sen miehelle. EI olla puhuttu sanaakaan moneen päivään. Lapsetkin kärsii. Murkkuikäsiä.Tunteet on kuoleet häntä kohtaan. aksamista sinulle sinne.

    Äänestä

  • nainen40+ kirjoitti:

    Minulla on sama tilanne. Mieheni on parasta aikaa sen ihastuksensa kanssa töissä. tekstiviestä pukkaa. Ninenkin on naimisissa. EN tiedä pitäiskö soittaa sen miehelle. EI olla puhuttu sanaakaan moneen päivään. Lapsetkin kärsii. Murkkuikäsiä.Tunteet on kuoleet häntä kohtaan. aksamista sinulle sinne.

    Jaksamisia myös muille ! Mun mies on matkatöissä. Tulee ilmeisesti ensiviikonloppuna "kotiin", jos kestän häntä silmissäni.
    Olen myös ajatellut, pitäisikö ilmoittaa ihastuksen miehelle, edes kiusallani.
    Kiitos muillekin rehellisistä sanoista! Viikonloppuna yritämme puida asiaa perinpohjaisesti...
    (Kylläpä tekee kipeää...!)

    Äänestä

  • ylimääräinen kirjoitti:

    Jaksamisia myös muille ! Mun mies on matkatöissä. Tulee ilmeisesti ensiviikonloppuna "kotiin", jos kestän häntä silmissäni.
    Olen myös ajatellut, pitäisikö ilmoittaa ihastuksen miehelle, edes kiusallani.
    Kiitos muillekin rehellisistä sanoista! Viikonloppuna yritämme puida asiaa perinpohjaisesti...
    (Kylläpä tekee kipeää...!)

    peräkkäin.No lyökääpäs viisaat päät yhteen ja "iskekää ne kaksi vapaata miestä".Voi tulla mielenkiintoinen tilanne.Laittakaa vaikka tekstaria ensin "misun" miehelle....

    Äänestä

kyllä sitä kuitenkin pitäisi saada olla kumppanilleen se ainoa ja rakastettu... kannattaakko tuollaiseen kakkosen rooliin ryhtyä? tulee suruja vain... etsi joku joka arvostaa hieman enemmän tai sitten ole yksin. parempi yksin kuin huonossa seurassa! ei se lastenkaan kannalta mukava tilanne ole, jos isä ja äiti eivät rakasta toisiaan. tilanne olisi myös aikas otollinen miehesi ja sen toisen salasuhteelle. ei kannata...! vähän itsekunnioitusta peliin, nainen!

Äänestä
  • uuden kumppanin kanssa maksellessaan elatusmaksuja kolmesta lapsesta. Voi sekin ihastus/rakkaus lentää ikkunasta pihalle.Olen nähnyt myös sen puolen ja miehet, jotka kipinkapin palaisivat takaisin jos vain huolittaisiin.

    Äänestä

  • on kyllä hävinnyt... Todellakin olo on kuin maan matosella - tämänkö arvoinen olin...

    Äänestä

itse olen/olin tällainen "toinen nainen", tosin kyseinen mies ei ole vielä naimisissa eikä heillä ole lapsia. Ystäviä olemme olleet pitkään ja tunteet ovat lämmenneet syviksi, mutta halauksia pidemmälle emme ole menneet. Mies tunnusti avokkeelleen asian ja he päättivät jatkaa yhteiseloa. Kuitenkin miehen tunteet ovat voimakkaat mua kohtaan. Tässä vaiheessa kuitenkin on parempi antaa heidän jatkaa ja uskon, että mies pystyy ajan kanssa keskittymään vain heidän suhteeseensa, mikäli he molemmat tekevät töitä sen eteen.

Toisin sanoen, jos sulla vielä on rakkautta miestäsi kohtaan, niin tämä juttu voi mennä ohi kriisillä. Ja jos miehesi on rehti eikä tosiaan halua pettää, niin hän ei sitä tee, vaan unohtaa tuon toisen ja keskittyy sinuun. Mutta hän ei voi tehdä sitä ilman, että sinä tulet puolitiehen vastaan. Eli keskustele hänen kanssaan, alkakaa jakaa asioita toisillenne, PUHUKAA.

Juuri tuon puhumattomuuden takia tuon "minun" miehenikin tunteet lämpenivät minuun, ystäväänsä, jonka kanssa on helppo olla.

Eli kysy mieheltäsi, mitä teidän suhteesta on hänen mielestään puuttunut, ja vaikka tuntuukin epäreilulta, niin sun pitäs tosiaan omalta osaltasi tehdä asioille jotain. Ei kyse ole siitä, kumpi saa/hyötyy enemmän, vaan myötä-ja vastamäessä toisen kanssa olosta. Ja kerro hänelle kaikki ristiriitaiset tunteesi, puhukaa kaikesta.

Anna itsellesi aikaa käydä kaikki tunteet läpi, mutta uskoisin, että teillä on mahdollisuus jatkaakin, kun on lapsetkin ja jos vain molemmat haluatte. Mutta puhuminen, avoimuus ja jakaminen ovat nyt tosi tärkeitä. Tokihan miehesi voi ihastua sinuun uudestaan, kun on sen tehnyt aiemminkin :). Viisautta ja voimia päätöksiin!

Äänestä
  • Mä oon samaa kuin nimim. Ystävä.
    Sulla on ihanat lapset ja mies, josta oot tykänny ja taidat tykätä vieläki. Kannattaako heittää tuollanen suhde pois elämästään
    ja tehdä lapsistasi yksinhuotajan tai 2 yhteishuoltajan jälkeläisiä?
    Jos välität miehestäsi, pidä hänestä kiinni! Valloita takaisin itsellesi se mikä sulle kuuluu. Taistele kuin naarasleijona omasi puolesta!
    Tällaisina aikoina kun seksiä tulvii joka puolelta, on todella vaikeeta olla sortumatta, jos tilaisuus tulee. Elämä on elämistä varten, rapatessa roiskuu.
    Tärkeintä on anteksianto, hyvyys, lempeys ja rakkaus. Uskon, että sulta näitä tuntemuksia vielä löytyy kumppaniasi kohtaan.
    Mietit, voitko olla varma ettei hän tulevaisuudessa petä sinua? Voitko olla itsestäsi varma? Kuka voi olle kenestäkään varma?
    Sellainen varmuus on harhaa, kaikkea voi sattua kaikille. So what! That`s life!
    Sinä et tuollaiseen kuole!
    Voimia ja taisteluamieltä!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylimääräinen kirjoitti:

Mies ja työkaveri ihastuivat toisiinsa monen vuoden ystävyyden jälkeen ja aloittivat puhelu- ja tekstiviestisuhteen, ei kuulema fyysistä - vain halailuja.
Mies jäi kiinni ja vasta sitten kertoi koko jutun. Nyt hän haluaisi jatkaa entisen perheensä kanssa ja on ollut kovasti katuvakin.
Mutta, jotta suhde voisi jatkua, olisi luottamus rakennettava uudelleen. En tiedä miten suhtautua kun tämä ihastuminen kuitenkin jatkuu, tunteille ei kuulema voi mitään. Jos emme jatka mieheni kanssa avioliittoa, hän omien sanojensakin mukaan saattaa mennä kimppaan tämän ihastuksensa kanssa, ennemmin tai myöhemmin.
Mieheni vakuuttaa, että rakastaa minua ja ihastus varmasti jää, jos jatkamme... Mutta minkäs tunteilleen voi...? Ja luottamus on jokatapauksessa ansaittava jollakin tapaa uudelleen...
Toisaalta tunnen olevani liika näiden kahden ihastuneen välissä - onnen este. Takana on 11 avioliittovuotta ja 3 lasta. Ajatukset ovat vielä aivan sekaisin ja mieli järkkyy, viha ,suru ja alakulo vaihtelevat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu