Olen lukenut laihdutuksista viime päivinä jonkin verran ja nämä laihdutus systeemit pistävät miettimään... Itse en ole ylipainoinen(joskin perus suomalainen lievää isompi maha onkin). Ja liikuntaa harrastan säännöllisesti(kuntosali 3kert vko silloin tällöin hiihtoa, sulkapalloa tms.). Ruokavaliot siis pistää miettimään mitä lehdissä, kirjoissa tms. nykyään paljon kerrotaan. Eli ruokavalioita hehkutetaan että korvaa perunat, pastat yms porkkanoilla sun muilla kasviksilla mitä tuskin kovinkaan moni ”normaali” ihminen ei tule koskaan syömään ja ne ”kevyen” ruoan keitto ohjeet ovat tyyliin: kaalin lehden päälle herneitä, minkä pitäisi sit korvata perunamuusi lihakastikkeella... Tai syö eväs leipien tilalle puolikas porkkana... Ei se ihan noinkaan voi mennä? Vai eikö siitä kerrota missään, miten pääsisi kotiruoalla pudottamaan kalorimääriä, ilman että joutuisi t-lusikan kanssa jokaista ruokaa erikseen mittaamaan. Olenko niin selkärangaton ihminen, että en suostu papu-kuureihin loppuelämäksi vaan haluaisin säilyttää perus kotiruoan mukana matkassa..? Kommentteja toivoisin aiheesta?
Laiduttajan ruokavalio
Kimi
4550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No, onhan se niin että kun tuolla n.s. normaalilla kotiruualla on lihonut, niin ruokailutottumuksia kannattaa tarkastella kriittisesti. Kuitenkin on käytännössä helpointa, jos syö mahdollisimman samaa ruokaa kuin muutkin ympäristössä. Olen laihtunut 30 kg tekemällä pieniä muutoksia ruokavalioon ja pienentämällä annoskokoja. Laihdutusaikainen kalorimäärä oli 1200. Nykyään en laske kaloreita, eikä laihdutusaikanakaan tarvinnut kuin alussa mitata, määriin tottuu parissa viikossa.
Pieniä muutoksia kannatan siksi, että suuret muutokset tuppaavat usein jäämään lyhytaikaisiksi kokeiluiksi - niistäkin kun on jo kokemusta :C Ei siis mitään tyyliin: kaalin päälle herneitä ...
Tällaisia muutoksia tarkoitan: kastiketta niin kuin ennenkin, mutta kun esim. jauhelihakastikken tein ennen jauhoista, niin nykyään teen sen tomaattimurskasta ja vihanneksista sauvasekoittimella (parempaa!); nykyään ostan kaikkia kasviksia ja vihanneksia ja teen herkullisia salaatteja - pääruokaa kuluu vähemmän; ennen söin kolme-neljä voileipää välipalaksi mutta nykyään riittää yksi tai kaksi. Juhlapäivinä voi herkutella kohtuullisesti ihan samoja herkkuja kuin muutkin, vaikka laihduttaakin.
Ei siihen tosiaan mitään rajoittavia atkins-määräyksiä tai herboja tarvittu, että laihtui, enkä usko että normaalia suurempaa itsekuriakaan :D
aikaisemmin minäkin itseäni kidutin pienen pienillä kaloreilla ja laitoin outoja ja monesti tökkivän makuisia laihdutusruokia... ja jokaikinen dieetti loppu kun ei jaksanu/ei halunnu/repsahti.
nyt oon joulusta asti syöny n. 500 kcal vähempi kuin kulutan ja laitan ihan tavallista kotiruokaa. viikonloppuisin jopa kaljoittelen ja herkuttelen ;)
erona vain runsaat salaatit ja kevyttuotteet missä vain mahdollista.
tietty turhanaikainen namien syönti, kahvisokerit ja joka-mainoskatkolla-jääkaapille jutut on pois.
muutama viikko takana ja tähän on jo tottunut, ei tee enää mieli kaikkea ja mahakin lakkas murisemasta :D
tää dieetti mulla varmaan pysyy ja toimii, ei ainakaan vielä oo tullu mitään ongelmia.
ja rahapussi paksunee! kauppaan menee vähempi rahaa ja mitään ihmelaihdutusaineita ei tarvi.
tahti on tietty hidas, ainakin niiden mielestä jotka odottaa laihtumisen tapahtuvan tässä ja nyt, mutta kun kesä koittaa niin mä oon tätä tahtia vähintään 12 kiloo kevysempi.
Kesään mennessä sun täytyy laskea kulutuksesi uudelleen ja ties kuinka monta 500 sun on täytynyt jo siihen mennessä vähentää ruuistasi, nii hahhaaa kohta saat tuskin syödä sitä 500 kaloriakaan :D))
Ei vaan onnea laihdutukseen...
T.Kateellinen kiusanhenki
..en kyllä tainnu ihan ymmärtää, mutta jos nyt jotain yritän vastata :D
nää arvot oon ottanut sivuilta
http://www.kutri.net
elikkäs mun lähtöpainolla peruskulutus on 2400 kcal eli syön 1900 (noin, en mä nyt pilkun viilaaja oo...joskus enempi, joskus vähempi. käytän koko viikkoa mittarina.)
välitavoitteeseen päästyäni peruskulutukseni on laskenut 2200 eli syön sitten 1700
ja kun olen tavoitteessani, laskujeni mukaan viimeistään juhannuksena on peruskulutukseni 2000 ja koska en sitt enää aio laihtua syön sen kaiken. :D
kaikkea liikuntaa en laske, koska tuohon peruskulutukseen kuuluu "normaalit arkiaskareet" mutta kunnon punttitreenistä otan 200 kcal lisää ruokaa.
mulle oli tosiaan muut aikasemmat dieetit liian vaikeita, olin välillä ihan nälissäni ihmepöperöillä ja halusin laihtua jotain 10 kiloo kuussa :D mutta nyt on onnistumisen tuntu!
kiitos kannustuksesta! et maininnu ite olevas laihiksella mutta jos niin tsemppiä!