mä en älyy miten ihmiset jaksaa kinastella täällä että pitääkö nenään ottaa ampumalla vai ei!!!
ensinnäkin: ampumalla jos ottaa niin siitä
EI voi halvaantua!!! ja mä ite otin ampumalla ja nyt kun en enää pidä siinä korua niin ei jääny
mitään jälkeä...
mutta jos haluaa ottaa hygieenisesti niin sitte lävistäjälle!!!! älkää ihmeessä siitä täällä
kinastelko!!! molemmat tavat on yhtä oikeita!!!
ensinnäkin: ampumalla jos ottaa niin siitä
EI voi halvaantua!!! ja mä ite otin ampumalla ja nyt kun en enää pidä siinä korua niin ei jääny
mitään jälkeä...
mutta jos haluaa ottaa hygieenisesti niin sitte lävistäjälle!!!! älkää ihmeessä siitä täällä
kinastelko!!! molemmat tavat on yhtä oikeita!!!
Vastaukset 34
Vanhimmat
"..mutta jos haluaa ottaa hygieenisesti niin sitte lävistäjälle" eli viittaatko siihen, ettei kultasepänliikkeissä ampumalla laittaminen ole hygieenistä? sitähän se ei ole, joten en menisi väittämään että epähygieeninen tapa on yhtä oikea kuin hygieeninen. se on toki totta ettei kaikissa ampumalla otetuissa lävistyksissä tule mitään komlplikaatioita, mutta riskit on suuremmat.
nykyäänhän ei suositella ampumalla lävistyksen ottamista edes korvanlehteen (saatikka minnekä muuallekaan). siinä ampumalla tehdyssä lävistyksessä on aikamoinen riski saada jonkinmoinen pöpö kehoon koska sitä pyssyä, millä koru pamautetaan lävistettävään paikkaan, ei pysty puhdistamaan täysin puhtaaksi kaikista pöpöistä mitä siinä on ja jos ajattelee kuinka moni ihminen sillä vehkeellä on rei'itetty ja kuinka monta eri pöpöä se voi sisältää.
ja ampuminen voi aiheuttaa erinäisiä vaurioita johtuen kodusta ja "pamauksesta" minkä korupyssy tekee.
miljoona kertaa hygieenisempää ja terveellisempää on ottaa lävistys oikealla lävistäjällä, oikealla tavalla lävistämällä.
niin mä lisäisin siihen mun kirjottamaan
"nenäkorusta" tekstiin että kultasepänliikkeessä kyllä kerrottaisi riskeistä
jos vaikka korvaan olisi vaarallista ottaa!!!!
mulla itselläni on korvassa muutama koru ja kaikki on ammuttu eikä oo tulehtunut!!!!
jos se olisi NIIN TOSI TOSI TOSI VAARALLISTA
NIIN NEHÄN KIELLETTÄISI NE PYSSYT LAILLA!!!
MUTTA KUN EI OLE!!!
Nykyään suositellaan, päin vastoin kuin *Kiti* sanoi, pyssyllä rei´itystä korvalehteen. On tainut Kiti olla ampumaradalla katselijoiden joukossa, kun puhuu pamauksen aiheuttamista vaurioista. .44 Mangnum tosiaan aiheuttaa vaurioita ilman kuulosuojaimia, enkä suosittele sitä reijittämiseen muutenkaan kuin pakkotilanteessa.
Lävistyspistooli (jos sitä nyt pistooliksi voi sanoa) on työkalu ei ruutiase. Tällä työkalulla asennetaan ensikoru hygieenisesti ja turvallisesti korvalehteen. Rei´än tekee koru ei pyssy. Koru ja vastakappale ovat tehtaalla steriilisti pakattuja, eikä niihin kosketa käsin, toisin kuin neulalla lävistettäessä (vaikkakin kumikäsineet kädessä).
Mistä tavallinen kuluttaja tietää onko lävistäjän neulat puhtaat, ei muusta kuin lävistäjän vakuuttelusta. Entä jos autoklaavi onkin viottunut ja klaavaus jäänyt vajavaiseksi. Kuluttajaparka on vain uskon ja toivon varassa. Harva voi tulla toteamaan (eikä aina tietämyskään riitä) mitä se tuhatkertainen hygieenia käytännössä on. Lävistäjiäkin voi olla monenlaisia, toiset ehkä huolellisempia kuin toiset.
Käytännössä likaisilla neuloilla pistelyllä on tartutettu varmasti paljon ihmisiä. Kun ihmisiä pistetään samalla neulalla on ainakin jonkinlainen riski olemassa, se kuuluisa inhimillinen tekijä. Tuota inhimillistä tekijää ei ole ainakaan samassa mittakaavassa, mikäli otat rei´än korvaasi pyssyllä tehtynä kunnollisessa kultasepän tai koruliikkeessä.
Suojatien ylittäminen Helsingissä on tilastollisesti ehkä 10 000 kertaa vaarallisempaa kuin pyssyllä rei´än ottaminen korvaan. Lävistäjällä rei´än ottaminen sen sijaa aiheuttaa samaa suuruusluokkaa olevan riskin, kuin tuo suojatien ylittäminenkin aiheuttaa. Todellinen riski on kuitenkin siinä, että hoidat väärin/huonosti tehtyä reikääsi, eikä siinä millä tai missä se on tehty.
Vältä turhat riskit ja ota turvalliseksi todetulla tavalla eli rei´ityspyssyllä, voit myöhemmin halutessasi korvata ensikorun lävistyskorulla.
itselläni ainakin oli korvanlehti tuhatjayksi kertaa kipeämpi ja parani huomattaviasti pidempään kun se tehtiin ampumalla kuin se että läpi tökättiin neula. reikään kasvoi pahkura, toisin kuin lävistysneulalla tehdyssä reiässä...no en kieltänyt ketään ottamasta reikää ampumalla korvanlehteen mutta en kyllä suosittele mitään muuta paikkaa pommittamaan korupyssyllä. ja kun se koru ei edes ole terävä vaan tylppä...kammottaa nykyään ajatuskin pyssyllä rei'ittämisestä
itse ainaki heitän käytetyt neulat välittömästi rei'ityksen jäljeen käytetyille neuloille tarkoitettuun lootaan josta ne sitten kiikutetaan lopullisesti hävitettäväksi...neulat ovat puhtaita samoin pihdit ja korutkin ja klaavi toimii.
olen valmis selittämään ja näyttämään kuluttajalle kuinka meillä tavarat steriloidaan jos joku asiaa kysyy.
mutta olkoon kuka mitä mieltä tahansa kuhan ei anna tyyliin napaansa/kieltään pyssyllä rei'ittää.
minä olen lävistyspuolen havainnut paremmaksi kuin koruliikepolitiikan ja kannassani pysyn
... siellä ojassa olikin. Minä jo vähän arvelin.
....Kiti hyvä,en tiedä mistä kultasepän liikkeestä on kyse, mutta itse olen neljä ottanut siellä korvaan ja hyvin parani vaikka menin paranemisaikana riparille Ahvenanmaalle.Se koru on erittäin terävä,ei se muuten lävistäisi ihoa ja rustoa.En myöskään tiedä minkätyyppisiä pyssyjä olet nähnyt,mutta se millä minulle on tehty,oli sellainen että se kohta mikä osui korvaani,oli steriilistä paketista otettu ja se heitettiin käytön jälkeen pois koska se on kertakäyttöinen.
Koska kävi ilmi että olet lävistäjä,epäilen että kyseessä on vain pelottelusi jottei enää käytäisi ottamassa kultasepänliikkeestä....ei pahalla...
hei kiti sulle sen verran että et ees taida olla lävistäjä kun luulet että napaan edes tehdään pyssyllä!!!!
ei pahalla
missä sanotaan että nykyään suositellaan otettavan pyssyllä ammuttavia lävistyksiksi.
Tämä on aika törkeetä valetta.
Ehdottomasti neulalla ja lävistysliikkeessä.
Eiköhän se lehmä nyt taida olla kultasepänliikkeessä?
Pyssyllä lävistystä laitettaessa tylppä (hieman kartiomainen mutta ei neulanterävä) koru voi repiä kudosta pahastikin. Ja sen lisäksi laitetta ei ole mahdollista steriloida (vaikka siellä kultasepänliikkeessä olisikin autoklaavi). Lävistysliikkeessä kaikki välineet steriloidaan ja kumihanskat vaihdetaan aina kun kosketaan johonkin ei steriiliin (esim asiakas).
Paljolti lävistysliikkeen hygienisyys riippuu henkilökunnan ammattitaidosta ja viitseliäisyydestä, mutta ainakin siisteyteen edes pyritään.
Se miksi kultasepänliikkeet voivat tehdä korvanrei'ityksiä johtuu kai historiasta, ennekuin suomeen tuli oikeita lävistysliikkeitä, ne olivat ainoa paikka missä sai korvat rei'itettyä. Mitään muuta läväriä kuin korvannipukkaa ei kultäsepän tädin pitäisi laittaa, mutta ahne voi ehkä ottaa rahat pois tyhmiltä. ehkä tietämättömyyttään.
Jos jollakin on parantunut korvaan ampumalla tehty reikä, se ei vielä kerro turvallisuudesta mitään.
Lukekaa lisää vaikka: http://www.bmezine.com
pyssystä kuule *zzz* vaihdetaan se osa ampumisen jälkeen!!!!! ja on se nyt aika terävä!!!
kaikki jotka väittää ettei sais kultäsepänliikkeessä ottaa ees korvaan niin
suksikaa suolle!!!!!
niin ja zzz mistä sä tiiät
mitä se lävistys täti sullekki duunaa????
ne voi olla ihan yhtä laiskoja ja eivät ees välitä
asiakkaista!!! kun vaan saa rahaa!!
ja::::se on lävistäjällä niin kirotun kallistaki!!!
olen henk koht nähnyt tapauksen missä napaan tehdään pyssyllä...se tapahtui festareilla ja tiedän jopa tapauksia missä huuleen on tehty ampumalla ja se oli ihan kauhea tapaus mm jälkeenpäin.
kirjotusvirhe pahulainen...eli siis tiedäN kun olen nähnyt piti otsikon kuulua
...ainoatakaan ihmistä, jolle olis tullu "paha kudosrepeämä"( mitä sitten tarkoittaakin?) tavallisessa korvien tai nenän pyssylävistyksessä. Niitä tehdään taatusti satojatuhansia reikiä vuodessa,pelkästään Suomessa.Ehkä sit viranomaiset (käsittääksesi)nukkuvat "Ruususen unta" ja odottavat sinunkaltaisesi "maailmanpelastajan" ilmaantuvan herättäjäksi. Käydessäni muoti-ja kauneusmessuilla päinvastoin näin jopa napalävistyksiin kehitetyn lävistyspyssyn. On kuulemma jo useissa maissa käytössä. Kehitys kulkee eteenpäin, tälläkin alueella. Ja kaikki tämä steriilisti, vaivattomasti ja -edullisesti!
meillä kävi viimeviikolla asiakas joka oli korvaansa ottanut ampumalla reiän...korvanlehti oli aivan musta ja repeytynyt takapuolelta...ei ollut kaunis ja taatusti kipeä...ja se pyssy tekee hyvää vai?juu tosiaan moilla se onnistuu loistavasti mutta enemmän se riskejä sisältää ku oikea lävistäminen.
no onneksi myös vanhemmat ihmisetkin ovat viisastuneet ja ottavat yhteyttä oikeaan lävistäjään halutessaan vain korvanlehtireiät...meille soittaa monia vanhempia/aikuisia ihmisiä ja meillä myös käy heitä.
Ai että missäkö suositellaan pyssyllä otettavaksi. Kaikki valistuneet ja omilla aivoilla ajattelevathan sitä suosittelevat. Mutta perustelen sitä nyt sinullekin.
1) Pyssylävistys on hygieeninen turvallinen ja lähes kivuton tapa ottaa reikä korvaan ja nenään. Ennen kaikkea terveysviranomaisten hyväksymä ja valvoma.
2) Se on edullinen ja helppo tapa ottaa reikä nenään ja korvaan.
3) Pyssyrei´ityksistä on paljon enemmän kokemusta, sekä määrällisesti että ajallisesti, toisin kuin neulalla tehtävistä lävistyksistä. Se joukko näitä pyssyrei´ityksen saaneita, joista vähän tiedän on joukkona todella suuri (kymmeniätuhansia rei´ityksiä). Kuinkahan monesta lävistyksestä sinulla on tiedot? Heittosi "Jos jollakin on parantunut korvaan ampumalla tehty reikä, se ei vielä kerro turvallisuudesta mitään." tuntuu ihmeelliseltä ja perustelemattomalta ainakin minun tietojeni valossa, jos vaikka hiukan perustelisit.
4) Pyssylävistyksessä nämä "inhimilliset tekijät on minimoitu" (korut steriilisti tehtaalla pakattu, eikä niihin kosketa käsin), kun sitävastoin kerrot jo omassa tekstissäsikin näin: "Paljolti lävistysliikkeen hygienisyys riippuu henkilökunnan ammattitaidosta ja viitseliäisyydestä, mutta ainakin siisteyteen edes pyritään."
Pyssylävistys on aika lailla "idioottivarma", jota neulalla lävistys ei ole. Asiakas on henkilökunnan armoilla, eikä tiedä onko hommat kunnossa juuri siinä liikkeessä, josta hän on lävistystä ottamassa. Se että terveystarkastaja kävi viime kuussa ei todista mitään siitä, miten asiat ovat tällä hetkellä. Mahtaako useassakaan lävistysliikkeessä olla tietoakaan laatujärjestelmästä, ohjeista, ennakoivasta laitehuollosta (esim autoklaavi)puhumattakaan tai turvallisuuden varmistuksesta ym ym.
Väitteesi: "Lävistysliikkeessä kaikki välineet steriloidaan ja kumihanskat vaihdetaan aina kun kosketaan johonkin ei steriiliin (esim asiakas). "
Mistäs tiedät että "aina". Jospa minä vaittäisin ettei se "aina" pidä ainakaan aina ja kaikissa liikkeissä aina paikkaansa. Miten käy sellaisessa tapauksessa, jos autoklaavi meneekin epäkuntoon, eikä varajärjestelmää ole. Asiakkaita on tuvan täydeltä, eikö siinä tule henkilökunnalle paineita ja fiilis "jos nyt tämän kerran". Ja vaikka sinä väität "ei koskaan lävistysliikkeessä" niin minäpä sanon, ettei se ole niinkään varmaa, etteikö. Olempa nähnyt kirurgin välineitäkin steriloitavan keittiössä kattilassa keittäen. Jotta se siitä "ainasta".
5) "Lukekaa lisää vaikka: http://www.bmezine.com " Mikäs huuhaajengi noita sivuja pitää. Minä kun luulin siellä olevan jonkun tutkimuslaitoksen tai jotain sinne päin. Taitaa taas olla pukki kaalimaan vartijana.
Korva ja nenälävistyksiä suunnittelevat, valitkaa turvallinen ja edullinen pyssyreiítys.
Kylläpäs "Kitillä" mielikuvitus laukkaa! Ihanko tosissas luulit asiakkaasi korvan huonon kuosin olevan pyssylävistyksestä johtuva? Ei siis huonosta hoidosta? Tai korvan muunlaisesta loukkaantumisesta jälkeenpäin? Siis edellyttäen, että jutussa oli edes siteeksi totta (mitä kyllä vahvasti epäilen). Jos näin oli, suosittelen lämpimästi ammatinvaihtoa ,kauhukirjailijaksi. Joka alalta voidaan kehittää hurjia "urban legend storyja", neulalävistyksistäkin. Norjassahan yksi kuoli kielilävistyksen uhrina ,muistuuko mieleen??? Silti ei mieleeni juolahtaisi väittää,että lävistäjä oli näytelmän konna. Kaikkiin lävistyksiin liittyy paranemisaikana infektioriski, jota ei saa poissuljettua mitenkään. Lisäksi harva lävistysliike edes autoklaavaa koruja tai välineitä. Meidän kulmilla ei yksikään (kun eivät omista kyseistä laitetta)! Silti olen -ja tulen käyttämään molempia hyväksyttyjä ja päteviä tapoja:
-pyssylävistykset korviin ja nenään ,- muut lävistykset neulalla. Älä siis Kiti suutu!Propagandasi ei tälläkertaa purrut ainakaan minuun : )
Oi, oi! olipa tuhmasti tehty. Oliko sillä asiakkaalla siinä korvassa päätä enää kiinni? Minähän jo aikaisemmin varoitin noista ruutiaseista. Sen on kyllä täytynyt olla aika pieni kaliiperi ehkä .22 , mutta pienempikin voi tulla kysymykseen, muuten rei´ässä ei olisi korvaa laisinkaan. Jos kaliiperi on pienempi tekijä on helpompi löytää. Luoti kannattaa ottaa talteen mikäli mahdollista. Asianmukainen rikosilmoitus lienee jo tehty. Minua kyllä kiinnostaa myös ampumamatka ja tietenkin, oliko tarkoitus nimenomaan osua korvaan. Kertomasi korvan repeytynyt takaosa oli mustunut, se herättää taas joukon lisäkysymyksiä, jotka liittyy luotiin ja sen rakenteeseen. Tuota repeytymistä en kylläkään kauheasti ihmettele. Kyseisessä tapauksessa on ilmeisesti käytetty erikoisvalmisteista luotia, joka laajenee erittäin nopeasti osuessaan pehmytkudokseen. Nopea luodin laajeneminen tuolla matkalla viittaa suureen nopeuteen (korvan takaosa repaleinen). Kyseessä täytyy olla erikoisase, ei ainakaan .44 magnum. Huh, huh! olen siis pois epäilyjen kirjoista.
********
Tuo edellinen oli tietenkin täyttä potaskaa. *Kitille* neuvoisin, ettei katsele niitä myöhäisillan jännityselokuvia enää. Ainakin kannattaisi aamulla ennen tietokoneen näppäimiin tarttumista juoda kuppi väkevää mustaa kahvia ja käydä lenkillä raittiissa ilmassa.
****
Jos Kiti väität tarinaasi todeksi, kerro missä moinen ampuminen on tehty. Kerro myös missä itse lävistät, jos uskallat?
AMPUMINEN ON KAIKISTA HYGIEENISINTÄ!!!
LÄVISTÄJÄT TEKEE NE REI'ÄT NUPPINEULALLA!!!
JA VUOTAA VERTA!!!
TAI SIT NE TEKEE REIJÄT PARSIN NEULALLA...
Alan pikkuhiljaa epäillä, mitkä ovat magnumin motiivit tässä keskustelussa.
Yhä et kertonut minulle ainuttakaan lähdettä. Itse kerroin lähteeksi esim www.bmezine.com:in joka on useiden ammattilävistäjien ja tatuoijien foorumi.
1) Pyssylävistys ei ole hygieeninen. Se voi olla joskus kivuton, ei aina. Myös neulaläväri on usein kivuton (esim mun tragus ei sattunut juuri ollenkaan). Toisinaan se on kivulias, riippuu ruumiinosasta ja henkilöstä (yms).
En tiedä valvotaanko pyssylävistyksiä suomessa, lävistysliikkeitä valvotaan.
2) Edullisempi voi olla. Tähän on syynä esim. steriloinnin puute. Raha ei saisi tässä ratkaista. Jos ei ole varaa kunnon lävistykseen, ei lävistystä pitäisi ottaa.
3) Lävistyksien teossa käytetyt kanyylineulat on tarkoitettu terveydenhuollon käyttöön ja niillä on puhkottu ihoa taatusti enemmän kuin lävistyspyssyillä. Niitä käytetään esim sairaaloissa.
4) Pyssylävistys ei ole idioottivarma. Koru on ehkä tehtaalla steriloitu, mutta lävistyspyssyä ei saa steriloitua. Lävistysliikkeessä pitäisi koko tapahtuma tehdä steriileissä oloissa, kaikki steriiliä; neulat, korut, kumihanskat. Kultasepän liikkeessä ei ole muuta steriiliä kuin se koru, ennenkuin se on otettu paketista. Jo se kumihanskojen puute voi saastuttaa koko touhun.
Myönnän että lävistysliikkeiden joukossa on sellaisia joissa ei koko prosessi ole riittävän puhdas, mutta kultasepänliikkeissä näitä on varmasti enemmän. Noita 'jos' tilanteita on kaikissa prosesseissa. Niitä auttaa ehkäisemään ammattitaito. Kahdesta vaihtoehdosta oikea lävistysliike on ehdottomasti turvallisin.
5) Kysyn yhä sinulta jotakin lähdettä, joka kertoisi edes että nenän lävistys pyssyllä on turvallista. Et ole vielä esittänyt yhtään faktaa, vain tuulesta temmattuja väitteitä, vaarallisia kaiken lisäksi.
no en katsele telkkua kvoin myöhään koska toisten pitää jaksaa istua töissä 6pv viikossa joten myöhäisillan elokuvat jäävät katsomatta ja itseasiassa aamulla ensimmäisenä laitan kahvin tulille sen jälkeen juoksen tovin pihalla koirien kanssa ja sisälle tultuani kaadan kahvin kuppiin, siemailen sitä avatessani tietokoneen ja sitten vasta istun näppiksen ääreen kertomaan vastaväitteeni teidän älyttömille "pyssy on paras" väittämille. sitten kun kello on sopivasti pykälässään hyppään bussiin ja kiirehdin töihin...lähes ensimmäisenä siellä (tänäänkin) klaavaan pihdit täysin toimivalla klaavilla (klaavaan myös keskellä päivää jos sattuu että asiakkaita on niin paljon että puhtaat pihdit loppuvat ja koskaan en koske lävistettävään likaisilla pihdeillä)ja joutui ensimmäinen asiakas tovin odottamaan että olin saanut pihtini klaavattua ja odotellut niiden jäähtymistä.
ei ehkä kaikissa liikkeissä noudateta hygieenisyyssääntöjä ja se on älytöntä(meillä hygieenisyys systeemit ovat tarkat ja sääntöjä noudatan ehdottomasti, en todellakaan halua aiheuttaa kenellekään minkäänmoisia tulehduksia oman typerän laiminlyöntini takia enkä halua jaella koko kaupungin tauteja koko kaupungille ja samalla pilata liikkeen mainetta ja karkottaa asiakkaita)lävistysliikkeet ovat huomattavasti suuremman valvonnan alaisena kuin kultasepänliikkeet ja lävistäjällä on yleensä huomattavasti tarkempi ja syvällisempi koulutus lävistämiseen kuin kultasepänliikkeen työntekijällä. ja väitän edelleen että hygieenisempää on ottaa lävistys ammattitaitoisella lävistäjällä steriileillä välineillä tehtynä kuin kultasepänliikkeen takahuoneessa.
ja potaskaa ei ole se korvahomma...se oli todella julman näköinen ja korvanlehteä ei saa repeytymään puhdistuksen laiminlyönnillä.mutta uskokoon ken tahtoo ja reikä oli kuulemma tehty edellisenä päivänä enkä usko että aikuinen naishenkilö piehtaroi korvinen missään sontaläjässä vain tulehduttaakseen korvanlehtensä.
enkä ala mainostamaan missä ja milloin teen lävistyksiä...kyse ei ole uskaltamisesta vaan siitä en vain yksinkertaisesti tahdo jakaa sitä tietoa teidän kanssa varsinkaan sinun 44magnum.ottakaa asiasta selvää itse jos kovasti kiinnostaa.
ja 44magnum voisit vähän rauhottua tuon ase/luotiobsessiosi kanssa.
Turhaa varmaan kinata tällaisesta. Eihän pyssylävistyksiä edes tehdä
varsinaisiin lävistyksiin, kuten tragukseesi, joten ole huoletta. Saat sen
vaan kuullostamaan elämää suuremmalta asialta. Pikkutytöt äitiensä kanssa
nyt tuskin lävistysliikkeeseesi kuitenkaan eksyvät, paasaat sitten miten
paljon hyvänsä näillä foorumeilla. Ärsytät vaan tavallisia korvien
rei´ittäjiä turhaan noilla epähygienia-kommenteillasi,joissa ei lisäksi
ole edes perää! Näppärää laittaa ammattilävistäjien foorumi "todisteeksi".
Tiedät varmaan ammattilaisena, että se todellinen infektioriski on
lävistyksen ottaneen oma hygieeninen käyttäytyminen. Eihän kukaan
voi/pysty elämään bakteerittomassa ympäristössä, eikä ole tarkoituskaan.
Eikähän tässä edes pitäisi rinnastaa hitaasti paranevia lävistyksiä
nopeasti paraneviin korvan/nenän pyssylävistyksiin. Halusin sanoa, että
kun väline on kohteeseen oikea,tekijä osaa asiansa (=ammattitaitoinen)ja
on huolellinen, on lopputulos tavallisesti hyvä. Hygienia on riittävä
molemmissa tapauksissa. Jos olet eri mieltä, voit ottaa kuntasi
terveysviranomaisiin yhteyttä. Siihen asti: antaa kaikkien kukkien kukkia!
Ja hyvää lävistyskevättä sinulle ja -myös pyssylävistäjille!
Yöuniani en menetä tämän keskustelun takia.
Minusta tuntuu siltä että täällä on trollaajia jotka tahtoo tahallaan ärsyttää. Minun osaltani tämä keskustelu loppunee tähän.
Ehkä annoin lähteeksi ammattilävistäjien foorumin. Vastapuoli ei antanut mitään, ainostaan vakuuttelun 'on varmasti ihan turvallista'
Antamassani linkissä on aiheesta paljonkin, jos ette jaksa etsiä, tässä suora linkki:
http://www.faqs.org/faqs/bodyart/piercing-faq/getting-new-pierce/
Sieltä löytyy myös lääketieteellisiä referenssejä, ettei menisi pelkästään lävistäjien juttujen uskomiseksi, tosin itse en niitä ole hankkinut/lukenut.
Ja mitä tulee minun ammattiini, en ole lävistäjä, vaan softa-alalla. Pelottavaa jos minun vähillä tiedoillani luullaan ammattilävistäjäksi.
Kehottaisin kaikkia lävistyksen ottoa suunnittelevia tekemään kotiläksynsä ja tutkimaan asiaa. Lävistystä ei tarvitse ottaa ensimmäisessä liikkeessä, jonka ovesta menee sisälle, vaan etsimään liikkeen, johon voi tuntea luottamusta niin että uskaltaa pistää oman terveytensä heidän varaansa. Puhtaudesta voi aina kysyä. Jos vastaus on vain 'Meillä ON puhdasta', kannattaa kävellä saman tien ulos. Ammattitaitoinen lävistäjä esitteleen mielellään liikettään ja kertoo miten heillä puhtaudesta huolehditaan. Jos liikkeessä on liian kiire tähän, kävele ulos.
On sitten trollaajia tai ei, on kyllä tullut huomatuksi valtava tunteenomainen suhtautuminen pyssyllä korvaan/nenään tehtäviä lävistyksiä VASTAAN ( koskee myös sinua zzz)! Ikäänkuin kyseessä olisi jonkinlainen uskonto neulojen puolesta (=neula on ainoa oikea uskonto,muut uskonnot ovat vääriä). Linkkisi oli neulalävistäjien (edelleen). On tietysti ymmärrettävää, että kirjoittavat oman ammattikuntansa puolesta. Hedelmällisempää sensijaan olisi vaikka ylimainostaa omaa tapaansa, kuin sumeilematta mollata (tietämättömänä) toista tapaa. En lainkaan kiistä, etteikö neulalla tehtävät olisi riittävän hygieenisiä, mutta niin on pyssykin. Siksi olen kaivanut sinulle ja muille tietämättömille esimerkkilinkiksi
http://www.consultlady.fi ,vaikka täällä ei saisi mainostaa. Tämä on siis vain yksi, muitakin vastaavia löytyy, myös nenään tehtäviä. Sanoit,että sinulla on "vähät tiedot" lävistyksistä. Tällöin ei kannattaisi pitää niin suurta meteliä asioista joista ei ole välittänyt ottaa selvää. Summa sumarum: neulalla kannattaa ilmanmuuta ottaa "varsinaiset" lävistykset. Korvan ja nenän lävistämiseen annettakoon itsekullekin valinnanvapaus, eikö niin?
ps. linkkisi on USA:lainen. Sikäläinen lainsäädäntöhän on tyystin erilainen kuin meillä, kaikeksi onneksi!
... tai poliittinen kiihkomielisyys tuli mullakin jossain vaiheessa mieleen. Ohitetaan kaikki tosiasiat ja kriittisyys. Evankeljumistahan taitaakin olla kysymys??? Erikoisesti ärsyttää tuo kritiikittömyys. "asiat ovat aina siellä ja siellä näin ja näin" ilman omakohtaista tietoa. Näin suoraan sanoen mulla ei lävistyksiä ja lävistäjiä vastaan ole mitään, mutta tuo kakaramainen suhtautuminen asioihin ärsyttää ja vaikka useimmat eivät ehkä olekkaan enää siinä iässä.
ok, ok. olet siis kertomasi mukaan amatööri. Kehotat kuitenkin muita tekemään jotenkin. Kerro miten olet saavuttanut vlaistumisesi?
Ok, valaise minua.
Olen kysynyt täällä jotakin lähteitä pyssylävistysten turvallisuudelle. Toistaiseksi ei ole tullut kuin paskaa naamalle. Itse olen tarjonnut lähteitä.
Se miksi lähdin ristiretkelleni pyssylävistyksiä vastaan, on se että useista lähteistä tiedän niiden voivan olla vaarallisia monella tavalla. Kysymys ei ole bisneksestä vaan turvallisuudesta.
Yhä kysyn: faktoja?
ei vakuuta toi linkki ollenkaan...
...sitä voidaan käyttää uudelleen ilman sterilointia...
jepjep
ja mielellään vielä ilman kumihanskoja.mun korvan rei'ittäj ei sillo aikoinaan kyllä mitää hanskoja käyttäny.
jotai vähä vakuuttavampaa kaipaisin...kiitos...
Terve ihan näin aluksi, olen lävistäjä mutta en millään lailla taloudellisesti uhkattu korvapyssymiesten puolelta. Korvapyssy ei ole lävistysinstrumentti. Korvapyssyä ei voi steriloida ja kun lävistäessä kaikkien työvälineiden tulee olla steriilit ei korpyssyllä tekeminen täytä tätä vaatimusta. Asiakas voi katsoa lävistäjällä klaavattujen ja pakattujen työvälineiden pusseista indikaattorit jotka kertovat steriloinnin tilasta, tämän lisäksi useassa HYVÄSSÄ lävistysliikkeessä klaavi testataan säännöllisesti ja testilomake löytyy paikan päältä. Kun lävistetään esimerkiksi rustoa pyssyllä pakotetaan koru läpi ilman että sille tulee tilavaa "taskua" tällöin rusto, jonka peruspiirre on että se kasvattaa itsensä umpeen vaurioiduttuaan, kasvaa korun ympärillä ahtaassa tilassa ja yhdeksässä tapauksessa kymmenestä kasvaa ylimääräistä korun ympärille. Kun lävistäjä tekee rusto lävistyksen hän käyttää sopivasti "ylikokoista" neulaa (mikäli hän on ammattilainen ei kosmetologi) jolloin korun ympärille jää tarpeeksi tilaa ruston palautua. Lävistäjät käyttävät aina puhtaita hanskoja ja eivät koske steriili pakattuihin koruihin likaisin välinein steriiliys hyvässä lävistysliikkeessä on sairaalatasoa korvapyssy miehellä jo tuon pyssyn sterilisöimättömyyden takia puhtaus on mitä sattuu. Ja taasen, katokaapa asiasta AMMATTILAISTEN mielipide http://risks.bmezine.com/?cmd=search&query=piercing gun Itse olen muuten joutunut jokunen vuosi sitten Provinssirokissa kaivamaan ihmisiltä kielestä pyssymiesten sinne laittamia harjoituskoruja...
Et tosiaankaan kertonut mitään uutta
Totta puhut. Näiden edellämainittujen asioidenhan pitäisi olla jokaiselle jo maalaisjärjelläkin sekä entuudestaan selviä. Ihmetyttää vaan vieläkin miksi sitten yhä runnotaan rustosta koruja pyssyllä läpi... :)
Ratkaisuhan on Tee se itse! itse vastaat puhtaudesta. Ei voi saada aidsia eikä hepatiittia likaisista neuloista! Netistä löytyy siihenkin varmaan ohjeet? Luomulävistys?
Jippii, nyt tuli kerrankin kunnon asiaa.
LUOMULÄVISTYS, apteekista steriloitu piikki ja hommiin, ei tarvi miettiä enempää oliko huono vai se oikea lävistyspaikka, kun niistä ei ota kukaan selvää.
LAITTAKAA LÄVISTYS VAIKKA P*R*E KARVOIHIN MUTTA KUN MOLEMMAT TAVAT ON REAL ÄLKÖÖTTEN VALITTAKO
..jos ampumuminen on oikea lävistystapa. "Ainoa oikea tapa on lävistää amerikkalaisten kehittämä metodi, johon käytetään neulaa ja Pennington -pihtejä, joilla lävistettävä kohta saadaan mahdollisimman tiekaksi. Näin lävistys onnistuu parhaiten ja toimenpide on kivuttomin."
"Korvanrei´ityskonetta ei ole mahdollista steriloida hyväkystyllä tavalla"
Jäikö kysyttävää..?