kahta naista yhtäaikaa? Sydämellä ja vilpittömästi? Onko toinen vain tottumus?
voiko mies rakastaa
onneton
132244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miehet lienevät paljolti samanlaisia kuin naiset. Nainen ainakin voi rakastaa kahta miestä.
Kyllä ihan oikeaa rakkautta isolla R:llä tuntea vain yhtä ihmistä kohtaan kerrallaan. Toistakin voi rakastaa, mutta se rakkaus on sitten vähän toisen "sorttista".
Rakkautta voi olla monen laista. Nämä muutamat rivit tulevat viimeisen reilun vuoden kokemuksista. Ennen sitä, olisin väittänyt aivan muuta, kunnes äkkiä kohtasin koko tunneskaalan.
Rakastaa, olla rakastunut, välittää, olla ihastunut jne ovat kaikki aika lähellä toisiaan ja samalla tunteina kuitenkin valovuoden päässä toisistaan. Oma käsitykseni on, että mies voi olla rakastunut vain yhteen naiseen kerrallaan. Samalla voi välittää, joku voisi sanoa rakastaa, toista naista.
Itse välitin vaimostani, vaikken kaiken jälkeen enään jaksanut jatkaa. Rakastuin toiseen naiseen, jota en ilmeisesti voi koskaan saada. Hänelle olen kiitollinen siitä, että kerran elämässäni olen saanut tuntea suuren rakkauden tunteen.
Nyt yritän rakentaa tulevaisuutta lasteni kanssa. Siinä sivussa tietysti haen uutta suhdetta. Tietysti, jos saisin suuren rakkauteni, uskaltaisin yhä yrittää hänen kanssaan. Hänen viimeiset sanansa minulle: "Kulissi pitää", kun hän päätti jatkaa vanhassa suhteessaan, kaikuvat yhä korvissani.
Nyt haen naista, josta voisin välittää. Tiedän avioliitostani, että sillekkin voi rakentaa. Muutama yhteinen valinta toisella tavalla ja voisin tänä päivänä olla onnellisena avioliitossani. Onnellisen tietämättömänä mistään muusta. Löydän vielä naisen, josta voin välittää.
Oletpa fiksu mies, joka on uskaltanut elää.
Sinulle löytyy kyllä ottajia, olen varma, että rakkautta elämässäsi tulee olemaan.
Voi rakastaa kerrallaan vain yhtä sillälailla, mitä ilmeisesti tarkoitat. Monia ihmisiä voi silti rakastaa vilpittömästi ja sydämellä ystävinä. Rajanveto on vaikeaa, mutta aina on olemassa se ihminen jota rakastaa eniten.
Kun lapsia on viisi, äiti rakastaa silti eniten yhtä????
yhdyn edelliseen.Voihan sitä olla ihastunut
ja tyttö olla viehättävä mutta rakastaminen on asia erikseen.Me miehet usein flirttaillaan ja joku voi saada väärän käsitysen silloin tällöin.
Mutta jos seurustelen niin silloin kyllä olen tosissani.Rakastaa voi täysillä ainoastaan yhtä.
muut ovat sitten vain ihastuksia.Ja rakastaminenhan vaatii sen että tuntee toisen hyvin, ei vain ulkonäköjuttu.
Ei se ole mahdotonta. Se on kyllä hämmästyttävää, että voi kuin voikin rakastaa useampia ja siis useampia kertoja, eikä asia ole niin kuin väitetään, että "rakastaa voi kerran vain" jne.
on aivan eri asia kuin tunteet elämän kumppania kohtaan. Eihän (terve) äiti tunne esim seksuaalista vetovoimaakaan lapsiinsa.
Voihan sitä olla todella rakkaita ystäviäkin kymmenittäin, mutta sekin on ihan eri laatuista rakkautta. Nykyään tosiaan tapaa liikaa ihmisiä, jotka eivät ole ikinä kokeneet sitä suurta rakkautta, eivätkä täten tiedä mitä se on.
ihastunut varattuun kundiin ja elättelet toiveita että sinulla on mahiksia, että kundi olis muijansa kanssa vaan tottumuksesta.
Vaikka tämä kundi flirttailisi sun kanssa niin ei se tarkoita että hän rakastaisi sua..Yksikään mun kaveri ei ole ollu tottumuksesta jatkanut suhdetta, kun rakkaus loppuu niin suhde on ohi.
Jos heillä on tulevaisuuden suunnitelmia niin se
ei ole tottumusta mun mielestä esm jos perhettä ollaan perustamassa.Kyllä kundi jättää muijansa jossei enää kiinnosta.Jos olet saanut kuvan että
heidän välinsä ovat viilenemäässä niin yritä kysellä jommaltakummalta vähän faktaa.Mut älä rupee rasittavaks välienrikkojaks, et saa loppupeleissä ku paskaa niskaan kaikilta.
Väitän nimimerkillä "kokemusta on"!
tai jos näin sanoo, niin ei tiedä mitä rakkaus on tai
varmasti, kun nainenkin voi rakastaa kahta miestä.