Olen tuomassa Audi A6 2,5 V6 dieseliä Saksasta. Auto -01 mallia. Mitä asioita tulisi tsekata kyseisestä autosta (ajettu 87 tkm). Milloin esim. eteen tulee ns. iso huolto jakopäänhihnojen vaihtoineen? Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
Audi tuontiautona
AAA
41213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olen juuri ostanut v6 audin ja kun moottoritiellä ajaa 180 niin lämmöt putos 60;n onneksi kauppakirjassa ei lukenu että ilman takuuta niin pojat joutu tekeen ison homman 320egee,ilmasin siis.
termarin vaihtokin on iso homma kun joutuu purkaan paljon veke,niin ja sivuvilkut puuttu ne täytyy panna katsastukseen. auto on vielä eteläsaksassa mut tulee perjantaina suomeen.
Minkähän vuoden malli kun ei ole sivuvilkkuja?
siis Audin virallisen maahantuojan linjaa, ellei saa sieltä peräti palkkaansakin. Vai onko joku kuullut, että saksassakaan olisi Audeissa 60 asteen termostaatteja käytössä???
Kyllä ne pojat jaksaa yrittää kaikenlaista - varsinaista kannustamista yksityiseen toimeliaisuuteen...
-94 tai vanhempi. Ysiviitosissa ja uudemmissa oli jo kaikissa sivuvilkut.
Sitten siihen termariin. Sekin oli autossasi aivan "normaali".
Vanhemmissa malleissa joita on luukutettu baanoilla, termarit yksinkertaisesti "väsyvät" eivätkä enää tahdo pitää. Joten on aivan normaalia, että se joudutaan uusimaan viimeistään meidän pakkasissa.
Vanhempien Audien nesteet on myös syytä vaihtaa nykyaikaisiin, koska alkuperäiset muodostivat esim lämppärin kennoon sisäpuolelle "kalvon" ja näin se ei enää luovuta lämpöä ja auto on kylmä.
Vaikka moottori kävisikin 90 asteessa.
Vinkkinä vain: Tee kunnon huolto jakopäätä myöden, niin saat turvallisia ja miellyttäviä kilometrejä.
V-6:n jakopäätä ei kannnata antaa pajalle, ellei ole käytettävissä nok.akselien lukitustyökalua.
Asia on vielä tärkeämpi, mikäli kyseessä on automaatti.