Sanomalehti Karjalainen uutisoi:
"Vuonna 2003 henkilöautokannan keski-ikä laski 10,5:stä 10,4:ään vuoteen.Edellisen kerran Suomen henkilöautokanta on nuorentunut vuonna 1965, jolloin autojen keski-ikä oli 3,9 vuotta."
Eli tässä kävi kuitenkin juuri niinkuin Niinistö pelkäsi. Ihmiset ostivat uusia autoja veron alennuttua. Ja Lipponen hommasi meille elintarvikeviraston.
"Vuonna 2003 henkilöautokannan keski-ikä laski 10,5:stä 10,4:ään vuoteen.Edellisen kerran Suomen henkilöautokanta on nuorentunut vuonna 1965, jolloin autojen keski-ikä oli 3,9 vuotta."
Eli tässä kävi kuitenkin juuri niinkuin Niinistö pelkäsi. Ihmiset ostivat uusia autoja veron alennuttua. Ja Lipponen hommasi meille elintarvikeviraston.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämä kertoo paljon: vuonna 1965 autojen keski-ikä oli 3,9 vuotta.
Olivatko suomalaiset vuonna 1965 niin paljon varakkaampia, että autokanta oli noinkin uutta?
Vai miksi nyt keski-ikä on yli 10 vuotta?
Taitaapa olla se 'väliaikainen' autovero (=ylellisyystavaravero), joka on vääristänyt tilanteen todella absurdiksi.
Kyllä se keski-ikä oli matala silloin sen takia että silloiset autot olivat hieman heikkolaatuisempia.
Jossain viime vuoden lopun Tuulilasissahan oli jopa juttua että sen aikaiset kestotestiautotkin tuppasivat hajoilemaan ja että ei voitu kuvitellakaan ajettavan yli 100 000 km ilman täydellistä moottoriremonttia, suurin piirtein autolla kuin autolla.
Henk.koht. olen kyllä sitä mieltä että autovero voitaisiin lopultakin viedä saunan taa että tää ei menisi desimaalien kanssa pelleilyksi.
Yhden kuukauden tilastoista ei voida vetää kovin pitkällemeneviä johtopäätöksiä. Tammikuun tilastoja ovat nostaneet vuodenvaihteen yli siirtyneet luovutukset ja viime vuoden myyntiä vauhditti viime vuoteen asti jatkunut epävarmuus autoveron kohtalosta.
Autojen keski-ikä on noussut jyrkästi -90 luvun alussa ( n.7 v -> n.10 v) ja siihen oli suurena syynä vähäinen uusien myynti. Mm. -93 myytiin vain 55.000 uutta h-autoa, kun 89 myytiin 177.000.
Vastaavasti joskus 60-luvulla myynti ja autokanta on lisääntynyt jyrkästi, joka on alentanut keski-ikää ja pitänyt sen alhaisena. Mm. 65 on myyty n. 80.000 uutta silloiseen alle 500.000 autokantaan.
90-luvun alussa autokannan kasvu pysähtyi useiksi vuosiksi ja samalla autojen tekninen käyttöikä on koko ajan pidentynyt. Tällä hetkellähän h-autoja on n. 2.3 milj. joten uusien myynti ei tietenkään pure samalla teholla.
Suomessa sama kuin muissakin maissa, esim Kuubassa ja Albaniassa.
Tottakait TEKNINEN käyttöikä on sama vähän joka puolella. Se nyt vaan sattuu olemaan niin, että siellä Kuubassa ja Albaniassa ovat niin paljon paremmissa varoissa kuin nämä suomalaiset pers'aukiset autointoilijat, että pystyvät pitämään autonsa ajokunnossa ...
Miksi hakea vertailua Kuubasta asti ? Autokannan keski-ikä on kaikissa pohjoismaissa samaa luokkaa.
Ruotsissa on oman maan tuotteiden osuus luonnollisesti suuri, kuten Italiassa Fiatin, Espanjassa Seatin, Venäjällä Ladan jne.
autoilevalla macholla Cubassa - suomessa tuskin... Vai olisko niin, että kun Niiniläinenkään ei polta kuin savuketta, niin ei muillekaan voida sallia?