Insinöörit ja teekkarit aina netissä!!!

Tämä nyt on vain toinen näkökulma tuohon "hoitsut aina netissä" keskusteluun.

Eikö ole aivan normaalia että mies- tai naisvaltaisille aloille valmistuneet joutuvat useammin turvautumaan tämmöisiin systeemeihin seuranhaussa?
1356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mitähän kummallista on siinä, että nuoret hoitsuopiskelijat ja nuoret insinööriopiskelijat tai teekkarit hakevat seuraa netistä. Onhan se kovin helppoa ja halpaa seurata markkinoita kotoakin pelkän tietokoneen avulla, sillä silloin säästyy aikaa sekä turhia matkakustannuksia. Ehkä näillä molemmilla ammattiryhmillä on vielä taitoa käyttää tietokoneita onnistuneella tavalla.

Jos luomme katseen historiaan, niin näillä edellä mainituilla ammattikunnilla on jo vanhastaan ollut vetoa toistensa seuraan. Vaikka minunkin opiskeluaikoinani käytettiin vielä pelkkää kynää ja paperia, niin yllättävän paljon silloinkin muodostui näitä insinööri-hoitsu-pareja. Ei näistä liitoista ainakaan voi tietokonetta tai internettiä syyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks insinööri itsekin kirjoitti:

Tämä nyt on vain toinen näkökulma tuohon "hoitsut aina netissä" keskusteluun.

Eikö ole aivan normaalia että mies- tai naisvaltaisille aloille valmistuneet joutuvat useammin turvautumaan tämmöisiin systeemeihin seuranhaussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu