Miksi ihmiset leikkivät titteleillään yms.

En ymmärrä miksi ihmiset tai useat heistä varjoutuvat titteleittensä ym varaan, eikö riitä tietotaito ja osaaminen ja ihminen itsessään ?
Aina tarvitsee vain päteä ja päteä...ja noudattaa sitä sun tätä ilman omia mielipiteitä...
5442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...ja sitten sekin ketuttaa, että moni ei välttämättä pääse töihin jos ei ole sitä VIRALLISTA pätevyyttä, vaikka olisi harrastanut jotain 20 vuotta ja tietäisi siitä kaiken.

Tuijotetaan ihan liikaa papereihin ja todistuksiin, jotka ei oikeasti kerro yhtään mitään.

Äänestä
  • Näin se valitettavasti on. Tulevaisuudessa arvot muuttuu vain kovemmaksi ja kovemmaksi. Itselläkin tulevaisuuden visio on todennäköisesti pistää haulikon piippu suuhun. Yleistietoa on aika paljon mutta opiskelijaksi minusta ei ole. Olen siis hyödytön koska en omista virallisia papereita.

    Äänestä

Kyllä tittelit on luotu tarkoitusta varten, ja siksi niitä käytetään. Jos kerran ei saisi käyttää titteleitä, niin miten sitten ajattelit esim. etsiä henkilön jonka kanssa voisi tutkia vaikkapa mahdollista tuotekehitysyhteistyötä amerikkalaisesta (tai japanilaisesta!) 12500 hengen firmasta jolla on toimintaa 14 kaupungissa 5 maassa? Ajattelitko soittaa kaikille? Vai riittääkö "tietotaito ja osaaminen ja ihminen itsessään" ja kuin taikaiskusta oikea kaveri kiinnostuu yhteistyöstä (telepaattisesti?).

Jos oma tittelisi kertoo surkeasta asemastasi, niin tee jotakin sen korjaamiseksi äläkä esitä että muiden tulisi luopua titteleistään...

Äänestä
  • En varmaankaan tarkoittanut ettei titteileitä pitäisi olla..tarkoitin, että monet luulevat, pitävät itseänsä parempana ja osaavampana kun on päällikkö se ja se. Sitten kun tulee esim tämä vastuu kysymys sitten paetaan kun rotat...enhän minä vastaa tästä ja tästä.

    Toki lukeminen ja tittelin saaminen on erittäin hyvä juttu, jos pitää siitä mitä tekee ja osaa. Mutta tuntuu, että useat hankkivat asemansa vaan saadakseen itsetuntonsa korkealle mutta eivät oikeastaan sitä tietotaitoa löydy. Joko ymmärrät mistä on kysymys?

    Äänestä

.......... lisäksi pari ammatillista peerustutkintoa ja yks erikoisammattitutkinto....
Silti työttömänä yli 6 vuotta..........

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi ihmiset leikkivät kirjoitti:

En ymmärrä miksi ihmiset tai useat heistä varjoutuvat titteleittensä ym varaan, eikö riitä tietotaito ja osaaminen ja ihminen itsessään ?
Aina tarvitsee vain päteä ja päteä...ja noudattaa sitä sun tätä ilman omia mielipiteitä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu