Olen tuonut kolariauton ja haluaisin tiedustella muutamaa asiaa. Kuinka auton verotusprosessi kannattaa suorittaa? Voiko auton korjata ensin? Saako verotuksessa alennusta? Onko jollain henkilökohtaista kokemusta? Auto on harvinainen, toin sen harrasteautoksi, kannattava ostos kolaroitunakin. Kiitos asiallisista vastauksista.
kolariauton tuonti ja
verotus
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No eiks sun kandeis maksaa vero siitä kolaroidusta sen ostohinnan mukaan - veronhan luulisi määräytyvän vastaavan suomalaisen (kolaroidun) yksilön hintaan verraten.
Sit sen jälkeen korjaat kuntoon.
No, tosin kyllä suomalainen ryöstöverottaja ja tulli on jo tähänki jonkin laittoman kiistokonstin keksiny, mut kuiteski.
Mutta vero ei mene minkään ostohinnan mukaan vaan oletetun myyntihinnan. Ja autoa verrataan kunnossaolevaan.
Eli kannattaa ja pitää korjata ennen (ei saa muuten katsastettua, tai riippuu miten pahoin on lanässä) mutta mitään ekstraherkkuja ei kannata laittaa ennen verotusta.
virallisen tavarantarkastajan lausunto auton arvosta tai asiallisen korjaamon kirjallinen lausunto korjauksesta katsastuskuntoon ovat käypää valuuttaa. Tuo kannattaa tehdä ennen veroilmoitusta ja varmistaa, haluaako tullimies nähdä auton.
Vaihtoehtona on, että joudut maksamaan "normaalikuntoisen" auton verot ja pahimmassa tapauksessa menetät perusteesi valitukseen (= ei ole dokumentteja auton kunnosta tuontihetkellä).
Mitenköhön sitten, kun autoa on tullut jo korjailtua. Kuvia autosta on vaurioituneena ja kyllä siihen saadaan todistajiakin. Ilmeisesti kuitit kuluista kelpaa myös näytöksi. Tosin hitsauksista ei ole mitään kolska ne olen tehnyt itse pitäisikö pyytää arvio jälkikäteen kuvien perusteella jostain korjaamosta?
että on edes kuvia ja todistajia. Vähintäinkin asiallinen korjausarvio tai virallisen tavarantarkastajan lausunto olisivat kuitenkin poikaa. Jos et saa (raski hankkia) niitä, ota ainakin kuvien oikeellisuuden (ja auton kunnon)todisteeksi parin silminnäkijän nimet.