millaset hiukset tulis jos laittas pään täyteen sellasiasormikiharoita: eli ottaa puolestavälistä suortuvaa kiinni, ja kieputtaa sit kiinni lillain muoviklipsulla... sit kastelee kotipermanenttiaineella... eli tekee tavallaan niillä permiksen... mulla on vyötärölle asti aika ohuet hiukset, mihin yleensä permantti ei juurikaan ota... en haluis välttämättä mitään selvää kiharaa, mutta tulis edes vähän tuuhemmaksi. latvat ehkä jää sillai törröttään, niitä on ehkä vaikee saada jäämään sinne kierteen sisään, mut mitä se haittais , kun ei siihen varmaan mitään selvää kiharaa tuliskaan...
onko tää ihan tuhoon tuomittu ajatus????
tai sitten olen ajatellut että pistäis sen koko suortuvan kiertelle, eli kieputtais sieltä latvasta, niin et kierre olis samaan suuntaan koko matkan ... sit kyllä pitäs jostain keksiä sellasia pitkiä rullia....noi tavalliset permanetti rullat on liian lyhyitä,jos kieputtais sen sit siihen rullalle spiraaliksi... helppikää!!!
kampaajalle ei nyt oikein oo varaa mennä, maksais niin rutosti...
onko tää ihan tuhoon tuomittu ajatus????
tai sitten olen ajatellut että pistäis sen koko suortuvan kiertelle, eli kieputtais sieltä latvasta, niin et kierre olis samaan suuntaan koko matkan ... sit kyllä pitäs jostain keksiä sellasia pitkiä rullia....noi tavalliset permanetti rullat on liian lyhyitä,jos kieputtais sen sit siihen rullalle spiraaliksi... helppikää!!!
kampaajalle ei nyt oikein oo varaa mennä, maksais niin rutosti...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toi sormikihara juttu on tuhoon tuomittu... Ei nimittäin tuu yhtään kiharaa noin pitkään tukkaan, huonoon kuntoon tukan kyllä saat muttei kiharaa.
Kaipaamisia "spiraalirullia" on kun onkin ihan oikeesti olemassa. Ainakin useimmissa kampaa moissa. Kannattaa kuitenkin muistaa, että pitkä tukka on todella raskas, eikä siinä useinkaan permis pysy.
hö....
Jos sulla on ohuet hiukset ni eihän ne sit oo raskaat joten kyllä kai niihin pitäs tulla kiharoita. Mulla on kans vyötärölle asti hiukset ja saan ihan hyvät kiharat ku pesun jälkeen letitän ne ja annan kuivaa yön yli. On myös tehny foliost patukoita ja juurest lähtien oon kieputtanu hiusnipun sen ympärille mut aika villikihara tuli. Ite oon suosinut sit sitä et oon hiukset jakanu viiteen osaan ja osa kerrallaan letittäny puolimatkaa ja loput kieputtanut foliopatukkaan.
ite ei kannata ruveta tekemään pitkiin hiuksiin permanenttia. kampaaja laittaa samalla jotain eri permisainetta rullatessa hiuksia rullille ja kotipermiksessä aineet pitää laittaa ihan lopuksi. aine ei pakosti mee joka paikkaan ja osasta saattaa tulla suoria.
kannattaa mennä kampaajalle tai sitten letittää aina yöks niin saa kivat kikkarat aamulla. permanenttiin kyllästyy. itelläni on nyt ollut jo kaksi permanenttia..mut jos yöks laittaa letit niin ne saa seuraavassa hiustenpesussa suoriks. eikä ehi kyllästyä.. pelkkiä folioita ei kandee käyttää. ne katkoo ihan hirveesti hiuksii. laita patukoitten päälle vessapaperin pala niin se suojaa hiuksii. .