...Welhon kaapelimodeemin päähän. Heidän käyttäjäehdot sanoo näin omista palvelimista:
Palvelinten pitäminen kaapelimodeemiliittymässä niin, että palvelin tarjoaa palveluja kaapelimodeemin läpi internetiin päin on kiellettyä.
Palvelujen käyttö ei saa aiheuttaa kohtuutonta kuormitusta tai muuta haittaa verkolle, verkkoon yhteydessä oleville muille verkoille, muille käyttäjille eikä HTV:lle. Myös IP "multicast":in käyttö muulla kuin HTV:n tarjoamalla ja koordinoimalla tavalla on kiellettyä. Käyttäjä ei myöskään saa välittää kolmannen osapuolen liikennettä liittymäpalvelun kautta verkkoon.
ELI, MITÄH, HÄH, SAMA SUOMEKSI :) Eli siis voinko pitää pientä palvelinta tuon tekstin perusteella...
Palvelinten pitäminen kaapelimodeemiliittymässä niin, että palvelin tarjoaa palveluja kaapelimodeemin läpi internetiin päin on kiellettyä.
Palvelujen käyttö ei saa aiheuttaa kohtuutonta kuormitusta tai muuta haittaa verkolle, verkkoon yhteydessä oleville muille verkoille, muille käyttäjille eikä HTV:lle. Myös IP "multicast":in käyttö muulla kuin HTV:n tarjoamalla ja koordinoimalla tavalla on kiellettyä. Käyttäjä ei myöskään saa välittää kolmannen osapuolen liikennettä liittymäpalvelun kautta verkkoon.
ELI, MITÄH, HÄH, SAMA SUOMEKSI :) Eli siis voinko pitää pientä palvelinta tuon tekstin perusteella...
Vastaukset 10
Vanhimmat
>..Palvelinten pitäminen kaapelimodeemiliittymässä niin, että palvelin tarjoaa palveluja kaapelimodeemin läpi internetiin päin on kiellettyä<
-Tuossa yllä olevassa lauseessahan se on selkeästi sanottu, Eli Palvelimen pitäminen on Kiellettyä, et siis voi pitää palvelinta.
Eikö siinä nyt ihan selvästi ekassa lauseessa sanota, että palvelimen pitäminen on kielletty. Siis sellaisen joka tarjoaa palveluja nettiin. Sellaista voit pitää, joka toimii palvelimena toiselle kotikoneellesi.
ainoa, jonka liittymäsopimus sallii palvelimet, on jippiin adsl. Ne vielä neuvoo miten palvelimen saa pystöön.
Palveluntarjoajat haluaa ottaa sun rahat. Ei niitä kiinnosta haluatko pitää kotisivuja ja tekeekö sillä sun liittymällä edes oikeesti mitään. Ei niitä kyllä kiinnosta sekään, että onko sulla se palvelin siellä. Sopimuksessa lukee tuo sen takia, että jos verkko alkaa kuormittua sun aiheuttaman liikenteen takia, niin sun liittymäs voi katkaista ja paiskata vielä sakolla päähän.
Kaikki sovellukset jotka tarjoaa jotain ulospäin on palvelimia. DC , kazaa ja kaikki P2P-ohjelmat on palvelimia, jos et kiellä imurointia sun koneelta vaikka palomuurilla.
Jos pelaat jotain peliä ja hostaat peliä, mihin voi netistä liittyä, niin pidät palvelinta.
muistaakseni uusi laki teki tuon sopimusehdoissa mainitun kiellon mitättömäksi, eli palvelinta saa pitää kuka vaan sanoo sopimus mitä hyvänsä.. toki teknisesti on mahdollista estää tai ainakin vaikeiuttaa palvelimen pitoa.. lähdettä laitan kun löydän sen
http://www.mintc.fi/www/sivut/suomi/tele/saadokset/saadokset/viestintamarkkinalaki2003.pdf
http://sektori.com/uutiset/4806/uusi
http://www.yle.fi/teema/verkkoyhteys/kysymys.php?cid=32
Nonniin alkaa jo hiukan selviämään kun saa asiallisia vastauksia.
Elikkä tavallaan saan lain puitteissa moista serveriä tuossa HTVn verkossa pitää, ja hyvinhän se tuntus toimivan : )
Näinhän se on... operaattorit varmasti vetoavat sopimusteksteihin, mutta ko. tapauksessa ne tuskin menisivät oikeudessa läpi... kukahan kokeilisi?
Jos allekirjoittaa sopimuksen jossa mainitaan että palvelinta ei saa pitää,niin se on sitten sitova sopimus noin lainopillisesti.Ainakin niissä muutamissa sopimuksissa mitä itse olen tehnyt on sopimustekstissä ollut kyseinen maininta.Kas kun itsehän asiakas on vapaaehtoisesti suostunut olemaan laittamaan palvelinta.Olen aika varma että pitää oikeudessa.
Sopimuksilla ei voida huonontaa lainsäädännön tarjoamia vähimmäisetuja.
Eli jos laki sanoo, että palvelimen pitäminen on sallittua, se on sallittua, vaikka sopimus sen kieltäisi.
Se on sitten eri asia, että mitä laki oikeasti sanoo nimenomaan kuluttajan oikeudesta pitää palvelinta laajakaistaliittymässä...
Viestintäviraston sivuilta poimittua:
"Voiko operaattori rajoittaa laajakaistapalvelua?
Teleyrityksillä on oikeus tuotteistaa palvelunsa haluamallaan tavalla, mikä tarkoittaa, että teleyritykset voivat rajoittaa palvelua tietyillä sopimusehdoilla. Esimerkiksi palvelimen pitäminen ei yleensä sisälly laajakaistapalvelun normaaleihin sopimusehtoihin. Palvelimen pitäminen saattaa kuitenkin olla lisämaksusta mahdollista. Toinen yleinen laajakaistapalvelun rajaus koskee laajakaistaan kytkettävien tietokoneiden määrän rajoittamista, yleensä noin viiteen koneeseen. Kysy tarkemmista sopimusehdoista palveluntarjoajilta."
Se uusi laki ei kommentoi palvelimen pitämistä. Laissa sanottiin (ulkomuistista) että yhteyden tarjoaja ei saa kieltää tietoliikennelaitteen kytkemistä yhteyden perään. Tämän tarkoituksena on estää laitteiden pakkovuokraus, eli jokainen voi ostaa laitteet eikä niitä tarvitse vuokrata palveluntarjoajalta.
Sitä vastoin sitä, millaista liikennöintiä laite saa tehdä, ei kommentoida laissa mitenkään, eli sopimusehdoissa palvelinkielto on ymmärtääkseni pätevä.