Mistä kiikastaa?

Eikö tosiaan löydy 09-alueelta aikuisia naisia jotka älyäisivät tarttua tilaisuuteen kun vailla hellyyttä ja seksiä olevasta kulissiliitosta käsin annan heille mahdollisuuden nauttia kaikin puolin miellyttävästä, asiallisesta, hellästä yms. sekä miehekkäästä seurastani poissulkematta ihanuutta nauttia keskimittaisesta mutta aika hurjan paksusta kalustani? Ettekö voisi luottaa siihen että puhun totta kertoessani sattumuksia ja totuuksia elämästäni ja että en ole ihan kevein perustein etsimässä seuraa itselleni? Vai onko niin, että tulkitsette kulissini esteeksi saada minut kokonaan itsellenne jos vaikka siltä alkaisi tuntua? No, sekään ei pidä paikkaansa, sillä en ole kenellekään teistä tekopyhistä keski-ikäisistä uusiosinkuista sanonut etteikö asiat voisi kehittyä vakisuhteeksikin! Mikä teitä riivaa? Nyt olisi fiksulla aikuisella naisella hyvät tsenssit...
111291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

..että miksi "viihdyt" ns. kulissiliitossasi ja ihmettelet vielä miksi ei varattu mies kelpaa?! Useimmat vapaat naiset varmaan haluavat mahdollisuuden vakituiseen suhteeseen ja sinun kanssasihan se on aika epätodennäköistä kun olet kerta jo naimisissa ts. sitoutunut. Ihmettelen minä että miksi ihmiset yleensä tuhlaavat ainutkertaisen elämänsä pitämällä väkisellä näitä kulisseja pystyssä ja sitten valittavat että on niin vaikeaa..onneksi sinulla on edes paksu penis

Äänestä

No "onpa kumma", kun et ole löytänyt mieleistä seuraa.. =)
Olisikohan sinun kulissiliitollasi jotain tekemistä asian kanssa, ilmeisen tärkeä kulissi taitaa ollakin, kun sitä pystyssä pidät, vaikket (sanojesi mukaan) saa hellyyttä jne. Mikä voi olla niin iso uhraus, että ei voi itse olla onnellinen..? Eivät edes lapset.
Paksu kalu on kyllä hyvä juttu, mutta vaikka mies olisi kuinka ihana, niin varattuihin en vain koske. En halua loukata itseäni enkä muita enää yhtään enempää ja tämähän olisi ihan tietoinen valinta, että näin voisi käydä hyvinkin. Mennä nyt rakastumaan kulissiliitossa elävään ja olla toinen nainen.. EI IKINÄ.

Äänestä
  • ... on ainakin tähän asti ollut minulle syy siihen isoon uhraukseen jota sinun on vaikea käsittää itsekkyydessäsi. Vaikuttamatta ei ole sekään käytäntö, että erossa lapset jäävät äidille. Rakastan lapsiani vaikka välit puolisooni ovat (syitä tässä erittelemättä) mitä ovat.Ehken osannut ilmaista asiaani riittävän selkeästi, mutta loukkaavaa on se, että (perus-) tarpeeni miehenä on leimattu "huorapukin pyynnöiksi" sivuuttamalla moraalisen ylemmyydentuntoisesti ne itsestäni riippumattomat tekijät, jotka tosiasiallisesti aiheuttavat vallitsevan tilanteen liitossani.Samat moralistit
    antautuvat kuitenkin itse ns. yhdenellan suhteisiin, useinkin kyllä pää seksuaalisen himon lisäksi viinasta sekaisin, joten mistä on kyse? Kysyn edelleen.

    Äänestä

  • Hieman ihmeissään kirjoitti:

    ... on ainakin tähän asti ollut minulle syy siihen isoon uhraukseen jota sinun on vaikea käsittää itsekkyydessäsi. Vaikuttamatta ei ole sekään käytäntö, että erossa lapset jäävät äidille. Rakastan lapsiani vaikka välit puolisooni ovat (syitä tässä erittelemättä) mitä ovat.Ehken osannut ilmaista asiaani riittävän selkeästi, mutta loukkaavaa on se, että (perus-) tarpeeni miehenä on leimattu "huorapukin pyynnöiksi" sivuuttamalla moraalisen ylemmyydentuntoisesti ne itsestäni riippumattomat tekijät, jotka tosiasiallisesti aiheuttavat vallitsevan tilanteen liitossani.Samat moralistit
    antautuvat kuitenkin itse ns. yhdenellan suhteisiin, useinkin kyllä pää seksuaalisen himon lisäksi viinasta sekaisin, joten mistä on kyse? Kysyn edelleen.

    ..ajatella asiaa HIEMAN aikaisemmin, millaisen naisen kanssa tuli mentyä naimisiin ja lapsia hankittua? Sulla on jo paskat housussa, ei voi enää itkeä.

    Etkä sinä sen kirkkaampaa kruunua saa tai sääliä osaksesi, kun elät kulississa ja etsit todellakin "vakituista" kumppania. Pettäjä sinä olet silti etkä yhtään sen parempi isä lapsillesi tässä tilanteessa. Saako vaimollasi olla avioliiton ulkopuolisia suhteita myös? Heität elämäsi hukkaan, mutta omapa on asiasi. Itse avioerolapsena voin sanoa, että lapset kyllä selviävät, vaikka avioero onkin vaikea paikka.

    Toisin kuin sanoit, ymmärrän hyvin, ettei avioero ole suunnitelmissasi, mutta älä sitten ihmettele, jos eivät muut naiset ota "sinua tosissaan", kun olet tuossa tilanteessa.

    Äänestä

  • Riikka kirjoitti:

    ..ajatella asiaa HIEMAN aikaisemmin, millaisen naisen kanssa tuli mentyä naimisiin ja lapsia hankittua? Sulla on jo paskat housussa, ei voi enää itkeä.

    Etkä sinä sen kirkkaampaa kruunua saa tai sääliä osaksesi, kun elät kulississa ja etsit todellakin "vakituista" kumppania. Pettäjä sinä olet silti etkä yhtään sen parempi isä lapsillesi tässä tilanteessa. Saako vaimollasi olla avioliiton ulkopuolisia suhteita myös? Heität elämäsi hukkaan, mutta omapa on asiasi. Itse avioerolapsena voin sanoa, että lapset kyllä selviävät, vaikka avioero onkin vaikea paikka.

    Toisin kuin sanoit, ymmärrän hyvin, ettei avioero ole suunnitelmissasi, mutta älä sitten ihmettele, jos eivät muut naiset ota "sinua tosissaan", kun olet tuossa tilanteessa.

    ... on selvästikin nyt tämä Riikka ja ilmeisen kokematon elämässä vaikka ikäänsähän en tiedä.
    Ihan kuin naimisiin mennessä voisi edeltäkäsin tietää kaikki eteen tulevat asiat ja esim. sellaiset tekijät että puoliso menettää kiinnostuksensa seksiin. Syyn tai syyt tiedän kutakuinkin tarkkaan. Olen sanonut vaimolleni suoraan että käänteisessä tilanteessa hän saisi luvalla käydä vieraissa, hän taas "vain" vihjaa siihen suuntaan.
    En etsi sääliä enkä kirkkaampaa kruunua vaan toivoisin vähemmän tekopyhää käytöstä jo eronneilta naisilta, jotka tuntuvat suhtautuvan kaksinaamaisesti minuun vaikka itse OVAT JO ERONNEET JA SIINÄ MIELESSÄ HEIDÄ KAIKKI ERON JÄLKEISET SUHTEENSA OVAT SAMAA HUORINTEKOA KUIN JOSTA MINUT HALUAVAT TUOMITA samoin kuin tämä Riikkakin.
    Siinä olet oikeassa että näin oma elämäni menee hukkaan mutta vastoin kuin väität olen pakon edessä päättänyt lopultakin ottaa eron siitä huolimatta että lapset joutuvat sijaiskärsijöiksi.
    Siitäkin huolimatta eroan vaikka olen vakuuttunut että vaimoani pettävänä lasteni isänä olisin heille enemmän todellinen isä pysymällä kulissiliitossa läsnäolevana heidän jokapäiväisessä arjessaan. Helpottiko Riikkaa nyt?!!!!

    Äänestä

No ei herätä yhtään myötätuntoa turha marinasi. Itse ole aikuisena ihmisenä sen valinnan tehnyt että eukkosi kanssa olet aikoinasi pistänyt hynttyyt yhteen. Luuletko etteivät lapsesi huomaa ja vaistoa vanhempiensa rakkaudettomia välejä? Ja edelleen luuletko ettei se vaikuta heidän kehittymiseensä ihmisinä ja tulevina aikuisina? Taidat olla niin mukavuuden haluinen että toivot että tulisi "joku muu" joka ratkaisisi tämän kiusallisen ongelman puolestasi. Sitä saat varmaan odottaa ja pitkään.

Äänestä
  • ....on koko tästä jutusta kaikin puolin kaukana. Sikäli osut oikeaan että ratkaisuni tekeminen on pitkittynyt joskin muusta syystä kuin uumoilet. Vihjaan että enemmän ratkaisun vaikeus johtunee ns. sosiaalisessa viiteympäristössä jossa elän. Moni on vihjannut sitäkin, että minun tulee olla itsekkäämpi. Alan uskoa siihen vähitellen, niin vaikeaa kuin se onkin. Eikun eroamaan vaan tukka putkella, sehän on yleisyydestään päätellen varmasti aina paras ratkaisu... lapsienkin kannalta....

    Äänestä

Mitkä hyvät senssit siinä muka on että saisi itsekkään, vaimoaan pettävän ukkomiehen? Jolla on vielä tuollainen asennekin, että marisee ja suorastaan vaatii itselleen toista naista, koska on omasta mielestään niin hyvä ja paksupeniksinenkin.

Ja vaikka tämän "loistoyksilön" myöhemmin saisikin kokonaan itselleen, niin kaipa se taas ensimmäisten ongelmien tullen alkaisi etsiä uutta naista.

Onko tullut mieleesi että monet elävät siinä "ei niin hyvässä ja seksintäyteisessä"-liitossaan vuosikymmeniä? Siksi että niin on kerran papin edessä luvattu. Muistaakseni vihkivalassa ei ollut kohtaa että "kunnes kuolema tai liiallinen panetus meidät erottaa". Seksin puutteeseenkaan ei kuole, ihan tiedoksi vaan.

Jos luulet siihen kuolevasi, niin ota reilusti ensin ero ja etsi uutta vasta sitten. Vaimollasi on varmasti kurjaa, onko hänellä samat oikeudet toiseen mieheen?

Äänestä
  • vastaan sinullekin että käänteisessä tilanteessa vaimoni saisi käydä vieraissa eikä silloin olisi kyse vaihtokaupasta lupien kesken jos kerran en itse seksistä perustaisi. Tämä asenteeni perustuu puhtaasti siihen helvetin kokemiseen mitä on elää suhteessa jossa kumppani ei hellyydestä ja seksistä mitään perusta vaikka itse kaipaan molempia, hellyyttä mielellään päivittäin, seksiä harvemminkin riittäisi.
    Mistä muuten päättelet kysymyksessä olevan "ensimmäiset ongelmat"? Voi ihminen jos tietäisit mitä kaikkea elämässäni olen joutunut kohtaamaan ihan sellaistakin mikä joko suoraan tai välillisesti liittyy ja vaikuttaa parisuhteeseenkin niin ottaisit kantaa hieman toisessa sävyssä!
    Lopuksi voisit lukea muutkin vastaukseni jotka olen muutamalle toiselle kirjoittanut.

    Äänestä

Ehkä syy löytyy korvien välistä jos et ole löytänyt sopivaa naisseuraa, pelkkä seksi ilman ajatuksia ja keskusteluja ei kiinnostane ketään koska siihen pystyy kuka tahansa. Etsi samanlaisessa kulissiavioliitossa oleva nainen, silloin tarpeenne ja tilanteenne ovat samanlaiset. Sinkuilla riittää tulevaisuuteen suuntaavia sinkkuja muutenkin.
Kulisseista, miksi olla jonkun kanssa jos ei halua olla? Jokainen suhde on vapaaehtoinen ja siinä kannattaa yrittää parhaansa...

Äänestä

... saamastasi palautteesta. Olin itse samanlaisessa tilanteessa muutama vuosi sitten. Kotona hyytävän kylmä ilmapiiri, ei seksiä kahteen vuoteen ym "mukavaa". Tapasin samanlaisessa tilanteessa olevan miehen ja sitä alkoi yli kolme vuotta kestänyt suhde. Hänen ansiotaan on että sain otettua lapset mukaani ja muutimme pois. Ero oli todella raskas, sain kaiken loan entiseltä mieheltäni niskaani. Tänä päivänäkään hän ei tiedä mitään tuosta salasuhteestani. Jos olisi sen tiennyt, huh. Nyt elelen lasten kanssa tyytyväisenä, minulla on uusi kihlattu. Salasuhteen toinen osapuoli ei halunnut eroa vaimostaan, joten hän sai jäädä. Halusin tällä vain tuoda esille että kaltaisiasi on tässä maassa paljon. Ymmärrän täysin vaikuttimesi ja tunteesi. Usko pois, paistaa se aurinko vielä risukasaankin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hieman ihmeissään kirjoitti:

Eikö tosiaan löydy 09-alueelta aikuisia naisia jotka älyäisivät tarttua tilaisuuteen kun vailla hellyyttä ja seksiä olevasta kulissiliitosta käsin annan heille mahdollisuuden nauttia kaikin puolin miellyttävästä, asiallisesta, hellästä yms. sekä miehekkäästä seurastani poissulkematta ihanuutta nauttia keskimittaisesta mutta aika hurjan paksusta kalustani? Ettekö voisi luottaa siihen että puhun totta kertoessani sattumuksia ja totuuksia elämästäni ja että en ole ihan kevein perustein etsimässä seuraa itselleni? Vai onko niin, että tulkitsette kulissini esteeksi saada minut kokonaan itsellenne jos vaikka siltä alkaisi tuntua? No, sekään ei pidä paikkaansa, sillä en ole kenellekään teistä tekopyhistä keski-ikäisistä uusiosinkuista sanonut etteikö asiat voisi kehittyä vakisuhteeksikin! Mikä teitä riivaa? Nyt olisi fiksulla aikuisella naisella hyvät tsenssit...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu