"Kaksi ratsua"

Moi.tietääkö joku 70-luvulta biisiä,jossa laulettiin:"kaksi ratsua yli virran käy"...jne.
kuka oli alkuperäis esittäjä ja oliko kipaleen nimi Neidon ryöstö vai Kaksi ratsua???Ei tunnu löytyvän mistään apua,joten täältä löytyy varmaan asiantuntemusta.Kiitos avusta jo etukäteen.
31623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Markku Blomqvistin ja Jukka Siikavireen tekele. Levyttäneet on sekä Markku Blomqvist että Kirka.

Äänestä
  • Janne Hurme on myös levyttänyt tuon ko. Neidon Ryöstö kappaleen v.99 levylleen Kulkija.

    Äänestä

Kiitos molemmille,tiesinhän,että täältä löytyy tietoa.Hyvää kevään odotusta molemmille :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaitsu kirjoitti:

Moi.tietääkö joku 70-luvulta biisiä,jossa laulettiin:"kaksi ratsua yli virran käy"...jne.
kuka oli alkuperäis esittäjä ja oliko kipaleen nimi Neidon ryöstö vai Kaksi ratsua???Ei tunnu löytyvän mistään apua,joten täältä löytyy varmaan asiantuntemusta.Kiitos avusta jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu