Sain lääkäriltäni pyynnöstä Xenical reseptin.Kallin laihdutuslääke mutta sen arvoinen.Kapseleita popsiessa huomaa missä on liikaa rasvaa kun menee ripulille ja tämän jälkeen onkin helppo välttää syömästä sellaista joka lihottaa.Kiloja on pudonnut muutamassa viikossa seitsemän vaikka liikuntaa en ole oikeastaan ollenkaan harrastanut eli lääke on todella tehokas.Vaikutus perustuu siihen,että syömästäsi ruuasta lääke estää kolmanneksen rasvan määrästä imeytymästä.Tämä ei ole lääkefirman mainos vaan se todella tehoaa ja samalla muuttuu ruokailutottumukset.Joskus voin vetää mahan täydeltä perunalastuja mutta silti kilot tippuvat.
Kilot tippuu
Xenical
51608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minäkin haluaisin noita samaisia pillereitä, mutta luulen, että niitä määrätään vain hyvin paljon ylipainoisille, mikä onkin sitten ihan tyhmä juttu. Esimerkiksi minun viidelletoista kilolle sanotaan vain, että liiku ja syö paremmin. Harmi ettei lääkärit ymmärrä, että kaikille se ei vaan todellakaan onnistu. Tuttavani on noita pillereitä käyttänyt ja ne kuulemma todella toimivat. Oletko itse paljon ylipainoinen?
Oma ylipainoni oli n.20kiloa.Terveysasemalääkärit
eivät lähde kovin helposti määräämään laihdutuslääkkeitä,antavat mielellään vaan ohjeita.Itse sain reseptin yksityislääkäriltä,joka
oli vaan yleislääkäri,eikä tarvinnut mitään selitellä.
Täsä tulee vähän huono neuvo, mutta itse ostin niitä muutama vuosi sitten viipurin apteekista. Ostin muutaman paketin kerralla hinta oli markoissa n. 200 mk paketti.
Tuo Xenical on uuden tyyppinen lääke.
Aiemmat laihdutuslääkkeet perustuivat enemmän ja vähemmän keskushermoston vaikuttamiseen.
Tämä vaikuttaa vain siten, ettei kaikki rasva imeydy suolistossa. Siis turvallista.
Hinta on kyllä kova. Olikohan siinä euro/kapseli?
Pussillisen perunalastuja jälkeen( muutama tunti) tulee vessanpytty olla sitten lähellä. Se imeytymätön rasva tulee ulos ja on suunnilleen yhtä juoksevaa kuin ruokaöljy.
Kyllä xenicalia lääkärit määrää, sillä kun ei ole enää huumaavaa taustaa niinkuin vanhoilla laihdutuslääkkeillä.
Mahtaakohan terveyskeskuslääkärini määrätä tätä lääkettä jos menen ja sanon että haluan 15kg pois?! En ole mikään läski, mutta ehkäisykapseli toi 15kg ja vaikka liikun ja katson mitä syön, paino ei tipu ollenkaan!!