Saako korvauksia??

Mitäs mieltä olette siitä että kun ostaa käytetyn auton liikkeestä missä ei tietenkään ole taakuuta niin entä jos käy niin että noin kuukauden päästä auton ostosta leikaa kone kiinni, niin onko autoliike velvollinen korvaamaan siitä mitään? mitä laki mahtaa sanoa?
Kun ei takuuta autolle kumminkaan myönnetty?
2353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuluttajansuojalain mukaan liike on vastuussa myymästään autosta puolen vuoden ajan, eli näyttötaakka on heillä. Toinen juttu on se, suostuuko liike kuluttaja-asiamiehen ratkaisuun, koska tällöin on mentävä käräjille ja siinä kestää, vaikka lopputulos olisikin varma.

Äänestä

moi
moi
mites aamuyöhön kuuluu?
no lapseni kuoli keskiviikkona
ai!? otan osaa suruun :(
no putos vidotykki sen päähän
videotykki?
joo ku käveli meijä olohuoneessa niin vidotykki tuli päähä
minkä ikänen?
12
ai vittu!
no ainakaan ei oo rahapulaa enään ku sai henkivakuutuksesta ja videotykin valmistajlta kohisevaa yhteensä 700.000€
miten voi olla noin huono tuuri.. ei prkl..
joo
otan osaa kyllä.. ei helvetti...
tulipahan korvauksia!
no sitä sattuu.. ei ollut meinaan eka kerta
???
no no ennekin mun lapsi kuollut samalla tavalla
täh???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitsubishi kirjoitti:

Mitäs mieltä olette siitä että kun ostaa käytetyn auton liikkeestä missä ei tietenkään ole taakuuta niin entä jos käy niin että noin kuukauden päästä auton ostosta leikaa kone kiinni, niin onko autoliike velvollinen korvaamaan siitä mitään? mitä laki mahtaa sanoa?
Kun ei takuuta autolle kumminkaan myönnetty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu