Pyöräilykypärän visiiri

Hyttynen silmässä

Olisiko kellään vihjettä siitä mistä saisi polkupyörän kypärään samanlaisen visiirin kuin on moottoripyörän kypärässä? Tavallisista urheilukaupoista sitä ei ainakaan saa. Ajolaseja en voi käyttää, koska joudun pitämään silmälaseja jatkuvasti. Hyttyset ja roskat tahtovat lentää silmiin ja viima pistää veden juoksemaan silmistä.

18

5242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fillaristi mies-81

      Jos et ole uusavuttomuuden lupaus, niin teet sen visiirin itse. Taivutat läpinäkyvästä muovista lämmittämällä ja laitat kiinni ruuveilla, tietenkin muistaen lukkoprikat liitosten toiselle puolelle. Ohuet mutterit kiristykseen. Kai osaat käyttää työkaluja ja sahata muovia? Ei ole sen ihmeellisempää kuin sahata puuta. Timelessin kypärään on helppoa tehdä visiiri. Se wanhan ajan taito tehdä käsin on katoamassa kovaa vauhtia. Siksi kaikki on nykyisin kaupan. Ennen porukka osasi sorvata ihan itse. Nykyisin jengi vie pyörän pyöräliikkeeseen siksi, että saisi pullotelineen kiinni. Itse sen kiinnittää minuutissa ilmaiseksi.

      • fillaristi mies -61

        Muuten ihan ok, mutta EI ruuveja pyöräilykypärään. Sen runko on pelkkää ilmaa, joka on sidottu paikalleen muovista tehdyllä vaahdolla. Siihen ruuvattu mikä tahansa on heti tunkeutumassa päähän kaaduttaessa. Mieti mikä tahansa muunlainen kiinnitys niin, että kypärän runko ei vaurioidu ja päätä vasten ei ole metallia. Oman kypäräni lisälippa on kiinni pakkausteipillä. Se on riittävän luja ja tarvittaessa uusin kiinnityksen. Näin kiinnitetty osa myös irtoaa tarvittaessa särkemättä kypärää tai pyöräilijää. Ja lipan materiaali on muovia, joka ei sirpaloidu iskusta. Muuten olen samaa mieltä, itse tekemällä saa kaikenlaista kaupassa kysyessä vain silmien pyörittelyä aiheuttavaa tarviketta ja lopulta aika helpolla. Tällaisella palstalla pitäisi jakaa neuvoja ihmisille, jotka ymmärtävät kysyä. Tuollaisista yllä olevan kaltaisita vuodatuksista (Äiti, mä tarviin...) uusavuttomuudesta ei ole mitään hyötyä kysyjälle. Mutta jos ne helpottavat oloa, sitä vartenhan tämä netti on...


    • Alkup. pyörämekaanikko

      Niihin saa vissiinkin kaikkiin tilattua optikolta linssit omilla vahvuuksilla. Rahaa se kummiskin vaatii hieman.

    • on kuivat,

      silmät, apuva löytyy apteekista neuvojen kera. Tuo auttaa siis juokseviin silmiin.

    • Roskien ja hyönteisten kiusa on mullakin ollut pitkään. Pitkään myös etsin keinoa siitä kiusasta eroon pääsemiseksi. Lopulta löysin paikan mistä pyöräilykypärän visiireja voi ostaa. Itse sain ainakin avun kun kirjoitin osoitteeseen [email protected]. Ei ollut edes pahan hintaisia.

    • Alkup. Maantiepyöräi
    • hyvä apu
    • fillaristi9999

      Giro Air Attack

    • Alkup. mölli

      Voi helvetti. Jos käytät silmälaseja, niin NEHÄN estävät ötököiden simiin pääsyn!!!
      Täys trolli taas ja möllit vastailee.

      • hmm,

        hyönteiset, kivet ja etenkin viima, menevät helposti silmälasien ohi silmille.. paitsi jos silmälasit ovat VALTAVAT.


      • Anonyymi
        hmm, kirjoitti:

        hyönteiset, kivet ja etenkin viima, menevät helposti silmälasien ohi silmille.. paitsi jos silmälasit ovat VALTAVAT.

        joo, tuntuu että silmälaseista aiheutuu sellainen pyörre, joka oikein heittää pikkuötökät silmään, jos sattuvat siihen imuun. Kokemusta on.


    • visiirimnll

      minulla olisi pari visiiriä myytävänä jota aikoinaan käytettiin jäärkiipeily kypärässä, niiden säädettävä sarana/kiinnike kiinnitetään kypärään vahvalla kaksipuolisella teipillä.

      Itse suosin kyllä nykyään aurinkolaseja/suojalaseja joka ovat kasvojen muotoiset.
      /
      svedu2007ATsuomikaksneljäpistefi

    • tapiom

      Nimimerkin "Hyv'ä apu" vihje hyvä. Ostin moottoripyörän kypypärän visiirin. Se kalliimpi (kiinnitin kuminauhoin). Ostampa seuraavaksi em. nimimerkin suosittamasta paikasta.

    • visiirinkäyttäjä

      Tuolta: pyoräilyvisiiri.com

      • visiirinkäyttäjä

        Tuolta sain edullisen visiirin. Korjaan osoitteen. Pitää olla: pyorailyvisiiri.com


    • Anonyymi

      Osta metsurin kypärä. Saat liikenteessä näkyvän värin, visiirin ettei lennä pörriäiset suuhun, hellesuojan niskaan ja popit soimaan korviin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2865
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      114
      1150
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      887
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      749
    Aihe