En yleistä vaikka otsikko kyllä yleistää!
Miksi suomi24 treffien (jotkut) miehet eivät osaa päättää mitä seuraa hakee, hakeeko tositarkoituksella vai jotain aivan muuta, yhden illanjuttuja...).
Minulle on muutamia kertoja käynyt niin, että mies on kertonut viesteissä etsivänsä vain tositarkoituksella seuraa, kumppania, ei mitään yhden illan juttuja. Sitten, kun olemme siirtyneet siitä myöhemmin meseen siellä sitten vonkaa seksiä heti ensitreffeiksi, kun treffit tulevat puheeksi. Vaikka kertoi aikoinaan hakevansa seuraa vain tositarkoituksella eikä yhdenillan juttuja. Onko nämä nettitreffit sellaisia että ensin hypätään sänkyyn ja sitten vasta tutustutaan/puhutaan :D
katsotaan ensin millainen toinen on sängyssä
Miksi ihmeessä ensimmäisillä treffeillä/treffeiksi vonkataan sänkyyn?
Minä en ala harrastamaan ensimmäisillä enkä vielä toisillakaan treffeillä seksiä vaan haluan ensin tustustua kunnolla mieheen millainen se on. Enkä muutenkaan hae mitään yhdenillanjuttuja vaan seurustelukumppania.
Olenko vain niin hölmö etten osaa lukea rivien välistä mitä miehet oikeasti hakee. Tai voi olla että ne miehet eivät ole halunneet kertoa mitä he todellisuudessa hakevat.
Mistä ihmeestä voisi tietää mitä seuraa mies oikeasti hakee? Hakeeko todella VAIN seurustelukumppania itselleen tositarkoituksella vai vain niitä yhdenillan juttuja?
Miehet eivät osaa päättää
mitä seuraa hakevat
231372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jotkut miehet sanoavat etsivänsä seuraa tositarkoituksella koska se on helppo keino saada nainen kiinnostumaan itsestään ja esim. treffeille. Sitten ne alkavat ehdottelemaan seksiä päivällä kahvilassa. Itse menin erään tieteentekijäksi itseään kutsuneen henkilön kanssa tilaisuuteen (luento), ja tyyppi suuttui silmittömästi kun en ollutkaan heti menossa sänkyyn. Kaveri pyysi minua ko. luennolle kun se oli mielenkiintoinen ja siinä samalla olisi voinut vaihtaa muutaman sanan. Käy se noinkin.
on miehillä, laittavat 'tositarkoituksella' koska se säväyttää ja naiset menee halpaan. Sitten tavataan (naidaan) kerran, ehkä kaksi.
Tuohan on "vanhin kikka" mikä kirjasta löytyy. Uskotellaan naiselle ihastusta, rakkautta ja yhteistä elämää samalla kun lähinnä on petipuuhat mielessä. Sulla on hyvä asenne noiden torjumiseen. Vielä vaarallisempaa mielestäni ovat nämä miehet/naiset jotka eivät etsi yhden yön suhteita mutteivät tosimielelläkään kumppania vaan jonkinlaista mahdollista lyhyttä seurustelusuhdetta. Itse tositarkoituksella kun olen miehenä liikkeellä niin pitää aika tarkkaan syynätä (mikä varmaan joitankin naisia ahdistaa) että mitä se toinen etsii. Tässä kärsivät juuri yleensä ne jotka hakevat tositarkoituksella kumppania kun ihmiset joko ovat epäselviä tai huijaavat tarkoituksella jopa kuten sinun tapauksessa. Seksiä saa nainen ainakin minun kanssa jonkun aikaa odottaa mutta se ehkä toisaalta ehkei kiinnosta taas joitakin naisia? Osa naisista kun näyttää aika ristiriitaisesti hakevan tositarkoituksella seuraa ja samalla miehen pitäisi olla kovasti pyrkimässä sänkyyn heidän kanssaan heti että naiselle tulisi tunne että mies on "tositarkoituksella". Pahoin pelkään että tulee väärinymmärryksiä.
Oikeasti valtaosa pelimiehistä on varattuja, tai siis heillähän on useita naisia joilta voivat halutessaan saada seksiä eli eivätpä olekaan heti vonkaamassa seksiä. Homma menee seuraavasti: mies piirittää naista, saa naisen tuntemaan itsensä arvokkaaksi, ainutlaatuiseksi, joka on tavannut unelmiensa herrasmiehen. Mies sanoo olevansa tosissaan ja etsivänsä vaimoa itselleen eikä ehdottele seksiä. Nainen on haltioissaan kun vihdoinkin on tavannut unelmiensa miehen. Nuo ovat todellisia pelimiehiä, minun mielestäni. Tuossa on nimittäin suuri vaara, että nainan rakastuu mieheen. Sanoisin, että tuo on jo tunteilla leikkimistä. Tuollaisilla miehillä on lukuisia naisia samanaikaisesti.
Tuota mä juuri pelkään - ole nsaanut mitä ihaempia maileja mieheltä, jopa vähän eroottissävytteisiä. Olisin ihan "valmista kauraa", mutta mies ei ehdota tapaamista. kyllä tietäisin mit äekoilla treffeillä tekisin...ja olisin tyytyväinen vaikka ei sais kuin kerran!
Minusta tuollainen pelailu - saada toinen rakastumaan itseensä - on hyvin ikävää toisen tunteilla leikkimistä. Joku viisaampi osaa varmaan kertoa mistä on kysymys. Huom! Tämä ei tarkoita etteikö olisi oikeasti ihania miehiä, jotka osaavat käyttäytyä herrasmiesmäisesti naisia kohtaan. En todellakaan tiedä mistä tuollaisen pelimiehen tunnistaa...moni nainen sitten lankeaa tuollaiseen mieheen ja on vuosikausia miehen pauloissa.
se suurempi haaveilu tuollaisesta miehestä sekä yrittää hillitä sitä rakastumista. Jos lähtee siitä että jos mies on komea jne. ja rakastuminen on automaattista niin kyllä siinä itsensä altistaa hyväksikäytölle jos toinen lupaa vielä taivaat ja maat.
rajua jos sulle yksi kerta riittää jonkun varatun kanssa jos se on vain tietyn tyyppinen mies ja laittaa erotiikkaan viittaavia viestejä. Koska sinunkaltaisten naisten kautta nuo miehet elävät.
tuollaiset helppoheikit saavat naiset lankeamaan ja parhaimmillaan ylistävät näitä miehiä täysin kritiikittä. Osa naisista jopa tyytyy kakkosen osaan tai uskoo sen mitä mies sanoo avioliitosta kun paljastuu että mies on varattu. Itse en näe tuohon muuta syytä kuin miehet käyttävät hyväksi naisten sinisilmäisyyttä. Ei kannata olla siis sinisilmäinen.
Toisaalta jos ei mihinkään usko ja epäilee aina kaikkea ja kaikkia niin eihän sellaisesta elämästä mitään tule. Eihän mistään voi koskaan tietää etukäteen, onko tosissaan vai ei. Aika on tietysti jonkinlainen mittari, tuskin pelimies nyt vuosikausia jaksaa piirittää naista, mutta eipä kukaan muukaan mies toisaalta. Suhdehan joka tapauksessa päättyy siihen, jos nainen kieltäytyy seksistä oli mies sitten pelimies tai "kunnon" mies. Kai se riippuu miehestä kuinka monta viikkoa/kuukautta mies suostuu olemaan ilman seksiä. Pelimiehellä on tosiaalta mahdollisuus odotella, koska hänhän saa kuitenkin aina jostain seksiä.
Tuota mä juuri pelkään -- En oikein tajua mitä pelkäät, jos joka tapauksessa olisit tyytyväinen. Paitsi jos et saa kertaakaan, niin tyytymätön. "mies ei ehdota tapaamista." Höh..vaistoaa tietenkin pelinaisen! "kyllä tietäisin mit äekoilla treffeillä tekisin...ja olisin tyytyväinen vaikka ei sais kuin kerran!" Hieman kummeksun. Noilla eväillä en minäkään ehdottaisi tapaamista.
"ei mihinkään usko ja epäilee aina kaikkea ja kaikkia niin eihän sellaisesta elämästä mitään tule." -- Että siitä vaan taas sujuvasti äärimmäisyydestä toiseen. Mitä näihinkin jaksaisi sanoa? "Eihän mistään voi koskaan tietää etukäteen, onko tosissaan vai ei." -- Ei voi. Näyttää olevan enemmän sääntö kuin poikkeus että se kuitenkin tiedetään. "tuskin pelimies nyt vuosikausia jaksaa piirittää naista, mutta eipä kukaan muukaan mies toisaalta." -- Sitten on 'meitä' jotka eivät piiritä sekuntiakaan. Mutta eihän se sitten kiinnosta sekuntiakaan. Että sillälailla. "Suhdehan joka tapauksessa päättyy siihen, jos nainen kieltäytyy seksistä oli mies sitten pelimies tai "kunnon" mies." -- Tuota en tiennytkään. Täytynee kai tarkistaa asenteitaan. "Kai se riippuu miehestä kuinka monta viikkoa/kuukautta mies suostuu olemaan ilman seksiä." -- Ei ongelmaa. Nainen varmaan ilmoittaa sen miehelle, milloin mies ei enää suostu ja mies voi toisena asiana olettaa suhteen päättyneen. "Pelimiehellä on tosiaalta mahdollisuus odotella, koska hänhän saa kuitenkin aina jostain seksiä." -- Juu tää on hyvä tietää, ni voi sit antaa rauhas, ku mieli tekee, ni ei tuu tehneeks itelleen vahinkoo. Ja jos morkkis yllättää, on sitten tiedossa ketä voi syyttää. On kai se kaikki parei nii.
Mä aina välillä bongaan tuolta seksipalstalta seuraa - iskuri, seksitreffit tms. Ylläri ylläri siellä pörrää ihan samat miehet, kun väittää suomi24:ssa hakevansa sitä yhtä ja ainoaa tositarkoituksella..... monta kehissä koko ajan. Seksiseuraa ja täältä muutama. Aika paskaa sakkia. Etten sanoisi.
Lisäksi vielä alastonsuomi.com'ssa mulkut näytillä (sekä iskurissa). sitten haetaan muilla treffipalstoilla "tositarkoituksella" seuraa. Eipä ihme että samat äijät roikkuvat vuosia linjoilla. Luuleko ne uuvelot tosiaan että naiset valitsevat miehen munan perusteella?
"Mä aina välillä bongaan tuolta seksipalstalta seuraa" -- Mitähän tarkoitat? Tapaatko ihan? Etsit muuten itsellesi sopivia? Vakoilet? "iskuri" Onko se seksipalsta? En taida tietää mikä on seksipalsta. Etten sanoisi.
näitä maistereita/tohtoreita vuodesta toiseen tosikumppania hakemassa..joo-o varovaisuutta peliin naiset, ei puolellakaan näistä miehistä ole puhtaat jauhot pussissa!
mitään ja vaatimukset kovia,usein nainen vielä maksaa kaiken. Empä ole enää sinisilmäinen,vaistoa heti pelimiehen. Käyvät naisen kotona ja naine kaiken päälle ruokkii,antaa pitää kotiaan hotellina,matkustaa pelimiehen luo pitkänkin matkan jos ei muuten ole mahdollisuutta tavata. Kaikki vaan sen takia kun rakastuu pelimiehen valheeseen Oliskohan jo kysymyksessä jonkilaista psykopaatin käytöstä pelimiehen puolelta. Usein pelimies ei vanno rakkautta kun huomaa naisen rakastuneen,vaan käyttää hyväkseen ja pitää seksileluna naista?? Onneksi päätty,sillä järki alko viimeinkin pelaamaan ja ihmettelen mikä minua vaivasi? Kalliiksi tuli kaiken päälle,lopulta menee rahat ja terveys!
Jos miettii kustannusten jakoa... "Käyvät naisen kotona..." ...ja jos näin on usein... "matkustaa pelimiehen luo pitkänkin matkan jos ei muuten ole mahdollisuutta tavata." ...ja jos näin on harvoin... ...sekä olettaa pelimiehen ja naisen välisen matkan (ja hinnan) yhtä pitkäksi kumpaankin suuntaan. Onko silloin kohtuullista sanoa: "...nainen vielä maksaa kaiken." (jätän huomiotta sen, tarjosiko koskaan mitään) "Oliskohan jo kysymyksessä jonkilaista psykopaatin käytöstä pelimiehen puolelta." -- Jos leikitään että ON... "...ihmettelen mikä minua vaivasi?" ...niin johonkin olit ilmeisen viehättynyt. Vaivan nimeä en tarkemmin osaa sanoa. Ehkä saat selville jos tiedät MIKÄ viehätti. (valheko?, nehän voivat olla varsin kauniita ja kaunis viehättää)
paljon "...ei puolellakaan näistä miehistä ole puhtaat jauhot pussissa!" -- Outoa logiikkaa? Teistähän moni kai pistää niille ne jauhot suuhun. Jauhot uusiutuu hyvään tahtiin. Kai ne nyt puhtaita sillon on...
Juuri tuollaista saa kokea usein liikaakin treffipalstoilla, että mies kertoo etsivänsä sitä oikeaa. Tutustutaan jopa niin että ensi treffeillä vielä jaksetaan kertoa itsestään kaikkea jotta naisen kiinnostuisi että onpas tuo mies jo kokenut kaikenlaista että ihanaa törmätä juuri tuollaiseen tunteeliseen mieheen. Pakkohan sen on oltava täydellinen kun osaa niin hyvin itsestään kertoa. Siinä sitten usein luottaa toiseen jopa liiankin nopeasti. Sitten kun tälläiset miehet saa naisen sänkyyn ja se on ohi niin jatkavat etsintäänsä eli seuraava nais uhri vaan etsintään. Hällä väliä vaikka se edellisen sydän olisi särkynyt ja se olisikin ehkä jopa ollut se mitä mies etsii naisesta. Siis joskus tuntuu että voiko enään oikeasti luottaa miehiin näillä treffihakusivuilla. Voihan olla että tälläisiä voi jopa olla naisetkin, mutta kuitenkin naiset ajattelee enemmin tunteella ja luottavat herkemmin.
..samaan mieheen? erääseen joka mielestään on tavallinen kunnon yhden naisen mies ja joka suuttuu jos haukkuu sitä pelimieheksi. "se koira älähtää johon kalikka kalahtaa". :)
Tiedä vaikka ollaankin törmätty juuri samaa, sydämen tämä osasi särkeä täysin ja tosiaan suuttui kun hänelle siitä sanoi. Ja hänellä myös todella monessa paikassa seuranhakuilmoituksia. Tiedä moniko nainen on häneen pauloihinsa joutunut. Epäilen jo että tosi moni. Harmi että tälläiseen juuri törmää kun itse oikeasti sitä oikeaa etsii ja vielä kertonut omassa ilmoituksessaan. Ehkä nämä tunteilla leikkijät osaa lukea kiltin naisen ilmoituksen ja vastata juuri niille jotka eniten luottaa toiseen. kyllä vaan pitäisi olla joku paikka johonka voisi ilmoittaa tuollaisista miehistä että naiset osaa varoa...ja jopa jakaa kokemuksiaan.
No minä en mennyt ihastumaan mutta vihastumaan kylläkin. Veti tosiaan herneet nenuun kun tuli puheeksi sen deitti-ilmot joita riittää ja joista se itse puhui kuin mistä tahansa asiasta (suurinpiirtein kesken rakastelun), tuntuu "kivalta" kuunnella sellaista herkällä hetkellä. Kai olen kiltti nainen mutta tuntosarvet toimii ja erotan pelimiehet hetkessä. ja miksi ihmeessä niitä deitti-ilmoituksia pitää olla niin helvetin monessa paikassa, mahtaako itsekään tietää kuinka monessa. ja jäljille pääsee helposti, jotkut kun käyttävät samaa nikkiä joka paikassa. tai ovat tehneet pikku virheen ja ovat löydettävissä helpolla.