Apua!

Liemessä

Mut sanottiin yt-neuvottelujen yhteydessä irti jokunen kuukausi sitten. Nyt työnantaja soitti ja tarjosi kesätöitä n. puolella palkalla siitä mitä aiemmin sain. Laskin että palkka olisi luultavasti pienempi kuin ansiosidonnainen. Eikö tälläinen ole laitonta? Saanko karenssin jos kieltäydyn? Niin, enkä valitettavasti ole liitossa, vaan työttömyyskassan jäsen.

3

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy kysy

      Olisit tehnyt itsellesi palveluksen ja jättänyt vastaamatta hänen puheluunsa. Kyllä tuo hämärältä kuulostaa. Ota yhteyttä työsuojeluvaltuutettuun ja kysy hänen mielipidettä asiaan.

    • Entinen inssi

      Terve!

      Kuulostaa hyvin tutulta kyllä. Vallan tylsät ja totiset irtisanomisilmoitukset, aamulla ei työnantajan puolesta edes "Huomenta"-sanaa sanottu, kehdattiin kehua että "kyllä nyt on paljon hyviä avoimia työpaikkoja auki tällä seudulla" juuri aamulla olin katsonut tilanteen 3 kpl löytyi sopivia joista nekään ei omanalan tietämyksen sisällä :)

      Kk päästä tarjottiin kesätöitä, kovasti soiteltiinkin. Eka kerralla muka olin kiinnostunut asiasta ja leikin työpaikan kiinnostavuutta :) Lopuilla kerroilla en edes vastannut. Ilmoittivat kuitenkin että "voi voi, erittäis hyvä ja loistava kesätyötilaisuus meni ohi suun, valitsimme opiskelijan" Palkka alle puolet normaalista, epäsäännölliset työajat (1 kertaa ehkä viikossa) ja niin edelleen.

      En jaksanut edes kiinnostua asiasta olisiko laiton tai ei - samapa se minulle.

      Hyviä puolia on enemmän irtisanomisessa enemmän kuin huonoja: pitkä yli 5kk kesäloma, en tykännyt koko firmasta enkä kyseisestä työstä että tavasta käsitellä markkinataloudessa työntekijöitä, en pitänyt siitä pintaliito asenteesta joita monet kuvitteli saavan ison firman nimellä itselleen, saan hienon loman eikä edes taloudellisesti eroa töissä olelmistakaan, sain uuden paremman työ millaisesta olen edellisen kerran hakiessa aikonutkin, palkka nousi reilusti.

      Huonoja puolia ei tule nyt mieleen :)

      En ole katkera enkä vihainen. Lähinnä se oli huvittava tilanne, rennoin mielin kun asian ottaa.

      Häntä pystöön, ehkä irtisanomisesi tarkoitus on aloitus jossain paremmassa paikassa töissä ja se on jonkun muun hyvän alku sinullekin kaikkien muiden joukossa. Tsemppiä ja nauti lomasta!

    • Nimimerkki:

      Ei tuossa mitään laitonta ollut. Oikeasti työnantajan oli pakko tarjota paikkaa sinulle, jos olit irtisanottu tuotannolisista ja taloudellisista syistä. Aika oli muistaakseni puoli vuotta, jonka aikana työnatajan on tarjottava entistä työtä vastaavaa työtä irtisanotulle ennenkuin voi tarjota työtä "ulkopuoliselle".

      Tarjouksen sisältö, jos se oli kertomasi mukainen, oli vain muodollisuuden täyttäminen eikä työtarjous.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe