Mut sanottiin yt-neuvottelujen yhteydessä irti jokunen kuukausi sitten. Nyt työnantaja soitti ja tarjosi kesätöitä n. puolella palkalla siitä mitä aiemmin sain. Laskin että palkka olisi luultavasti pienempi kuin ansiosidonnainen. Eikö tälläinen ole laitonta? Saanko karenssin jos kieltäydyn? Niin, enkä valitettavasti ole liitossa, vaan työttömyyskassan jäsen.
Apua!
3
1020
Vastaukset
- kysy kysy
Olisit tehnyt itsellesi palveluksen ja jättänyt vastaamatta hänen puheluunsa. Kyllä tuo hämärältä kuulostaa. Ota yhteyttä työsuojeluvaltuutettuun ja kysy hänen mielipidettä asiaan.
- Entinen inssi
Terve!
Kuulostaa hyvin tutulta kyllä. Vallan tylsät ja totiset irtisanomisilmoitukset, aamulla ei työnantajan puolesta edes "Huomenta"-sanaa sanottu, kehdattiin kehua että "kyllä nyt on paljon hyviä avoimia työpaikkoja auki tällä seudulla" juuri aamulla olin katsonut tilanteen 3 kpl löytyi sopivia joista nekään ei omanalan tietämyksen sisällä :)
Kk päästä tarjottiin kesätöitä, kovasti soiteltiinkin. Eka kerralla muka olin kiinnostunut asiasta ja leikin työpaikan kiinnostavuutta :) Lopuilla kerroilla en edes vastannut. Ilmoittivat kuitenkin että "voi voi, erittäis hyvä ja loistava kesätyötilaisuus meni ohi suun, valitsimme opiskelijan" Palkka alle puolet normaalista, epäsäännölliset työajat (1 kertaa ehkä viikossa) ja niin edelleen.
En jaksanut edes kiinnostua asiasta olisiko laiton tai ei - samapa se minulle.
Hyviä puolia on enemmän irtisanomisessa enemmän kuin huonoja: pitkä yli 5kk kesäloma, en tykännyt koko firmasta enkä kyseisestä työstä että tavasta käsitellä markkinataloudessa työntekijöitä, en pitänyt siitä pintaliito asenteesta joita monet kuvitteli saavan ison firman nimellä itselleen, saan hienon loman eikä edes taloudellisesti eroa töissä olelmistakaan, sain uuden paremman työ millaisesta olen edellisen kerran hakiessa aikonutkin, palkka nousi reilusti.
Huonoja puolia ei tule nyt mieleen :)
En ole katkera enkä vihainen. Lähinnä se oli huvittava tilanne, rennoin mielin kun asian ottaa.
Häntä pystöön, ehkä irtisanomisesi tarkoitus on aloitus jossain paremmassa paikassa töissä ja se on jonkun muun hyvän alku sinullekin kaikkien muiden joukossa. Tsemppiä ja nauti lomasta! - Nimimerkki:
Ei tuossa mitään laitonta ollut. Oikeasti työnantajan oli pakko tarjota paikkaa sinulle, jos olit irtisanottu tuotannolisista ja taloudellisista syistä. Aika oli muistaakseni puoli vuotta, jonka aikana työnatajan on tarjottava entistä työtä vastaavaa työtä irtisanotulle ennenkuin voi tarjota työtä "ulkopuoliselle".
Tarjouksen sisältö, jos se oli kertomasi mukainen, oli vain muodollisuuden täyttäminen eikä työtarjous.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708