Apua!

Liemessä

Mut sanottiin yt-neuvottelujen yhteydessä irti jokunen kuukausi sitten. Nyt työnantaja soitti ja tarjosi kesätöitä n. puolella palkalla siitä mitä aiemmin sain. Laskin että palkka olisi luultavasti pienempi kuin ansiosidonnainen. Eikö tälläinen ole laitonta? Saanko karenssin jos kieltäydyn? Niin, enkä valitettavasti ole liitossa, vaan työttömyyskassan jäsen.

3

1174

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy kysy

      Olisit tehnyt itsellesi palveluksen ja jättänyt vastaamatta hänen puheluunsa. Kyllä tuo hämärältä kuulostaa. Ota yhteyttä työsuojeluvaltuutettuun ja kysy hänen mielipidettä asiaan.

    • Entinen inssi

      Terve!

      Kuulostaa hyvin tutulta kyllä. Vallan tylsät ja totiset irtisanomisilmoitukset, aamulla ei työnantajan puolesta edes "Huomenta"-sanaa sanottu, kehdattiin kehua että "kyllä nyt on paljon hyviä avoimia työpaikkoja auki tällä seudulla" juuri aamulla olin katsonut tilanteen 3 kpl löytyi sopivia joista nekään ei omanalan tietämyksen sisällä :)

      Kk päästä tarjottiin kesätöitä, kovasti soiteltiinkin. Eka kerralla muka olin kiinnostunut asiasta ja leikin työpaikan kiinnostavuutta :) Lopuilla kerroilla en edes vastannut. Ilmoittivat kuitenkin että "voi voi, erittäis hyvä ja loistava kesätyötilaisuus meni ohi suun, valitsimme opiskelijan" Palkka alle puolet normaalista, epäsäännölliset työajat (1 kertaa ehkä viikossa) ja niin edelleen.

      En jaksanut edes kiinnostua asiasta olisiko laiton tai ei - samapa se minulle.

      Hyviä puolia on enemmän irtisanomisessa enemmän kuin huonoja: pitkä yli 5kk kesäloma, en tykännyt koko firmasta enkä kyseisestä työstä että tavasta käsitellä markkinataloudessa työntekijöitä, en pitänyt siitä pintaliito asenteesta joita monet kuvitteli saavan ison firman nimellä itselleen, saan hienon loman eikä edes taloudellisesti eroa töissä olelmistakaan, sain uuden paremman työ millaisesta olen edellisen kerran hakiessa aikonutkin, palkka nousi reilusti.

      Huonoja puolia ei tule nyt mieleen :)

      En ole katkera enkä vihainen. Lähinnä se oli huvittava tilanne, rennoin mielin kun asian ottaa.

      Häntä pystöön, ehkä irtisanomisesi tarkoitus on aloitus jossain paremmassa paikassa töissä ja se on jonkun muun hyvän alku sinullekin kaikkien muiden joukossa. Tsemppiä ja nauti lomasta!

    • Nimimerkki:

      Ei tuossa mitään laitonta ollut. Oikeasti työnantajan oli pakko tarjota paikkaa sinulle, jos olit irtisanottu tuotannolisista ja taloudellisista syistä. Aika oli muistaakseni puoli vuotta, jonka aikana työnatajan on tarjottava entistä työtä vastaavaa työtä irtisanotulle ennenkuin voi tarjota työtä "ulkopuoliselle".

      Tarjouksen sisältö, jos se oli kertomasi mukainen, oli vain muodollisuuden täyttäminen eikä työtarjous.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3358
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1073
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      44
      1009
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      845
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      79
      732
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      687
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      680
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      605
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      47
      584
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      554
    Aihe