Apocyclin ja depersonalisaatio

Olen syönyt tässä muutaman kuukauden ajan Apocyclinia akneen, eikä aluksi ollut muita sivuvaikutuksia, kuin ajoittaiset vatsakivut, ei kuitenkiaan mitään sietämätöntä. Nyt kuitenkin epäilen, että kyseinen lääke vaikuttaa myös psyykkiseen toimintaan. Koko ajan päällä on sellainen epätodellinen olo, ettei oikein tiedä onko oikeasti edes olemassa. Kaikki normaalit hommat onnistuu hyvin, mutta silti tuntuu kuin ei olisi kuitenkaan paikalla. Itse lääkeselosteessa tuollaista sivuvaikutusta ei mainita, mutta muun muassa englannin kielinen wikipedia ja yksityiskohtaisempi netistä löytyvä seloste sen mainitsee. Epäilystäni tukee myös se, että aamulla, kun olen ottanut lääkkeen olo on pahimmillaan, mutta iltaa kohden se hellittää. Onko täällä joku muu kokenut kyseisen sivuvaikutuksen ja miten jatkossa tulisi menetellä? Depersonalisaatio ei tunnu kivalta, mutta totta puhuen kärsin siitä mieluummin kuin aknesta.
5379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tule!

Äänestä

soooooosooooo rauhoitaa rakas.

Äänestä

Morjens! Voi olla hyvin mahdollista, että ko. aineesta sun olot johtuu. Mulla oli isotretinoin lääkitys päällä ja sain samantyyppisiä oireita. Ei vieläkään varmaa mistä ne oudot olot sitte tuli, mutta varmuuden vuoksi lääkkeen lopetin.

Äänestä
  • voi tullakin, mutta Roa/Isot. EI ole antibiootti kuten aloittajan lääke!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääkitty kirjoitti:

Olen syönyt tässä muutaman kuukauden ajan Apocyclinia akneen, eikä aluksi ollut muita sivuvaikutuksia, kuin ajoittaiset vatsakivut, ei kuitenkiaan mitään sietämätöntä. Nyt kuitenkin epäilen, että kyseinen lääke vaikuttaa myös psyykkiseen toimintaan. Koko ajan päällä on sellainen epätodellinen olo, ettei oikein tiedä onko oikeasti edes olemassa. Kaikki normaalit hommat onnistuu hyvin, mutta silti tuntuu kuin ei olisi kuitenkaan paikalla. Itse lääkeselosteessa tuollaista sivuvaikutusta ei mainita, mutta muun muassa englannin kielinen wikipedia ja yksityiskohtaisempi netistä löytyvä seloste sen mainitsee. Epäilystäni tukee myös se, että aamulla, kun olen ottanut lääkkeen olo on pahimmillaan, mutta iltaa kohden se hellittää. Onko täällä joku muu kokenut kyseisen sivuvaikutuksen ja miten jatkossa tulisi menetellä? Depersonalisaatio ei tunnu kivalta, mutta totta puhuen kärsin siitä mieluummin kuin aknesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu