kun eivät ne eikä niitä tukevat poliitiset tahot ymmärrä nukkuvansa muutuvassa maailmassa.
Tästä johtuen kannatus laskee ja katkeruus nousee niitä kohtaan, kun kauniita puhutaan vaan mitää konkreettista ei aikaiseksi saada.
Hieman mietittävää menneisyyden menestyksessä hyriseville kalkkeutuneille aktivisteille...
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/työväenliike-vieraantui-työstä/427585
Ammattiliitot
tienhaarassa
5637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..näin kirjoittaa kepulipuolueen lehti.
vissii kun jätetää poliitikan klasit nenältä poies ja katotaa asioita asioina sinällään niin voitkin kertoa mikä noissa jutuissa ei mielestäsi pidä paikkaansa..? Mielen kiinnolla oottelen.
jatkankin yksinpuhelua asiasta kun kaikki tuntuu olevan samaa mieltä. Heitänpä taas pari esimerkkiä miten ammattiliitot tukijoukkoineen on suorastaan hylänneet työtätekevän kansanosan ja erityisesti työttömät, pätkätyöläiset ym. vähempiosaiset keskittyen saavutettujen etujen sokeaan puolustamiseen yhteiskunta rauhan uhalla. Sillä mitä jää jäljelle kun kukaan ei heistä välitä tuon taivaallista muuta kuin vaalien alla ja juhlapuheissa ilman mitään konkreetista toimintaa sen hyväksi, korkeintaan ehdotetaan komitean asettamista tutkimaan tilannetta ja sitten silmät kirkkaina naamma totisena ihmetellään että kylläpä onkin huonosti, tarttis varmaa tehä jotai... Sitten ne esimerkit. http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/työväenliike-vieraantui-työstä/427585 http://www.aamulehti.fi/teema/paakirjoitukset/ay-liike-puun-ja-kuoren-valissa/141868
Yle Teksti-TV Sivu 107/1 KOTIMAA YLE SUNNUNTAI Ammattiliittoja pidetään tärkeinä Palkansaajien järjestäytymistä pidetään yhä tarpeellisena. SAK:n kyselyssä ammatillista järjestäytymistä melko tai erittäin tarpeellisena piti 89 % vastaajista. Viime vuoden tuloksiin nähden eroa on siinä, että järjestäytymistä erittäin tarpeellisena pitävien joukko kasvoi. Tarpeellisimpana järjestäytymistä pitävät vasemmistopuolueiden ja perus- suomalaisten kannattajat, ikäluokista puolestaan eläkeikää lähestyvät. Tärkeimmät syyt liittyä ammatiliittoon ovat palkka- ja työsuhdeturva ja ansiosidonnainen työttömyysturva.
tulevaisuus saa ihmiset liikkeelle, kuten yleensäkkin hieman myöhässä vaan ollakseen siitä apua. Olisipa hauskaa seurattavaa muuttuvassa tilanteessa seurata kärpäsenä katossa kun puheenjohtajaa SAKlle valitseva, haasteita riittää nyt ja vastakin. http://www.ess.fi/?article=235295