Nythän on myös

kuoropäivä,

joten saisikohan tätäkin nolohkoksi muuttunutta foorumia yhtään vetreytettyä? Nämä naurettavat kuorosota-ohjelmat ja muut vetivät palstan tason valitettavasti lokaan. Onko kellään minkäänlaisia mielipiteitä tai pointteja kuoroilusta, vai pyydetäänkö ylläpitoa poistamaan koko palsta?

2

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monenlaisia

      Mun mielestäni on aivan turha valittaa että erilaiset julkisuudessa olevat kuorojutut (lue: kuorosota tai suomen paras kuoro,) antavat väärän kuvan kuoroilusta. Kuoroja on monenlaisia. On totta että joku klassinen oopperakuoro ja kuorosotaa varten koottu kuoro muistuttavat toisiaan niinkuin yö muistuttaa päivää. Kuorosota oli viihteellinen ohjelma joka tarjosi "uuden" tavan toteuttaa populaarimusiikkia. Julkisuudessa on nähty nyt yhdenlainen kuva kuoroista ja kuoromusiikista. Sellainen kuva, joka luultavasti kiinnostaa tavan tallaajia. Ihminen, joka ei ole musiikkia opiskellut ei luultavasti edes ymmärrä sellaista klassista musiikkia, jota moni amatöörikuorokin suomessa tekee. Mutta kuka voi oikeasti käsi sydämellään sanoa, että ainoa oikeanlainen kuoro on Bachin messuja laulava kirkkokuoro? Musiikkiakin on monenlaista. Kai tämä on sama juttu, kuin se etteivät hevarit arvosta poppia. Erilaisuus on rikkaus. Onneksi uutta musiikkia syntyy koko ajan. Olisipa tylsää, jos kaikki kuorot laulaisivat samoja vuosisatoja vanhoja messuja ja kuoroteoksia aina ja iankaikkisesti. Ei valiteta. Ugh.

      • pystyy laulamaan

        tarvittaessa jotain modernia jonkin ammattiorkesterin kanssa, seuraavana päivänä vaikka kansanmusiikkia ja tangoa, sitten vähän tunnetumpia klassisia ja tarvittaessa sitten vaikka Rajatonta. Sen jälkeen tilausteos onkin jo varmaan valmis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5884
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4759
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe