Tietäisikö kukaan, että mitä mahtaisi meinata, kun kynsien pinta on ikäänkuin "aaltomaista" tai ryppyilevää (leveyssuunnassa)?
Lähes kaikissa kynsissä esiintyy tätä ja erityisen selvästi peukalon kynsissä huomaa selvää epätasaisuutta ja kynsi on paksumman oloista. Kynnet eivät ole koskaan tipppuneet tai mitään vastaavaa selvää syytä en ymmärrä..
KYNNET - kynsien pinta "aaltoilee"
Ryppy-Kyniskäs
43931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lehmien sarvissa. Aina kun ne poikivat, tulee sarveen sellainen poikittainen painuma ja viiden vasikan lehmällä sarven pinta jo poimuttuukin somasti.
Mistäpäs sitä sitten tietää vaikka alkaisin poikimaan..
Hei täällä on lisää poimimisia sitten tulossa. Minulla on kynsissä pystysuunnassa aaltoilevat jäljet. Joku on sanonut, että jokin vitamiinin puutos se on,mutta minkä? Pliis, ei poikimisvitsejä
Pitkittäiset urat kynsissä kertoo mm. magnesiumin puutteesta. Siis Magnesium Kalsium D-vitamiini Mieluummin luontaisina!