Avoin suhde kuulostaa kivalta.

TV-sarjoissa seksitään ristiin rastiin ystävien puolisoita ja joskus aikuisia lapsiakin. Tarinat perustuvat varmaankin kirjoittajien kokemuksiin. Pitkän elämäni aikana en ole kohdannut työelämässä tai harrastuspiireissä ainuttakaan miestä, joka ei olisi käynyt vieraissa. Naisten kanssahan sitä tehdään, joten eivät hekään ole synnittömiä.
41327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Seka-avioisuus, _promiscuity_, tilapäinen ja lyhytkestoinen parisuhde, jossa koiras (->polygyninen) tai naaras (->polyandrinen) parittelee jatkuvasti useamman kuin yhden vastakkaista sukupuolta olevan kumppanin kanssa..." Lähde: Tirri ym., Biologian sanakirja, 2001. Ihmisistä puheen ollen promiskuiteetti tarkoittaa sukupuolista holtittomuutta(http://www.tohtori.fi/?page=4069997&search=promiskuiteetti). Sen sijaan POLYAMORISET eli useissa pitkäaikaisissa suhteissa elävät ihmiset saattavat valikoida seuransa hyvinkin tarkoin. Ihmisillä esiintyy myös biseksuaalisuutta, jolloin osa kumppaneista voi olla samaa sukupuolta. Luvatta "vieraissa käynti" ei ole välttämättä hyväksyttävää tai suotavaa, vaan vakituisille kumppaneille pitäisi kertoa uudesta suhteesta. Tv-sarjat perustuvat edelleenkin mielikuvitukseen ja käsikirjoittajilla taitaa olla aika suppea mielikuvitus tai suppea henkilövalikoima käytössään, jos kaikki pitää lähisukulaisille naittaa. Toivottavasti romautin osan ennakkoluuloistasi.

Äänestä

Oon 31 vuotias mies, enkä ole koskaan pettänyt seurustelukumppaniani. Itseasiassa en ole edes halunnut toista ihmistä tuona aikana, edes kännipäissäni. Mutta samaa en voi sanoa seurustelukumppaneistani, joista kaikki ovat pettäneet ja romuttaneet mut täydellisesti. Tästä johtuen todennäköisesti seuraava seurustelukumppanini tulee kokemaan jotain sellaista, jota en ole koskaan ennen tehnyt. Mulle vaan nähtävästi riitti ihmisten kusipäisyys.

Äänestä
  • Ihmiselle jos ekxäsi ovat olleet kusipäitä. Niin miksi?? Ole sinä mies jolla on oikeat arvot ja etsi arvoisesi nainen.

    Äänestä

Paljon rikkimenneitä ihmisiä kun mikään ei ole "pyhää". Et sä leekenteessäkään voi ajaella miten sattuu, aiheuttamatta vahinkoa itsellesi ja muille. Ja TV - Sarja t ovat satua !! Ei tosielämää. Yksin sinä arkesi kohtaat ja mitä näät kun peiliin katsot jos uskallat katsoa. Äly hoi mis oot,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pär Pillhard kirjoitti:

TV-sarjoissa seksitään ristiin rastiin ystävien puolisoita ja joskus aikuisia lapsiakin. Tarinat perustuvat varmaankin kirjoittajien kokemuksiin. Pitkän elämäni aikana en ole kohdannut työelämässä tai harrastuspiireissä ainuttakaan miestä, joka ei olisi käynyt vieraissa. Naisten kanssahan sitä tehdään, joten eivät hekään ole synnittömiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu