Mikä näiden naisjärjestöjen ymv., vain naisille tarkoitettujen ryhmien tarkoitus on ja mihin/kuka niitä tarvitsee? Jos perustetaan vaikkapa Talitinttien tuki ry., kohta joku touhukas naisihminen perustaa Naistalitinttien tuki ry:n. Seuraavaksi varmaan perustetaan Feministinen puolue ja kohta sen yhteyteen alaosasto: Feministinaiset.
Miehiä syytetään naisten syrjinnästä, mutta kuka tässä nyt syrjii ja ketä? Miehille kyllä kelpaa sekaryhmät, eikä juuri tule mieleen kaikkien yhteisiä asioita ajavia ryhmiä, joihin olisi naisilta pääsy kielletty.
Onkohan tässä kysymys siitä, että jos naiset kokevat jäävänsä paitsioon jossain ryhmässä, he perustavat oman ryhmän tai alajaoston, jossa puheliaimmat ja tomerimmat saavat toteuttaa itseään täysin palkein, ilman ikäviä vastaväitteitä.
Naisjärjestöjä ja naisten alaosastoja riittää
Edistääkö tasa-arvoa?
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Akkojen kuppikuntia kaikki. Kun oma ääni ei kuulu perustetaan oma kuppikunta.