Siivoustyö ei meille Suomalaisille enää kelpaa: http://www.iltalehti.fi/tampere/200905059529715_te.shtml Mitäs tähän tuumaa: Monte & Zisel jne..?
Vastaukset 13
- Mun num
Millaista palkkaa saavat? Työsopimus? Työajat? Aika moni suomalainen kieltäytyy tekemästä töitä 450e/kk palkalla satunnaisina päivinä, ihan syystäkin. Mielestäni kaiken ulkomaisen työvoiman tulisi suomessa saada vähintään suomalainen minimipalkka ja kaikki edust mitkä työntekijälle kuuluu tietenkin matkakorvaus vaikkapa 60% halvimmista lennoista - työnantajalta. Olkoon se 40% kiinalaista omavastuuta.
- scale
ylessitovuus koskee myös ulkolaista työvoimaa.
Kuten Scalekin totesi, yleissitova alakohtainen minimipalkka koskee myös ulkomaalaista työvoimaa. "Aika moni suomalainen kieltäytyy tekemästä töitä 450e/kk palkalla satunnaisina päivinä, ihan syystäkin." Et selvästikään ole kuullut sovitellusta päivärahasta. Ei sitä 450 vähennetä päivärahsta vaan sitä sovitellaan säännösten mukaan.
tampereelle en muuta ellen saa kataisen lailla kulukorvauksia
- scale
paskaa mitä lehtien otsikoissa lukee. Mä tunnen ihmisiä (suomalaisia) jokka ovat duunissa siivousfirmassa, jonka palveluita käytämme. Monetkaan niistä eivät saa tehdä niin montaa tuntia duunia päivässä, kuin haluaisivat. Firmasta on irtisanottu laman myötä ihmisiä. Suomessa on työttömänä ihmisiä, jotka etsivät siivousfirmoista työtä. Olen miettinyt joskus noita rekry-kuvioita ja sitä, miksi työvoimaa pitää hankkia vaikka itämailta asti, vaikka eu:n alueeltakin ja Venäjältä varmasti löytyisi ja jopa Suomestakin löytyy työvoimaa. Olen päätynyt sellaiseen päätelmään, että joku lafkan henkilöstöpäällikön duuni on aika perseestä, jos etenkin haluaisi matkustella. No käynnistetään rekrytointi kaukomailta, niin alkaa aikankin muutamalta kuukaudelta mukavasti juosta päivärahat ja onhan siellä Kiinassa niitä Korealaisia "viihdyttämässä" jos oma akka on päässy rupsahtamaan kotona. Älkääkä alkako lässyttämään mulle mistään henkilöstöpäälliköiden korkeasta moraalista ja isojen firmojen loppuunsaakka mietitystä henkilöstöpolitiikasta, jossa vaan puhtaasti faktat ajavat päätöksiin, ei yksityiset pikkupomot omine intresseineen.
- Papeete1
Mun äiti oli about 10 vuotta siivousfirmalla töissä. Huonoina puolina tulee mieleen palkka ja työn arvostus. Omakin ensimmäinen työpaikka oli äidin kautta saatu siivouspesti. Mulla oli "oma" firma jonka siivouksesta vastasin min. 3 päivää vikossa ja 4 tuntia kerralla oli työajat. Mulle se sopi mutta perhettään sillä ei olisi kukaan elättänyt. Sitten tarvis tehdä kuin äitikin eli sillä oli keskimäärin 3 eri paikkaa päivässä ympäri kaupunkia. Yhteen mentiin klo 06.00 ja päästiin 09.00. Seuraavaan mentiin klo 12.00 ja päästiin klo 15.00. Sitten vielä yhteen klo 20.00 ja päästiin klo 23.00-24.00. Väliajat se kävi nukkumassa kotona ja tekemässä koti hommia. Tuolla tyylillä se teki enemmän tai vähemmän sitä 10v ja voin sanoa ettei sillä ollut omaa elämää ollenkaan. Täyspäiväisiä ja samassa firmassa olevia paikkoja on harvassa. Hyväpalkkaisia vielä harvemmassa, joten muutama tunti pitää vuorokaudessa ottaa enemmän jotta se kompensoi sitä huonoa palkkaa. Mitä olen liiton lehtiä nyt lukenut, niin noiden ulkomaalaisten tuomisen takana on juurikin se että saadaan halpaa työvoimaa. Kiinalaiset tekee Dubainkin rakennustyömailla 2e/h palkalla hommia 12h/pv ympäri viikon, ilman muita etuja. Siivousfirmoissa kierretään keinolla jos toisella suomalaista työlakia ja tessistä ei tarvi useinkaan puhua. Niitä epärehellisiä työnaantajia saadaan välillä kiinni, ja meno on tosiaan ollut kuin jossain orjamarkkinoilla. Työntekijät saavat alle sallitun palkkaa ilman lisiä. Kiinalaisille se on silti paljon joten he eivät ymmärrä että jotain on vialla. Mooni asuu työnantajan asunnossa, ja maksavat kovan markkinahinnan. Lopputulos on se että niille ei minaa jäädä edes ruokaan rahaa vaikka paiskivat kuinka töitä. Työvoimapulasta tuo ei ole kiinni, vaan siitä ettei haluta maksaa kunnon palkkaa yms. Itse voisin kyllä lähteä siivousfirmaan, itse työ ei sinänsä mua ota päähän. Mun ei myöskään tarvi päteä työpaikalla tai ammatilla joten silläkin sopii tuollainen "halveksittu" työ. Ei haittaa mua. Mulla sattuu vaan lääkärinpapereissa lukeen sellaista mikä estää myös siivoustyönteon. Mulle ei riitä edes pesuaineiden kanssa läträyksen kieltäminen, vaan en saa olla edes pelkän veden kanssa tekemisissä määräänsä enempää. Ei edes likainen ja hikoilua aiheuttava työ käy, siis sellainen jonka takia tarttis käydä ylimääräisiä kertoja pesulla. Selkä ei myöskään kestä huonoa asentoa jota siivotessa välillä on mutta kaikki hommat ei kyllä olis sellaisia. Mitähän mä nyt aloitan taas jaaritteleen. Enivei, mulle kelpaisi ja uskompa että palkan ja työaikojen tarkistuksen jälkeen alkais kelpaan muillekkin mutta niistä hommista ei haluta mitään maksaa. Porukka inhoaa siivousta mutta silti ovat valmiita maksaan n.6e toiselle tunnin siivouksesta. Pimeitä!!!1
- zisel
kaivataan tällaseen asiaan?? No mä sanon vaikka että... onpas nyt sitten siivoushommia paljon verraten halukkaisiin työntekijöihin....
sheraton hotellissa tukholmassa. voi niitä sperma tahroja niissä patjoissa, yäk.
- random_N
Siivousalalla on hyviäkin keikkoja, esimerkiksi koulujen ikkunanpesut vahaukset urakkana kesäaikaan. Silloin saa työntekijä itse rytmittää homman, kunhan on valmis tiettyyn päivään mennessä. Mutta liian moni joutuu tekemään duunin pienissä pirstaleissa, joihin menee koko päivä mutta palkka ei juokse koko ajalta eikä rahaa kerry tarpeeksi elämiseen. Pitää olla oma auto, pystyä aloittamaan ennen kukonpieraisua ja jatkamaan hamaan yöhön ja palkkaa ei paljon kerry. Ei ole kauhean hyvä setti. Minusta on ihme että alalle löytyy ylipäätään tekijöitä, siis niihin kiireaikataulutettuihin juokse juokse mutta älä koko ajalta palkkaa odota -hommiin. Näpsäkät urakat erikseen.
- ..............................
Nimenomaan. Koko siivousala pitäisi uudistaa siten että olisi vaikka yksi kuntakohtainen siivouspalvelu joka työllistäisi siivoojia. Tällöin sama siippa voisi siivota jonkun tietyn alueen mestoja ja hänen ei tarvitsisi olla matkalla kuin hetki seuraavaan kohteeseen. Siivouspalveluja myytäisiin kahdella eri tavalla: Toinen on se että siivousfirma itse sanoo milloin siivotaan ja tilaaja järkkää että silloin sopii tulla (halpa vaihtoehto) ja toinen on se että palvelun ostaja sanoo milloin sopii tulla siivoamaan (kallis vaihtoehto). Tällöin lisähinta tilitetään siivoojille korkeampana palkkana koska työpäivästä tulee silppua johon pitää mukautua. Näin saataisiin aluetasolla ja työmaanvaihdokset organisoitua kymmenen kertaluokkaa paremmin ja siivoojille työpäivät. Itse voisin tehdä vaikka viittä eri työtä kutakin silloin tällöin - vaikka osaa vakipäivinä ja osaa sitten kun tarve on - kunhan niistä muodostuisi järkevästi käsiteltäviä täysiä työviikkoja jotka eivät silppuunnu ja joista tulee loppukädessä se palkka jota tarvinkin. Kyse harvemmin on pelkästä palkasta vaan kyse on myös siitä että monissa tämäntyyppisissä jutuissa työviikot jäävät vajaaksi ja koko elämästä tulee yhtä matkustelua työmaalta toiselle omituisiin aikoihin. Se ei ole hyvää elämänlaatua.
- mitään vikaa...
Olen ollut nuorena siivoustöissä useaankin otteeseen. Taisin kuitenkin vain olla sikäli onnekkaita, että olin hommissa teollisuuden puolella. Palkka vähintään ainakin kaksi kertaa parempi, kuin mitä nämä jotkut tunnetut siivousfirmat kenties maksavat. Siivoustyön aliarvostus on naurettavaa, mutta jos siivoustyöt eivät kiinnosta, voi syytä olla siinäkin, ettei se työ vain sovi kaikille. Ja ymmärrän tavallaan kyllä, jollei esimerkiksi aiempiin tienesteihin sidottua ansiosidonnaista työttömyysturvaa nauttiva halua lähteä siivoustöihin ainakaan juuri ja juuri minimipalkkalain puitteissa puljailevalla palkalla.
- -tietoa-
"kylmiltään". Vaaditaan koulutus tai työkokemusta, rakennuksilla vaaditaan työturvallisuuskortti, vaihtuvissa kohteissa vaaditaan vähintään ajokortti ellei omaa autoakin. Joku tunnin, parin työrupeama aamuyöllä ei välttämättä ole kannattava. Näitä kohteita kyllä on tarjolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39675
- 95667
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32599Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38547Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63516- 34515
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 63491
- 68479