Tietääköhän kukaan kuinka paljon panacodia voi ottaa turvallisesti ja aiheuttaaku se riippuvuutta.Minulle lääkäri määräsi 3mg vuorokaudessa lonkka särkyyn,kun mikään muu ei auta.Jos se ei riitä,niin sitten panadolia lisäksi.
Vastaukset 7
- sitä ..
ihan turvallisesti ottaa kolme pilleriä neljästi päivässä
- eli kanttaa..
pitää kiinni siitä 3 mg:sta, korkeintaan 4 mg/vrk=)
- - - -
eli kanttaa.. kirjoitti:
pitää kiinni siitä 3 mg:sta, korkeintaan 4 mg/vrk=)
Siis kyllä, pitää erottaa parasetamoli ja kodeiini tässä keskustelussa. Panacod sisältää molempia, Panadol vain parasetamolia. Parasetamolin kokonaisannos ei saa nousta liian korkeaksi juuri mahdollisten maksahaittojen vuoksi. Siinä mielessä Panacodin ja Panadolin yhdistämisessä pitää olla erityisen tarkkana! PS. Keskustelussa tuntuu menevän grammat ja milligrammat sekaisin.
- on se
- - - kirjoitti:
Siis kyllä, pitää erottaa parasetamoli ja kodeiini tässä keskustelussa. Panacod sisältää molempia, Panadol vain parasetamolia. Parasetamolin kokonaisannos ei saa nousta liian korkeaksi juuri mahdollisten maksahaittojen vuoksi. Siinä mielessä Panacodin ja Panadolin yhdistämisessä pitää olla erityisen tarkkana! PS. Keskustelussa tuntuu menevän grammat ja milligrammat sekaisin.
maksimi vuorokausiannos,
- taas!
Kyllä kannattaa näköjään täältä kysyä, miten lääkkeitään ottaa!
- titta-n
Minut on kuukausi sitten leikattu ja sain ohjeeksi käyttää Panadol Fortea 1g X 3 Ketorin 100mg X3. Mutta tällä hetkellä käytän Panacod X6 Ketorin X 3. Voisin esim sekoittaa Panadolia ja Panacodia mutta täytyy olla tarkkana että vuorokausiannos ei nouse yli 3g (ihan maksimi on 4g) parasetamolin maksatoksisuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41149
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1621008Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216793- 63728
- 64713
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21618Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?135616Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66589Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32568- 34537
- 55528
- 48493
- 47485
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40473Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?96464Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40463- 30463
- 37448
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18440