olen 6-kymppinen äijän käppänä ja painan n 120 kiloa: Pituus on 177 cm
Labrakokeeni tulokset:
fB-leuk..............5,5E9/l
B-Eryt...............4,9 E12/l
B-Hb.................145 g/l
B-Hkr................0,43 osuus
E-MCV................88fl
E-MCH................30 pg
E-MCHC...............339 gl
B-Trom...............155 E9/l
p-krea...............73 umol/l
P-K..................4,3 mol/l
P-Na.................143 mmol/l
P-ALAT...............30 u/l
fP-Kol..............4,9mmol/l
fP-Kol-HDL...........1,06 mmol/l
fP-Kol-LDL...........3.53*mmol/l
fp-Trigly............1,50 mmol/l
P-ASAT............... 25u/l
S-TSH................1,83mU/l
S-PSA................1,3 ug/l
fP-Gluk..............6,4 mmol/l
Onko noilla arvoilla vielä mahista kuinka kauaan porskuttaa elon valtamerellä ?
Ja mitä diettiä suosittelette ?
Ja onko muuta vaaraa kuin KOLI tai Dementia ?
...kuuntelee,,,!
TÄSSÄ ARVONI :
* saimaan norppa *
174007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Muuten melkein viitearvojen sisällä, mutta triglyt ovat jonkin verran ylhäällä, ja LDL-korkeahko ja HDL-matala. Nämä siis virallisterveelisten suositusten mukaan, jos niihin uskot. Senkka ihan jees, raudat myös. Maksa-arvot normaalit, sokeri hieman koholla viitearvoihin verrattuna. Aika tyypillinen "terveen hiilarinsyöjän" verenkuva. Laihduttaminen VHH:lla todennäköisesti nostaisi aluksi kokonaiskolea, lisää HDL:ää ja laskee triglyjä. Muutaman kuukauden kuluttua tilanne tasoittuu, ja kokonaiskolesteroli laskee. Mitään en suosittele, kokeilemalla selviää.
trigylien viitearvo = 2 joten se puoli hyvä ! LDL viitearvo 3 ,jote se hieman ylhäällä ? Mutta ikään nähden silti loistava ! Loppulauselma ! Mitä ilmeisemmin " tutkittava " ei polta ,eikä juo alkoholia ja viettää ns säännöllistä elämää. Elin-ikäennuste normaalia korkeampi !
Jos triglyjen viitearvo on 2, lukema 1,5 alkaa olla jo aika lähellä. Alentaminen ei ainakaan haittaa. Jos uskot niihin! HDL on matala, saisi nousta, ja LDL korkea. Toisaalta, korkeammat kolesteroliarvot ovat joidenkin tutkimusten mukaan vanhemmalle henkilölle jopa suositeltavia. Siis jos uskot niihin. Loppulauselma: Tästä ei voi päätellä juuri mitään. Huomenna mitattuna tilanne voi olla aivan toinen. Arvoista huolimatta saattaa jäädä auton alle vaikka tänään!
sillä Linja-Autossa on tunnelmaa Linja-Autossa käsi katkeaa !
Tämä on hupipalsta, jossa itseoppineet ravintotieteilijät jakavat "asiantuntevia" neuvojaan, joten älä nyt hyvä mies kysele täällä noita asioita ainakaan vakavissasi.
mieluimmin itseoppineelta ravintotieteilijältä kuin lääke- tai elintarviketeollisuuden korruptoimalta lääkäriltä jonka koulutukseen ravitsemus ei kuulu. Ei kannata ainakaan kysyä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen margariiniprofessoreilta tai Maa- ja metsätalousministeriön hiilihydraattiravitsemusterapeuteilta.
monella nuoremmalla ( minulla ) on huonommat vaikka olen omakokeilu vhh.lla ??
Määrittele ensin miten sinulla on huonommat tai paremmat arvot, ja mihin kiistattomaan näyttöön arviosi perustuu?
HDL = 1.66 LDL= 4.01 hb=120 5/l kol= 6.1 sanooko nuo mitään ?????????? Minä kyllä tulkitsen ne vaivatta ja vhh on jatkunut koko alku vuosi !
jos triglyt on alle ykkösen.
HDL/Kokonaiskolesterolisuhde on sinulla n. 0,41, kun ekalla kysyjäll se on n. 0.30. Näkee, että olet VHH:lla. Triglysikin ovat matalammalla.
Kolesterolisuhteesi on 3,67 eli varsin hyvä. Tavoiteltava arvo on alle 3,5. Tämä lienee tärkein yksittäinen mittari kolesteroliarvoista. LDL voisi kyllä olla alempi.
määrittää partikkelikoon perusteella eikä tilavuuden. Jos triglyt on alhaalla, LDL on suuurikokoista ja vaaratonta.
puolitoista vuotta olin/olen VHH:lla. Ennen aloittamista arvot: fP-Kol=6.0,fP-Kol-HDL=1.40,fP-Kol-LDL=3.6,fP-Trigly=2.10 .n.1,5 -v jälkeenpäin:fP-Kol=7.3,fP-Kol-HDL=1.78,fP-Kol-LDL=5.1,fP-Trigly=0.92 Minun kolesteroli ainakin nousi RAAKASTI! mutta triglyt taasen laski. Lääkärin mielestä erittäin hälyyttävää ja lääkkeet paikallaan.
itse lääkkeistään. Mun mielestä sulla on nyt paremmat kolesteroliarvot ku aiemmin. HDL noussut, triglyt laskenu tosi hyvin, eli LDL:n koostumus on suurta, ei sakkautuvaa. Esimerkiksi virallisestikin suositeltava kalanrasva nostaa LDL-arvoa ja laskee triglyä.
"Minun kolesteroli ainakin nousi RAAKASTI! ... Lääkärin mielestä erittäin hälyyttävää ja lääkkeet paikallaan." Todellisuudessahan sinun kolesteroliarvosi ovat parantuneet, eivät huonontuneet. Kaksi tärkeintä tekijää, eli triglyt ja kokonaiskolesterolin suhde HDL-kolesteroliin ovat parempia nyt kuin aiemmin. Jos nykyinen lääkärisi tuijottaa vain kokonaiskolesterolin määrään, joka on oikeastaan merkityksettömin kaikista mitatuista arvoistasi, kannattaa hakeutua sellaisen lääkärin potilaaksi joka ymmärtää edes tuollaisen yksinkertaisen perusasian...
olen 6-kymppinen äijän käppänä ja painan 66 kiloa: Pituus on 174 cm
Labrakokeeni tulokset:
fB-leuk..............6.2E9/l
B-Eryt...............4.8 E12/l
B-Hb.................150 g/l
B-Hkr................0,45osuus
E-MCV................94fl
E-MCH................31 pg
B-Trom...............231 E9/l
fP-Kol..............5.6mmol/l
fP-Kol-HDL...........2.25 mmol/l
fP-Kol-LDL...........3.2mmol/l
fp-Trigly............0.60 mmol/l
fP-Gluk..............5.6 mmol/l
P-GT..................52U/l
Onko noilla arvoilla vielä mahista kuinka kauaan porskuttaa elon kalavesillä ?
Ja mitä diettiä suosittelette ?
Ja onko muuta vaaraa kuin hukkuminen?
...kuuntelee,,,!