Särkyneiden majatalo
tiistaina 5.5.2009 klo 20.00
Gospel-laulaja Pekka Simojoki kertoo uskosta omalla tavallaan. Hän haluaa muuttaa kirkot majataloiksi, joihin tullaan viihtymään.
http://ohjelmat.yle.fi/tositarina/sarkyneiden_majatalo
Pekka simojoki
yle tositarina
91320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pekka Simojoki on todella armoitettu lauluntekijä ja muusikko. Siunausta hänelle ja perheelleen.
...lakeuksille on tämä Jumalan väsymättömän kulkukoiran musiikki matkannut. Yhdyn edelliseen ja siunaus Kangasalle.
myös yle areenassa http://areena.yle.fi/toista?id=2184306
On aika ikävä, että meillä on tälläinen "evankelista" Kiertää maata ja haukkuu kumalanpalvelusta ja kehuu omaa musiikkiaan.
Hei "seurannut asiaa" niminerkki. Ei minusta se, että sanoo asian niin kuin se on, ole haukkumista. Onhan "normaali" jumalanpalvelus kirkossa kuin normaalista elämästä irtitempaistu, suorastaan luonnoton tapahtuma. Varsinkin, jos jumalanpalveluksen suoríttajat vielä ovat ihmisiä, joilla ei ole elävää suhdetta jumalaan, suhdetta, joka voi syntyä vain ja ainoastaan Jeesuksen kautta, Hänet vastaanottamalla elämäänsä.
Miten se varsinkaan juuri edellämainetsimieni tekijöitten läsnäollessa voisikaan olla parhaimmillaankaan muuta, kuin hyvin harjoiteltu sisällyksetön näytelmä. Koetun elämän maku puuttuu siitä tyystin.
Itse olen muutaman kerran ollut kuuntelemassa Simojokea, ja en ole niinä kertoina hänen koskaan kuulut "kehuvan omaa musikkiaan", kuten niminerkki asian ilmasiee.
Mikä on Pekan evankeliumi ?
en ole vielä koskaan kuullut. Kiertelikö Apostolit pitkin mantuja vahvistamassa kasteen armoa en tajua tällaista.
Vanha keskusteluketju. Omaan kokemukseeni ja ihmistuntemukseeni perustan mielipiteeni, että vaikka hän on tehnyt kelpo musiikkia Exitin ja EtCeteran kanssa, niin hänen uskonsa on maallista. Hän tekee työtä muusikkona, se on hänen ammattinsa, ei evakelista.
En usko hänen olevan uskossa kuin näennäisesti, koska se auttaa pysymään mukana leivän syrjässä, ja on antanut erilaisia mahdollisuuksia elää tavallisesta poikkeavaa elämää joka sopii mitä mainioimmin levottoman reissaajan sielulle.
Olen kuullut hänen henkilökohtaisesti puhuvan konsertissa tavalla, joka teki selväksi missä mennään.
Tietenkin oma mielipiteeni, vain yksi lukemattomien joukosta, mutta se ei muutu.
Toki kaikki ovat vapaita laulamaan Herrasta säätyyn katsomatta, aitous on kuitenkin harvinaista.
Sen leipää syöt, kenen lauluja laulat.
Pekka Simojoki on mukana Hengen uudistus kirkossamme ry:ssä, joka on pahemman luokan eksytys. Esim. Simojoen juontamat Majatalo-illat kuuluvat tähän hengen uudistuksen jumalanpalvelus-yhteisöön.
Hengen uudistus toimii luterilaisen kirkon sisällä ja levittää uuskarismaattista harhaoppia sekä new age -vaikutteita. Suosittelen kiertämään kaiken hengen uudistus ry:n toiminnan kaukaa. Opetus ei ole Raamatusta ja kyseisessä toiminnassa vaikuttaa jokin muu henki kuin Jumalan henki.
Mul on hänen yksi soololevy tuolla hyllyssä. Taidokkaita kappaleita sisältä levy on muute!