jotakin työtä!Katsoin ihan huvikseni Työvoimatoimiston (mol)sivuilta avoimia työpaikkoja Helsingistä. Ensin valitsin kaikki. Avoimia työpaikkoja oli yli 1600. En niitä viitsinyt käydä läpi ja valitsin viikon sisällä ilmoitetut työpaikat ja vain palkkatyö. Niitäkin oli yli 600 kappaletta. Oli vaikka minkäläista. Miksi ei helsinkiläiset ja lähistöllä asuvat hae työpaikkaa vaan ovat mieluummin työttömänä? Ihmeellistä touhua. Ei ole ihme, että työnantajat hakevat työntekijöitä ulkomailta. Kyllä pitäisi olla laki, että ei saa ansiosidonnaista, jos ei ota jotain työtä vastaan. Siis sellaista mitä pystyy tekemään. Varmaan jokainen pystyy tekemään siivoushommia, miksi niitä on niin paljon avoimina? Tietysti on sitten niitä töitä joita ei osaa tehdä. Esimerkiksi ei jostain konttorirotasta ole sairaanhoitajaksi. Mutta käsittääkseni on kuitenkin paljon töitä, joita muun alan työntekijätkin pystyvät tekemään. Itse olen jo eläkkeellä. Kertokaa minulle, miksi ihmeessä pelkästään Helsingissä on niin paljon avoimia työpaikkoja.
Luulisi
olevan jokaiselle
10264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi täällä ihmettelet, vetele reilusti käteen jos ei eukkoo irtoo sikaflunssan pelossa!
sivuilta palkkatietoja ja viikkotyötuntimääriä niin ongelma saattaa ratketa. Ilmeisesti et seuraa tätä palstaa usein koska asia on kerrottu jo tuhanteen kertaan eli ei Suomessa ole pulaa töistä vaan pulaa on PALKKATÖISTÄ!
sellainen tilanne, että kaikki paikat olisivat absoluuttisesti täynnä. Uusia työpaikkoja syntyy tai vapautuu haettavaksi ja niitä myös täyttyy. Nyt tilanne on kuitenkin se, että hakijoita on monin verroin enemmän kuin mitä on vapaita työpaikkoja.
firmat ilmoittelevat imagosyistä siellä vuodesta toiseen vaikka oikeasti mitään töitä ei ole tarjolla. Tiedän useita tällaisia yrityksiä koska olen niihin aina välillä soitellut. Sanovat aina, että juuri nyt ei ole töitä, soita parin kuukauden päästä uudelleen. Tai sitten koittavat kepillä jäätä jos saisivat jonkun urpon töihin 5 euron tuntiliksalla (normaalisti tuntipalkka 15 - 20 euroa).
http://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1000:0:0,4:1:0:1:2009-02-21,104:1:594798,1:0:0:0:0:0:
Korvaukset poikki, niin alkaa työ kiinnostamaan.
aivan sama oletko ilmaistöissä tai sinulta on katkaistu korvaukset. Tulot ovat tasan yhtä suuret. Työ kiinnostaa ainoastaan silloin kun siitä maksetaan palkkaa. Et kai tosissasi kuvittele, että kukaan ilmaiseksi töitä tekee? Kyllä se raha hankitaan muilla keinoilla.
todellisuus noiden ilmoitusten kanssa on sellainen, että lähetäppä vaikka 60:een paikkaan hakemus(niistä 600:sta), niin siinä käy niin, että viikko menee ettei mistään vastausta, toinen viikko niin saat muutaman vastauksen: "paikkaan oli 120 hakijaa, valitettavasti haku ei kohdistunut teihin." Sitten osa ilmoituksista on näön vuoksi, todellisuudessa valinta on jo tehty (suhteiden perusteella) vaikka ilmoitus on mollissa. Sitten on näitä julkisuudessakin esitettyjä huijausjuttuja, että kerätään vaan hakijan henkilötietoja identiteettivarkautta varten. 600 avointa paikkaa on surkean vähän, maassa on 300.000 - 500.000 työtöntä !
henkilötunnuksia: http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904309507468_uu.shtml
ilmoittaa koko henkilötunnus? Ei ainakaan ennen. Koulututodistuksissakin oli, että xxx koulun oppilas xxxx.. syntynyt 12.12.xx siellä ja siellä. Samoin työtodistuksissa oli vain syntymäaika, ei sitä viimeistä osaa. Mitenkä on nykyisin?