ennakoi sinfonista runoa sävellysmuotona ja Beethoven oli tässäkin mielessä Straussin ja Sibeliuksen kaltaisten romantikkojen esikuva. Teos ei välttämättä ole ysin tai seiskan veroinen, mutta merkittävä - kuten niin moni B:n sävellys.
Beethovenin
Pastoraalisinfonia
9186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
huonoin sinfonia. Ei toki täysin merkityksetön teos, mutta ykkösellä, nelosella ja kakkosella on paremmat ansiot, puhumattakaan muista sinfonioista. Beethovenin sinfoniat paremmuusjärjestyksessä: 9. 5. 7. 3. 8. 2. 4. 1. 6.
Korjattu paremmuusjärjestys, joka osoittaa syvempää musiikin ymmärtämystä ja hienostuneempaa makua: 8. 2. 4. 1. 7. 3. 5. 6. 9. Vai mitä ammattilaiset?
ei vedä ikinä vertoja vitoselle tai varsinkaan ysille. Puhumattakaan, että nelonen olisi merkittävämpi teos kuin 3. tai 7.
on kauneus poissa (lukuunottamatta nelosen ja kakosen 2. osia). Tuo musiikki on K-18-osastoa eli aikamoista väkivaltaa. Niin ovat toki ysi ja vitonenkin. Seiska ja ykkönen ovat aika hellää matskua.
niin kyllä sieltä aika usein parittomia ensiks mainitaan. On aika hölmöö laittaa kasi ykköseks, vaikka Beethoven itse sitä alleviivasikin.
Beethovenin sinfonioissa parhaasta huonoimpaan: 9 3 5 8 6 7 4 1 2
vähintään toisiksi paras se on ysin jälkeen.
samoin 1. ja 2. osa. Jos kakkosta pitää heikoimpana, ei taida olla hommat hanskassa. Kuutonen viidentenä on vitsi. Seiskan soisi tasaisuutensa vuoksi olevan ylempänä. Muuten ihan O.K. lista sulla.
vaan toisaalta ei kutonen ole liioin heikoin, kuten sinä väitit ekassa tähän ketjuun kirjottamassasi viestissä. Kaikki ovat ehkä yhtä mieltä, että 3-5-7-9 ovat parhaimmistoa, eli just noi parittomat ekaa lukuun ottamatta. Beethoven ensimäisessä sinfoniassaan vielä vähän harjoitteli koko lajia, mutta kolmosessa se jo murskasi sinfonian historian edeltävät saavutukset.