Eli mistä liikkeistä kannattaisi lähteä etsimään juhlamekkoa Helsingissä? Älkääkä nyt vain ehdottako mitään Halosta, Stockaa tai Aleksi 13:a. Ne löytyvät kyllä Oulustakin. Lähinnä tarkoitan sellaisia erikoisliikkeitä ja pikkuputiikkeja.
Itse en Helsingin valikoimasta niin kovin perillä ole, joten olisi kiva, jos ei tarvitsisi siellä päättömänä poukkoilla. Vinkkejä siis kaipailen. Ja muistakaa sitten kertoa, että missä ne liikkeet suunnilleen sijaitsevat.
Apu otetaan kiitollisena vastaan, meinaa nimittäin tulla kiire!
YO-mekko Helsingistä
oululainen
13420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Stockmannin osasto on Helsingissä hieman isompi, kuin muualla, joten se kannattaa joka tapauksessa tsekata ohimennen! Siellä on iso valikoima Sandin, Maranellon, Andiatan ja Bossin mekkoja. Muuten.. Kauppakeskus Kamppi -> Moda (useita merkkejä) Forumin jatko-osa -> Oasis (käynti Mannerheimintieltä) Aleksanterinkatu -> Zara -> Max. Co & Max Mara Kämp Galleria -> Andiata, katutaso Aleksilla -> Filippa K, 1 krs. sisällä -> Cellini, 2. krs (Day Birger & Mikkelsen, French Connection) -> Della Marga, 2. krs Ateneumkuja -> Serpentiini Lisäksi mekkoa etsiessä voi olla hyvä kävellä Pohjois-Esplanadin Kauppatorin puoleinen pääty ja Freda läpi, varsinkin Fredalla ja sen ympäristössä on useita pikkuputiikkeja. Yhteystietoja esim. http://www.designdistrict.fi/vaatteet_kengat Kannattaa tehdä niin, että lähtee Roban kohdilla Fredaa pitkin kävelemään, käy läpi Fredan putiikit ja Design Districtin. Aika lähellä Kamppia, Freda 45 on sitten Susanne, josta joskus löytää edullisia mekkoja. Kampin ja Forumin kautta Stockmann, ja siitä alas Aleksia pitkin, Kämp ja lopuksi Espa. Tai vaihtoehtoisesti tuo sama toisinpäin.