Nyt pitää viimein saada talvikilot pois. Olen talven aikana lihonut neljä kiloa ja painan nyt 62 kiloa (pituus 171cm). Paino on vielä täysin ihannemitoissa, mutta olen entinen läski (78kg) ja siksi lihominen huolestuttaa. Sille on nyt tehtävä stoppi! Tarkoitus olisi saada 2-4kg pois, mutta miksi se on niin pirun vaikeaa?
Harrastan liikuntaa säännöllisesti, lenkkeilen ja käyn jumpassa. Myös ruokailutavat ovat suurinpiirtein kunnossa. Käytän kevyttuotteita, syön hedelmiä ja kasviksia, ruisleipää ja syön yleensä yhden lämpimän aterian päivässä sekä useamman pienen aterian. Syön erittäin harvoin roskaruokaa, enkä juuri koskaan sipsejä tms.
Suurin paheeni ja syy lihomiseeni ovat karkit ja suklaa. Niitä tuli talven aikana syötyä ihan liian usein ja liian paljon kerrallaan. Yritän helpottaa koulustressiä ja väsymystä ahmimalla irtokarkkeja, vaikka tiedän sen helpottavan vain hetkeksi. Olen viime talvena myös alkanut naukkailemaan siideriä stressin lievitykseen, mikä ei myöskään ole hyvä juttu. Näistä pitäisi päästä irti.
Kesää kohden koulustressi on helpottunut ja myös yleinen talviväsymys lähtee kun aurinko alkaa paistamaan, on uusi poikaystävä, kohta alkaa kesätyötkin ja elämä hymyilee. Karkinhimokin lähtee, mutta toisaalta alan syödä jäätelöä makeanhimoon. Toisaalta, jos valitsen kevytjäätelöä, en saa siitä yhtä paljon kaloreita kuin suklaalevystä tai 400g karkkeja. Parempi niin.
Nyt on paras hetki karistaa ylimääräiset kilot! Tästä se lähtee! Onneksi elämäntavat ovat suurinpiirtein kunnossa, eikä tarvitse tällä kertaa nollapisteestä aloittaa. Tärkein muutos minussa entiseen läskiminääni on se että nykyään nautin liikunnasta, eikä minun tarvitse pakottaa itseäni liikkeelle. Syömistapojaan on kaikkein vaikein muuttaa, mutta olen kuitenkin aika hyvin jo kolmen vuoden ajan pystynyt hallitsemaan painoani.
Mitä vähemmän ylimääräisiä kiloja on, sitä vaikeampi niistä on päästä eroon! Nyt olen tosissani, vaikka en laihdutuksesta voi kovin paljon jutella läheisilleni, etteivät he turhaan huolestu ja ala saarnaamaan ja tiedän etten saa keltään tukea tähän, mutta onneksi on Suomi24, jonne voi anonyyminä kertoa aikeistaan =)
Nyt se alkaa!
Hienosäätöä
2208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ethän sä oo yhtän liian läski. Ei kannata ruveta laihduttamaan.
Kyllä mun on pakko saada noi 4 kiloa pois, kun se mua itseä vaivaa. Ei se ole ihan tervettä lihoa talven aikana neljää kiloa ja jos tätä menoa jatkuu, olen kohta oikeasti läski. Parempi tehdä asialle jotain siinä vaiheessa kun paino on noussut 4 kiloa eikä vasta sitten kun se on noussut 20 kiloa.