Lastenlaulu

Karkkipäivä

terve olen tässä jo jonkin aikaa koettanut löytää yhtä lastenlaulua... mutta en ole varma sen kappaleen nimestä...yritän laittaa tähän vähän kyseisen kappaleen sanoja... "karkkipäivä karkkipäivä karkkipäivä lauantai on se joka viikko aina isä tykkää salmiakista siskon herkkua on hedelmä" jotenkin noin se meni en ole varma, mutta jos kuulostaa tutulta niin voisitteko kertoa tämän kappaleen nimen ja esittäjän......KIITOS

2

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaa23

      Mieleen tuli Marjatta Pokelan säveltämä Karamelliooppera - ei ehkä ole siitä, mutta siinä on muutama hauska samanaiheinen laulu.

    • tiitinder

      Hei etsin juuri tätä kyseistä samaa kappaletta.. tosta sun kirjoituksesta on näköjään jo vähän aikaa niin jos oot löytänyt jo kappaleen esittäjää/nimeä niin kertoisitko ! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe