Kosteusvaurio asuntovaunun katossa

Antennin reiästä päässyt vettä välikattoon, sisäkatto vähän pullistunut. Mitähän asialle voisi tehdä? Pitääkö vaunuvanhus viedä hajottamolle?
78697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vettä on varmasti saanut jo paljon aikaisemmin sopivia annoksia.Rakenteet turvonnut kun kastunut/jäätynyt,vauriot ehkä levinnyt laajemmaksikin.Koita saada kuivatettua ja tutkittua saako mitään korjaus toimenpiteitä tehtyä.Jos vielä onnistuu sen yhteydessä kaikki saumamassat vaihtoon ja näin ei heti pääse uutta vettä jostain muualta päin rakenteisiin.Otsonointi remontin jälkeen se vie hajut ja tappaa home/sieni itiöitä.Toivotaan että saat vaunusi vielä kuntoon.

Äänestä

Onko se milloin turvonnut? Tänä keväänäkö? Jos vaunusi on esim. kohta parikymmentä vuotta vanha ja olet sen vasta ostanut niin vuotohan voi olla tapahtunut vaikka 90-luvun alussa. Tiivistys voi olla silloin jo korjattu ja kattokin kuivunut ja ainoastaan turvotus enää jäljellä?? Tarkoitan vaan että tutki ja pohdi vähän ja vaikka mittaile kosteuksia ennen kuin viet vaunua purkaamolle :)

Äänestä
  • ja ei ole tietoa, milloin vaurio tullut. Katosta poistettu jossain vaiheessa antenni ja vuoto tullut ko. reiästä, vissiin huonosti paikattu. Ja sisäkatossa jotain tummaa läikkää, ettei vaan olisi hometta?

    Äänestä

Jos vain antennin läpivienti vuotanut niin ei luukisi kuitenkaan koko katon olevan märkä. Olen korjannut sellaisen vuodon joka oli kattoluukun ympärillä ja ei sekään kovin paha homma ollut. Silloin kun kosteus on esim jonkin kaapin seinän molemmilla puolin niin silloin työtä vähän enemmän. Tällä hetekllä omisan vaunun jolla ikää 20v ja antennin läpiviennin ympäriltä rapsutin märkää tapettia ja levyä pois about 10cm säteeltä ja kun se on vaatekaapin sisällä niin eihän se mihinkään näy sieltä. Antennin läpiviennin ei tarvi edes vuotaa kun se kastuu pelkästä kondessi vedestä.

Äänestä

yes

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuore karavaanari/Hobby 430 kirjoitti:

Antennin reiästä päässyt vettä välikattoon, sisäkatto vähän pullistunut. Mitähän asialle voisi tehdä? Pitääkö vaunuvanhus viedä hajottamolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu