Olen jo pidemmän aikaa huvikseni lukenut iltasatulehden Sofian sohva palstaa, ja toisinaan ihmetellyt sen lääkärin mielipiteitä ja vastauksia. Kuitenkin viimeisin oli pysäyttävä, toivottavasti kukaan neuvoa kysynyt ei oikeasti ota tota naista vakavissaan. Mitä ihmettä ton sofian sohvan lääkärin päässä oikein liikkuu?
Suora lainaus:Olen seurustellut noin vuoden ikäiseni taiteilijan kanssa. Hän on ihana, mutta hyvin itsekeskeinen. Hän haluaa tehdä vain taidetta, jolla ansaitsee tuskin mitään. Työssä käymisen ajatuskin on hänelle vaikeaa. Hän on kovassa rahapulassa ja jos käymme vaikkapa kahvilla, minä aina maksan. Hän haluaisi kanssani naimisiin ja tiedän siihen myötävaikuttavan sen ajatuksen, että elättäisin hänet. Olen innostunut hänen taiteestaan, mutta en halua muusaksi eikä toisen elättämiseen minulla ole varaakaan. Mies kirjoittelee rakkauskirjeitä naisille netissä. Koska hän on rahaton, hän ei vielä ole siirtynyt tapaamisiin. Tiedän hänen kyllä olleen uskoton aikaisemmissa suhteissaan. Keskusteluyrityksistä syntyy pitkiä riitoja. Rahasta puhuminen on hänestä materialistista, ja hän väittää minua liian mustasukkaiseksi. Onko ainoa vaihtoehtoni lopettaa suhde? Siri 49
Sinulla on järkevä käsitys suhteestanne. Taiteilijamies haluaa sinut omaksesi avioliiton kautta voidakseen olla varma kodin lämmöstä ja kaikkien tarpeittensa tyydyttämisestä ilman, että pitäisi murehtia raha-asioita. Sinulla on rakkaussuhde mielenkiintoiseen ihmiseen, tosin haasteellinen, koska sinulta toivotaan enemmän kuin olet valmis antamaan. Suhdetta ei tarvitse eikä kannata lopettaa. Pysyt vain tiukkana ja pidät suhteen seurusteluna ilman sitoutumista avo- tai avioliittoon. Kerrot miehelle, että sinun iässäsi itsenäinen talous ja riippumattomuus ovat ensisijaisen tärkeitä. Aika näyttää, riittääkö se hänelle vai tarvitseeko hän lisäksesi muutakin kuin nettituttavuuksiaan.
MIELIPITEITÄ
TSUPaduipa
1304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Siis...juu, aika asiattomia ja edesvastuuttomia on ollut nää vastaukset aiemminkin, mutta tämä sen taas osoitti. Näin henkilökohtaissa asioissa pitäisi toimittajan, oli sitten mikä lie lääkäri tahansa pystyä ottamaan hiukan puolueettomampi kanta ja miettiä mitä seurauksia vastauksillaan mahdollisesti on. Ei voi kun ihmetellä eikö edes kukaan kollega toimituksesta todellakaan tunne tämän kaltaisen palstan toimittamisen periaatteita.