Asukokonaisuudesta...

tyhymäh

Ehkä vähän tyhmä, turhantarkka kysymys, mutta... Miten värit kuuluu yhdistellä juhla-asussa? Itselläni on yo-juhlat tulossa ja kävi niin että mekko (valkoinen mustilla kuvioilla) ja jakku (myös valkoinen) ovatkin ärsyttävän eri valkoisia :/ Jakku siis paljon kirkkaamman valkoinen. Ajattelinkin yhdistää mekon mustaan boleroon, mutta onko jonkin asteen moka kun kengät ovat nyt sitten valkoiset? (en mielelläni kuluttaisi rahoja toiseen pariin juhlakenkiä viikon sisällä... tulee käytettyä korkkareita niin harvoin) Olen aina ajatellut, että yläosan tulee sointua kenkiin... onko siis hassua jos yläosa on musta, välissä valkoista (ja vähän mustaa) ja kengät valkoiset? Saattaa tosiaan olla tyhmä kysymys mutta oli ihan pakko kysyä :D

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siihen...

      ...mitään sääntöä ole, että kenkien ja yläosan pitäisi olla samanvärisiä. Eli jos asu kokonaisuutena näyttää hyvältä, niin anna mennä vaan! Jos et itse osaa varmuudella arvioida, niin kysy kaveria/perhettä makutuomariksi.

    • tubulus

      kokonaisuus tulisi kyllä rehellisesti sanottuna mustilla kengillä, mutta ei tämä maailmanloppu ole. Voisitko kenties lainata mustat kengät jostakin? Kirppareiltakin saattaa löytyä tosi siistejä juhlakenkiä. Sekin mahdollisuus kannattaa käydä läpi. Olet aivan oikeassa siinä, että kaikkein pahinta olisi tunkea valkoisen eri sävyjä samaan settiin. Loppuvaikutelmasta tulee silloin hyvin tunkkainen. Jos ne mustat kuviot mekossasi ovat vähänkään suurempia, ei peli ole menetetty.

    • :) jee

      Hei! Hyvä, ettet laita kahta erilaista valkoista samaan asuun, silloin kumpikaan ei oikein pääsisi oikeuksiinsa. Mustan boleron yhdistämisessä valkoisiin kenkiin tai missään muussakaan kuvailemassasi asussa ei ole mitään vikaa. Jos se näyttää hyvältä niin ei mitään hätää! Ei tällaiseen ole sääntöjä. Turhaan huolestut. Nauti vaan päivästäsi ja onnea uudelle ylioppilaalle! :)

      • tyhymäh (ap)

        Kiitos vastauksista ja onnitteluista! :) Tosiaan kokeilin korviksia ja lakkia myöten kaiken päälleni ja ei ne kengät mitenkään silmiin pistäneet, asiaa auttaa huomattavasti se että mustat kuviot on mekossa keskittyneet helmaan. Taisi olla koko paniikki vähän ylireagointia :D Ja onhan lakkikin valkoinen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe