Työtön Jessus kierteli palestiinaa koko ikänsä.
Viihtyi vapaana, ei rasittanut itseään töillä !
Työttömiä on aina halveksittu, siksi kansa huuti antakaa meille ryöväri barabbas.
Pilatus pesi kätensä, ja tappoi Jeesuksen.
Suomen hallitus 2009 kokoomus-ahneet pesevät kätensä ja pystyttävät rahanvaihtajien pöydät yhä uudelleen.
Tem-ministeri groonberg pesee kätensä ja pyrkii piiloon brysseliin !
Työtön Jeesus
antakaa barabbas
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
puuseppä ja teki hän niitä töitäkin.... Ei kaikkien tarvitse työttömänä olla koko elämäänsä. Joidenkin vain tarvitsee sitäkin.
Se "ammatti " on tarua ! Jeesukselle on yritetty jälkikäteen antaa hyväksyttävä ammatti. Väärä cv ! Todellisuudessa se kierteli jalkamiehenä palestiinaa ja vietti vapoaa-aikaa. Jos tutustut jeesus taruihin paremmin, niin huomaat, ettei se oliskaan kerennyt töitä tehdä !
Niih, kun kaikki nämä EK:n mulkut, porvarihallitus ja raharikkaat pakottavat pienen ihmisen tekemään sellaista, josta tämä ei pidä ja joka ei ole mielekästä, on se niin väärin. Jos kaikki voisivat olla vapaita Jeesuksia ja vaellella viitta hulmuten kedolla ja jutella viisaita, kuinka paljon parempi meidän olisikaan..orjatyö pois kele..!