Mä olen aivan varma että kysymyksessä on NARSISTINEN LUONNE HÄIRIÖ JOKA ILMENEE MYÖS TÄÄLLÄ KESKUTELUPALSTOILLA. Hän osaa manipuloida miehiä hakien sääliin ja avuttomuuteen mutta ei muuta ja on sairaan riippuvainen tietokoneestaan. Sääli nuorta naista kun istuu noin paljon.
Narsistinen persoonallisuushäiriö eli narsistinen luonnehäiriö (narsismi) on sairaalloista ihastumista vääristyneeseen käsitykseen omasta itsestään. Se on myös itsekästä ja säälimätöntä oman mielihyvän, vallan ja kunnian tavoittelua. Narsistille ovat tyypillisiä itsetunnon häiriöt ja epätasapainoiset ihmissuhteet. Hän yliarvostaa itselleen hyödyllisiä ihmisiä ja aliarvostaa henkilöitä, joista ei ole hänelle hyötyä. Aluksi hyödyllinen ihminen voi muuttua hänen silmissään hyödyttömäksi silmänräpäyksessä. Narsistit ovat joko "älyllisiä" (saavat Narsistisen Lähteensä älykkyydestään tai akateemisista saavutuksistaan) - tai "ruumiillisia" (saavat Narsistisen Lähteensä fysiikastaan, harjoituksesta, fyysisestä tai seksuaalisesta kyvykkyydestään ja "valloituksistaan").
Tutkimuksien mukaan narsistinen persoonallisuushäiriö on enemmän kehityksellinen kuin synnynnäinen häiriö. Narsistille on yleensä jäänyt traumoista johtuvia persoonallisuuden vajeita jo hyvin nuorena. Hänen käsityksensä oikeasta ja väärästä ovat poikkeavia. Hänelle on tärkeää ulkopuolinen huomio (ihailu, kuuluisuus, julkisuus), jota hän käyttää säätelemään epävakaata omanarvontuntoaan.
Narsismi on oireyhtymä, johon sairastuu arvioiden mukaan yksi ihminen sadasta. Narsisti kykenee palautteeseen, jos hän saa osakseen ihailua, imartelua ja tunnustusta. Narsistia voi sietää, ja hänen kanssaan voi tulla toimeen, jos häntä osaa käsitellä. Hänen täytyy vain antaa tuntea olevansa ihailtu ja kunnioitettu. Narsistista persoonallisuushäiriötä voidaan yrittää hoitaa puheterapialla, mutta aikuisen narsistin paranemisennuste on usein huono. Lääkitystä käytetään toisinaan sivuilmiöiden - kuten mielialojen vaihtelun - hoitoon.
Psykopatia on vakavampi aste narsistisesta luonnehäiriöstä. Narsistilla on tunteet, mutta psykopaatti (luonnevikainen henkilö) on täysin tunnekylmä, ja hän on kyvytön minkäänlaiseen empatiaan. Psykopatiaan liittyy usein aggressiivisuutta ja väkivaltaista toimintaa. Psykopaatti käyttää toisia ihmisiä häikäilemättä hyväkseen. Hänelle muut ihmiset ovat vain pelinappuloita ihmissuhdeshakissa. Sekä narsisti että psykopaatti on useammin mies kuin nainen.
Narsisti:
- ei koe syyllisyyttä
- yrittää hyötyä muista
- ei ole empaattinen
- vaatii jatkuvaa ihailua
- loukkaantuu helposti
- vaatii etuoikeutettua kohtelua
- ei halua kuulla kritiikkiä
- nauttii vallan käyttämisestä
- tarvitsee ihmisiä ympärilleen
- uskoo olevansa aina oikeassa
- kuvittelee itsestään ja ominaisuuksistaan suuria
- elää "kaikki tai ei mitään" -maailmassa
- harjoittaa henkistä ja joskus ruumiillistakin väkivaltaa
- käyttää kanssaihmisiä omiin tarpeisiinsa
- ei ota huomioon muiden ihmisten tarpeita ja oikeuksia
- ei näe itsessään huonoja puolia
- yrittää nostaa sosiaalista arvoaan
- haluaa olla huomion keskipisteenä
- pystyy näyttelemään oikeita tunteita
- ei tunne olevansa hoidon tarpeessa
Edellämainittujen piirteiden lisäksi narsisti on usein myös älykäs, itsekäs, röyhkeä, hallitseva, vastuuton, ylimielinen, kateellinen, sosiaalinen, manipuloiva, epäluuloinen, impulsiivinen, itsekeskeinen, huomionkipeä, häikäilemätön, kostonhimoinen, mustasukkainen, lyhytjännitteinen ja tunteiltaan pinnallinen.
Zisel on ...
Fyf.....
8327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
typerä ihminen ei voi olla narsistinen.
ihmisen täytyy olla narsisti uskoakseen ton jutun, mitä nyt kirjoitat, puhumattakaan siitä, että pystyy tekemään moisia päätelmiä.
Tai mainitse edes lähdeteos vara-dazu
kirjoituksesta suoraan googlesta ja toiseksi kannattaisi pidättäytyä tekemään kenestäkään henkilöstä palstalla minkäänmoisia omia diagnooseja ja analyysejä. Varsinkaan silloin, kun omat resurssit eivät siihen riitä, eikä senpuoleen muutenkaan.
'nuff said.
lähde puuttuu ja tuo "älykäs"-homma tekee jutulle aika koomisen säväyksen. Vajaakin narsisti näyttää älykkäältä, mutta se on vain näyttämistä.
Netin perusteella noin 95 % suomalaisista on ko. häiriö ja jokainen on toisten diagnooseista ihan varma. Kyseessä on samanlainen buumi, kuin jokunen vuosi sitten insestien kohdalla. Odotan innolla seuraavaa hyvää kirjaa, josta voimme ammentaa uusia diagnooseja entisille kumppaneillemme, vanhemmillemme tai nettipersoonille.
vielä enemmän niistä psykopaateista - Ne ovat paljon kiinnostavampia. Ei tosissaan - osataan me muutkin googlettaa. Ps. Löydätkö tuosta listasta muuten itseesi sopivia "faktoja"? Eiköhän meissä kaikissa asu noilla perusteilla pikku narsisti. Täydellistä ihmistä kun ei ole ja meissä jokaisessa on kaikkia piirteitä, mistä voidaan vetää sellaiset johtopäätökset että on narsisti. Tiedäthän senkin, että jos lukee esim. lääkärikirjaa niin löytää itsestään varmasti jotain epäilyttäviä oireita ties mihin? Siispä jätetään diagnotisointi ammattilaisten arvioitavaksi, eikä ruveta ihmistä näkemättä ja tuntematta narsistiksi haukkumaan. Kaikki me täällä kävijät ollaan enemmän tai vähemmän narsisteja, kun huomiota näin haetaan. Kaikki on suhteellista.