HUONOIN GOSPEL-BÄNDI?

fefe5555

Siis...mikä on mielestäsi kaikkien aikojen huonoin gospel-bändi ikinä? Minun mielestäni turkulainen Dust Eater Dogs on aivan käsittämätöntä skeidaa. Kauheaa örinää. Bändi keräsikin lähinnä saatananpalvojia keikoilleen. Niin, jos sitä edes gospel-bändiksi voi kutsua, tai edes musiikiksi... Ha ha ha!

4

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brother Boney

      Mitä sä selität? Dust Eater Dogs on yks parhaimpia ja asenteellisimpia bändejä Suomen maassa! Onneks he ei jumitu mihinkään lapselliseen gospel-genreen... Jos väitteesi siitä, että keikka kerää saatananpalvojia yleisöön, pitää paikkansa, niin silloinhan DED on Suomen onnistunein gospelyhtye! Olet joko provo, tai sitten et ymmärrä musiikin alatyyleistä ja gospelmusiikin tarkoituksesta yhtikäs mitään.

    • Marko32

      Hmm..vaikuttaa ettet tunne gospel -maailmaa juurikaan. Nimittäin gospel musiikkihan ei rajoitu vain kevyeen poppiin ja ylistykseen. On rokkia, dancea, hip hoppia ja kyllä..heavy metallia , johon kuuluu death metal, black metal, thrash metal, power metal jne jne alatyylejä. Itse kuuntelen pääosin tuota hevimpää gospelimusiikkia. Tässäpä pieni lista rankemmista suomalaisista gospel yhtyeistä:

      Tera, Terapia (lopettanut), VIP, Luotettava Todistus, Dust Eater Dogs, Deuteronomium, Hilasterion, Immortal Souls, Sacrecy, HB, Oratorio...

      Kansainvälisiä:

      Divinefire, Deliverance, Living Sacrifice, Horde, Mortification, Tourniquet, Seventh Avenue, Believer, Petra (lopettanut), Stryper, Narnia, Crimson Moonlight, Veni Domine, Paramaecium, Bloodgood, Whitecross, Sacred Warrior, Once Dead, Extol, Impellitteri, Rob Rock, Theocracy ja sata miljoonaa muuta.

      Tsekkaas vielä kristillisen musiikin nettilevykauppa:

      http://www.maanalainenlevykauppa.com

      Marko32

    • Kuten tuossa jo sanottiinkin, niin sehän on jymy menestys jos gospel bändi kerää keikoilleen saatananpalvojia! Myöskään sitä en ymmärrä, kun jotkut ovat sitä mieltä että gospel yhtyeiden tulisi esiintyä vain hengellisissä tapahtumissa. No mitä evankeliointia se on kun kaikki katsojat ovat valintansa jo tehneet? Päinvastoin juuri sinne pitää mennä esiintymään jossa on ihmisiä joita varten koko gospel musiikki pitäisi ollakin.

      Oletko koskaan kuullut esimerkiksi Päivi Niemestä? On kirjoittanut monia kirjojakin. Oli saatananpalvoja kunnes yhtenä päivänä oli joku hengellinen tapahtuma, ilmeisesti jossakin ihan kadulla vaan kun sattui vahingossa sinne eksymään, ja siellä soitti The Road niminen suomalainen rock-orkesteri. Ja kuinkas kävikään, Päivi Niemi valitsi Jeesuksen ja nykyään kiertelee monissa paikoissa puhumassa ihmisille Jeesuksesta. Perustipa myös miehensä kanssa tuon jo mainitun Maanalaisen Levykaupankin.

      Raskas sanoma vaatii raskaat keinot. Ei Juha Tapio ole yhtään sen enempää pyhä kuin Mortificationin Steve Rowe.

      Mutta jos nyt joku huonoin pitäisi valita, niin kyllä se olisi joku keski-ikäinen helluntaihumppa bändi tai solisti. Toki joku niitä saa kuunnella, ei se että se on mun mielestä naurettavan kamalaa tarkota etteikö ne sais sitä musaansa tehä. Päinvastoin, juuri sitä tulee tehä jota itse haluaa. Mikäs se semmonen taiteilija oliskaan joka tekee niin kuin yleisö haluaa, ja musiikkihan on taidetta.

      • gospelii

        Juha Tapio onkin sanonut, että ei ole gospel-artisti....ja sen kyllä alkaa kuulemaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2169
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      15
      2146
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1622
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      129
      1554
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      473
      1333
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      84
      1110
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      54
      961
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      901
    9. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      360
      829
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      234
      824
    Aihe