Uuusi: MIELUUMMIN ARMEIJA

Uusi keskusteluaihe: Mieluummin armeija kuin kehitysapu. Kehitysapu rahat menevät kankkulan kaivoon ja hämärä projekteihin, joista ei ole mitään hyötyä. Armeijamme ja kriisinhallinta joukkojen kehittämisestä taas on Suomelle hyötyä. Se lisää turvallisuutta ja tuo työtä. Vasemmisto ja vihreät haluvat lisätä kehitysapua, oikeisto taas haluaa kehittää armeijaa ja pulustusvoimiamme.
289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mikähän vitun idiootti sinäkin olet? Hoidon ja lääkityksen tarpeessa, se on selvä. Lienet niitä äärioikeistolaisia idiootteja, jotka runkkaa eläköityneen äidin peräkammarin vessassa hitlerin kuvan edessä ja huutaa Heil hitleriä kun mälli lentää natsilipulle. Ei sulla ole ystäviä. Mene pois kukaan ei sua kaipaa, Kukaan ei halua suiua tänne. Me muut olemme isänmaallisia suomalaisia. Me olemme kavereita. Te skin headit oletrt maan vaiva. Kaikki häpeävät teitä. Sotaveteraanit kaikkein eniten. Ei auta vaikka kuinka diggaisit Waldo´s peoplea. Ei ne ole kuitenkaan sun kavereita. Olet ÄÄLIÖ:

Äänestä
  • Kuulehan sinisilmäinen homo sivari et näytä tietävän todellisesta elämästä yhtään mitään. Meidän rahoilla Afrikkaan rakennettujen kaivojen putket varastetaan, Tansaniaan meidän lähettämämme Suomessa rakennetut kalastus alukset ruostuivat satamaan. Ja uusinpien tutkinusten mukaan juuri kehituysapu pitää yllä kehitysmaiden köythyyttä. YK:n avustuskoneilla kuljetetaan aseita ja YK:n jeepit varastetaan kehitysmaiden armeijoille. Lisäksi meidän rajoillamme Afganistanissa rakennetusta vankilasta tehtiin bordelli. Haloooooooooo! Herää hälmö hämy idealisti. Kriisin torjunta on ainoa mielekäs kansainvälinen auttamismuoto, joka samalla edistää oman maamme pulustuksen valmiutta. Mutta sehän ei sinylle merkitse yhtään mitään, sillä sinä olet joku luopio vapaamatkustaja lintsari ja hämy sivari.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KUIN KEHITYSAPU kirjoitti:

Uusi keskusteluaihe: Mieluummin armeija kuin kehitysapu. Kehitysapu rahat menevät kankkulan kaivoon ja hämärä projekteihin, joista ei ole mitään hyötyä. Armeijamme ja kriisinhallinta joukkojen kehittämisestä taas on Suomelle hyötyä. Se lisää turvallisuutta ja tuo työtä. Vasemmisto ja vihreät haluvat lisätä kehitysapua, oikeisto taas haluaa kehittää armeijaa ja pulustusvoimiamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu