herätkää...

aikuiset!

Kirjoitus on vastaus Lohjan kaupungin palstan alta vastaus koulukiusaus asiaan. Siiretty tänne syystä, että sielä poistetaan jatkuvasti kaikki fiksut ja asiallisetkin kirjoitukset seriffin toimesta mielivaltaisesti johtuen kenties siitä että seriffiltä puuttuu kyky optimaalisuuteen. Kyseisestä seriffistä on tehty valitus vaan mielivalta jatkuu. Ilmeisimmilläänkin seriffillä ei ole seriffiä. Eiköhän se ole vanhempien vika jos eivät kykene suojelemaan lapsiaan. Oikein aikuisena hävettää, että lasten usko vanhempiin on mennyt. Etteivät usko enää, että vanhemmat kykenisivät lopettamaan ongelmat. Minun mukulani oli kiusattu, eikä ole enää ja tiesivät jo minulle kertoessaan että minä sen lopetan! Tietävät tänä päivänäkin, että minulle voi ja täytyy tulla kertomaan. Minä lopetan sellaiset touhut ja lainatakseni jonkun suuren viisaan sanoja, jos ei kiusaaminen lopu niin "silloin päät putoilevat yhdeltä jos toiselta" ja silloin loppuu viimeistään. Tämä yhteiskunta on kaikkien! Kaikkien on otettava velvollisuudekseen hoitaa, että kaikilla on hyvä ja turvallinen olo. Ei tätä yhteiskuntaa hoideta narisevalla naurulla ja hymyllä korvissa... Tässä yhteiskunnassa tarvitaan rehellisiä ihmisiä jotka eivät puhu seläntakana vaan sanovat niin kuin asia on eivätkä ole pelkureita. Ja seriffimme tuntien olen kirjoittanut tämän tekstini yleistä uudestamaasta otskkeenkin alle ja aion itsekin siirtyä tästä lähin vastaamaan sinne, sillä täälä on jatkuvasti poistettu mielivaltaisesti täysin fiksuja ja asiallisia kirjoituksia, kiitos.

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelliseen

      Päiden putoaminen oli tietenkin kielikuva ettei kukaan heikkohermoinen nyt kuvittele sen olevan sana sanasta, kun tuntuu ettei kaikki ymmärrä kirjoitetun tekstin rivien väli lukua. Väkivallalla ei saavuteta kuin väkivaltaa. On paljon valitusteitä ja koulunvaihtoa sekä keskustellaan yhdessä kiusaajien vanhempien kanssa. Mielestäni olisi erittäin hyvä saada se kiusaajakin keskustelemaan kiusaamisesta. Tääläiset kiusaamiset voisivat vähentyä kun järjestettäisiin koulussa kaikkien oppilaiden kesken yhteisiä projekteja jossa kaikki voisivat tutustua siinä touhuamisen ohella ikäänkuin itsestään toisiinsa. Homma ei tuntuisi järjestetyltä. Kohotettaisiin koululaisten yhteishenkeä. mielestäni tätä metodia on ihan liian vähän käytetty ja asiaan panostettu. Ennaltaehkäisevä toiminta on parasta jossa otetaan kaikki mukaan.

      • ...

        Kiusaamiseen on puututtava heti ja napakasti. Koulujen väliset berot puuttumisessa ja kiusaamisen ehkäisyssä tuntuvat olevan suuria, vaikka teoriassa jokaisesta koulusta löytyvät samat suunnitelmat puuttumiseen paperilla. Mättää vain se teoriasta käytäntöön siirtyminen. Sinänsä ei ihme, että lapset eivät luota aikuisiin, yksi yleisemmistä reagointitavoista on ihmettely että "miten niin, kai siitä olisi tiedotettu jos tollaista tapahtuisi". Toinen, yhtä yleinen lause aikuisten ns fiksujen ihmisten suusta " ei saa suhtautua asioihin noin negatiivisesti, koita olla positiivisempi". Ei siis ihme että kiusatun lapsen hätä jää kuulematta. Se yksinkertaisesti mitätöidään tai vähintäänkin kyseenalaistetaan, ja siihen puuttuva leimataan negatiivisesti ajattelevaksi. Hohhoijaa. Onneksi vielä näköjään löytyy terveellä maalaisjärjellä varustettuja, ajattelemaan kykeneviä positiivisia ihmisiä! Lohjalla kun eivät tämän tyyppiset jutut lehteen mene. Oli sitten kyse kouluväkivallasta tai pedofiilista, jonka uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti, ei tuttavuussuhteen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      219
      1332
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1019
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      950
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe