eli siis minä ja kihlattuni asutaan eri osoitteissa ja ollaan yhdessä mun luona niin paljon kuin mahdollista.. teen 3-vuorotyötä ja aina kun mulla on yövuoroja niin mies menee omaan kotiinsa.. ollaan oltu yhdessä pari vuotta ja ollaan asuttu ensimmäinen 1½v yhdessä, nyt ollaan asuttu puolisen vuotta omissa asunnoissa..
ongelmani on se että mies siivoaa LIIKAA.. itse olen sellainen ihminen joka ei imuroi joka toinen päivä tai pese pyykkiä heti kun pyykkiä olisi puolen koneellista, enkä myöskään pistä tiskikonetta päälle ennen kuin tiskiä on sen verran että kone on tupaten täynnä.. ja roskat vien ulos heti kun roskapussi on tietysti täynnä mutta välillä jätän vain roskapussin oven pieleen terasille ja vien pois vasta kun toisessakin kädessä roskapussi..
mieheni on oikea perfektionisti siivoamisen suhteen.. kaiken tarvitsee olla aivan tip top kunnossa.. eikä riitä että hän pitää omasta kodistaa hyvä huolen (joka ei minua häiritse yhtään koska olemme joka tapauksessa enempi minun luonani) vaan hän luuttua myös minun luonani..
eikä sekään mitään jos hän vain siivoaisi omaksi ilokseen mutta hän myös jaksaa naputtaa minulle siitä että en KOSKAAN siivoa kotonani.. mikä ei todellakaan pidä paikkaansa.. siivoanhan minä mutta en vain niin useasti kuin hän..
kertokaappa nyt siis minulle että mitä tälläisessä tilanteessa pitäisi tehdä?
olen sanonut asiasta, että häiritsee kun saan haukut koska en muka tee mitään, ja silti hän vain jatkaa samaa rataa.. hän on muuten ihana mies ja kaikki sujuu hyvin mutta tuo siivous on suuri ongelma (jos näin voi sanoa) meidän suhteessa.. meille tulee suurimmat riidat siivouksesta..
eli jos siivoan hiukan joka päivä niin siltikään ei ole hyvä koska aina jossain paikassa on sotkuista (hänen mielestään), jos lattiat on puhtaat ja pyykit ja tiskit on pesty ja kaapeissaan niin sitten hän rupeaa siivoamaan muita kaappeja ja järjestelemään tavaroita..
mitä voisin tehdä että en joudu kuuntelemaan kuinka laiska siivooja olen tai miten voisin saada mieheni hiukan edes joustamaan siivous perfektionismistaan?????
teen siis 3-vuorotyötä ja välillä olen todella väsynyt tai ei vain yksinkertaisesti ole aikaa siivota.. silloin viimeiseksi haluaisi kuulla rakkaansa suusta kuinka laiska olen kun en koko ajan kulje imuri kädessä ja puunaa muuten kotia...
miten saada mies vähemmän siivoamaan??
toivotonta.....
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten mies perustelee tätä omaa siivousvimmaansa? Oletteko puhuneet asiasta siltä kantilta? Oliko hän yhtä innokas siivoaja, kun asuitte yhdessä? Ainoa konsti, mitä itse voin keksiä, on saada hänet ymmärtämään, että sinun kodissasi toimitaan sinun tavallasi. Siivoamista on helppo perustella niin, että kuuluuhan sitä olla siistiä - mutta kyllä jokaisen ihmisen pitäisi kotonaan saada määritellä, kuinka siistiä... Kannattaa myös sanoa hänelle, jos laiskaksi moittiminen loukkaa sinua. Hänellehän tuo siisteydestä huolehtiminen ja siitä naputtaminen voi olla vaikka merkki siitä, että todella tykkää sinusta. Kannattaa ottaa selvää.
että kuljet miehen perässä näyttämässä mihin jäi ns. laiskoja paikkoja ja mistä vielä vois pyyhkiä ja imuroida. Kyllä hyytyy sitkeempikin sissi.
Siis kaikki nerokas on yksinkertaista. Kun vielä osaat näytellä aidosti osallistuvaa, niin miehellä ei ole sanomista. Jos vaikutat sarkastiselta, meneepi teho.