peruutin parkkiruudusta takana olevaan ruutuun. Lähdin ajamaan eteenpäin ja käänsin rattia liian aikaisin. Tämän kyseisen parkkiruudun vieressä oli puuaita ja siihen onnistuin sitten osumaan. Nyt on takaovi naarmuilla ja pahasti. Yritin katsoa vakuutuskirjasta miten vakuutus korvaa tälläisessa tilanteessa,mutta ei sieltä mitään selvää saa. Minulla on superkasko autossa. Selviääköhän maksamalla omavastuun ja tietysti bonukset tippuu kun itse on törttöillyt.
Kolhin omaa autoa
8
8076
Vastaukset
- puavo
näinhän se asia on. maksat omavastuun ja bonukset tippuu -20%.
- jeps.
Voi olla jopa halvempi korjauttaa ilman vakuutusta. Pikkulommot saa oiottua todella hyvin nykyään ilman sen suurempaa työtä. Se työ maksaa 50-100 euroon. Pohjatyöt ja maali on se kalliimpi erä. Usein noinkin pieni kolhu on halvempi teetättää itse. Omavastuu ja bonarit ovat kuitenkin sen verran kallista.
- on kusetusta
minäkin olen ajanut omilla autoilla jo yli 30 vuotta ja jokin vi*un kasko on aina tullut hankittua (70% bonus jo pitkään )muttei vielä sentinkään hyötyä siitä ole ollut, pienet mokat on tullut kiltisti maksettua omasta pussista. En uskalla edes laskea, paljonko kaskosta on tullut vuosien aikana maksettua.
on kusetusta kirjoitti:
minäkin olen ajanut omilla autoilla jo yli 30 vuotta ja jokin vi*un kasko on aina tullut hankittua (70% bonus jo pitkään )muttei vielä sentinkään hyötyä siitä ole ollut, pienet mokat on tullut kiltisti maksettua omasta pussista. En uskalla edes laskea, paljonko kaskosta on tullut vuosien aikana maksettua.
Siinä se vitsi piileekin vakuutuksen tarpeellisuudelle, kun vahinkoajankohtaa tai suuruutta ei voi etukäteen tarkkaan ennustaa. Jos voi ei olisi vahinkoyhtiöitä olemassa. Jos sinulla on ollut täyskasko esim 30 ja olisit joka vuosi maksanut siitä esim. 400 , olet tilittänyt yhtiöösi 12 000. Jos nyt mälläät sen uuden karhea Avesiksesi seuraavan 20 vuoden aikana jäät vielä 10 000 voitolle. (voi olla että kyseistä auto saa halvemmallakin) Vahinko voi sattua huomenna tai ei koskaan. Eihän kukaan oikeasti toivo vahinkoa? Autovahingossa voi esim. kuolla eikä se ole kaiketi kenenkään mielestä herkkua. Tuli yks esimerkki mieleen. Yks nuori jätkä osti moottoripyörän. Ajoi sen ojaan 3 viikon jälkeen. Vakuutusyhtiö osti uuden. Ajoi senkin 4 viikon jälkeen nurin. Vakuutusyhtiö korvasi taas ja nyt tämä nuori mies ajelee turvallisesti 4 pyörällä. Vakuutusyhtiö korvasi hälle yli 25 000
- peruutin tolppaan
Ahtaassa parkkihallissa lähin turhan kiireissäni peruuttelemaan ja TÖKS - POKS. Takalyhty meni paskaks. Onneks pelkkä lyhty, mutta se vatutuksen määrä oli sanoin kuvaamaton. Tapahtumasta on jo kahdeksan vuotta ja kun sitä aattelee, niin ottaa edelleen päähän! Lisäksi olin pitkään todella vainoharhainen noissa parkkihalleissa että koska kolahtaa.
- Karijari
Peruutin parkkipaikalla valotlppaan. Kyllä hatutti, syyttelin ensin tolppaa, nyt voin jo myöntää vian olleen itsessäni. Aikaa tuosta noin viisi vuotta. Nykyisessä autossani on peruutuskamera, ei tule enää mokattua:)
- alkup.
taitaa olla aika suuri että kannattaa kyl laittaa vakuutukseen. Takaoven alaosa on painunut sisään koko matkalta ja yhdestä kohtaa pelti revennyt hirveät naarmut! Kyllä tosiaan suututtaa!!!!
- vakuutuksesta vaan
Mälli maksaa sinulle omavastuun, katos vakuutuskirjastasi paljonko sinulla on. Bonukset laskevat 20 pykälää alaspäin, jos sulla on ollut täydet bonukset, niin ne puotoaa 50:een. Sieltä ne sitten nousevat takaisin 10 prossaa per vuosi, jos ei tule uusia mällejä. Vakuutusyhtiösi nettisivuilla lienee bonuslaskuri, jonka kanssa voit laskea, kuinka kallis korjaus kannattaa maksaa itse, jotta pääsee vähemmällä kuin bonusmenetysten takaisinsaaminen. Jos vakuutuksessa on täydet bonukset, niin eipä juuri kovin isoja korjauksia kannata itse maksella. teet vain vahinkoilmoituksen ja viet auton korjaamolle, sillä pääse lommosta ja naarmuista. Ei peltivaurioita kannata kauaa hautoa, sattuuhan noita ja sitä varten kasko on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321