Kalevalakorut

Nimetön

Mistä korusta tykkäätte eniten,jos olisitte ostamassa Kalevala-koruja?

8

4912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      ehkä sitten valitsen Venlan tai Helinän tai Kielon,en oikein tiedä varmaksi,ottaisiko pronssisena vai hopeaisena,hopea on nätti,mutta pronssinen on lämmin väri ja siksi niin kaunis ja sopii mielestäni Kalevala-koruihin,vaikka siitä lähtee väriä ihoon;(Sormus on ainakin osoittautunut mahdottomuudeksi pitää pronssisena,ehkä vähän aikaa onnistaa,kun lakkaa sen värittömällä lakalla.

      • atlatl

        En tuosta uustuotannosta mitään.
        Tykkäsin noista muinaiskorujen mukaan tehdyistä enemmän.
        Mielestäni Kalevala-koru ei ole Kalevala-koru ilman muinaismalleja....

        Komein Kalevala-koruni on tuollainen viikinkimallinen pyöreä,iso riipus,jossa on neljä pukinpäätä reunoilla.

        Siitä en luovu elinaikanani.

        Kaikki Kalevala-koruni olen löytänyt Kirppareilta.

        Harvinaisin on yksi rannerengas,joita on kuulema tehtykin vain jokunen koekappale.
        Korulla on ikää jo 40 vuotta,eikä sitä löydy Kalevala-korun luetteloista.
        Leimat siinä kuitenkin on ja tiedot sain kultasepän liikkestä,että eipä ole väärennös.
        Siinä toinen koru josta en luovu koskaan.


      • Kallio53
        atlatl kirjoitti:

        En tuosta uustuotannosta mitään.
        Tykkäsin noista muinaiskorujen mukaan tehdyistä enemmän.
        Mielestäni Kalevala-koru ei ole Kalevala-koru ilman muinaismalleja....

        Komein Kalevala-koruni on tuollainen viikinkimallinen pyöreä,iso riipus,jossa on neljä pukinpäätä reunoilla.

        Siitä en luovu elinaikanani.

        Kaikki Kalevala-koruni olen löytänyt Kirppareilta.

        Harvinaisin on yksi rannerengas,joita on kuulema tehtykin vain jokunen koekappale.
        Korulla on ikää jo 40 vuotta,eikä sitä löydy Kalevala-korun luetteloista.
        Leimat siinä kuitenkin on ja tiedot sain kultasepän liikkestä,että eipä ole väärennös.
        Siinä toinen koru josta en luovu koskaan.

        Itse olen puolestaan lämmöllä seurannut Kalevala Korun kehitystä muinaiskorujen kopionnista moderniksi ja tyylikkääksi korubrändiksi. Etenkin Kirsti Doukasin lahjakkuus ja pettämätön tyylitaju on edesauttanut tätä kehitystä.

        Doukasin korut ovat persoonallisia ja suomalaiselle naiselle sopivia. Tuosta linkistä saa vähän kuvaa siitä, mistä puhun:
        http://ladies.fi/category/22/kirsti-doukas

        Etenkin hänen hopeisten korujen kuulaus ja ajattomuus puhuttelee minua.


    • entykkääkarhuista

      Ei nyt ihan liity asiaan, mutta ajattelin kokeilla. Eli sain synttärilahjaksi Kalevala korun, jotain karhuja pitkässä rivissä... En tykkää siitä lainkaan, ja harmittaa jättää kallis koru nurkkaan lojumaan (hinta näyttäisi olevan 140e..). Onko ihan naurettavaa käydä kysymässä koruliikkeissä, että haluaisivatko he ostaa?? :D En yhtään tiedä onko tällainen mahdollista, ja ajattelin kysyä ennen kuin nolaan itseni... Vai olisiko joku osta&myy liike parempi.. Huuto.netissä en halua, jottei vaan antajalle selviä miten törkeä olen :D Jos saisin edes 20e tuosta kapineesta niin olisin tyytyväinen...

      • sdfpsålff

        Saat myytyä korusi anonyymistikin, jos haluat. Koruliikkeissä tuskin onnistuu.

        Minun suosikkejani ovat hautalöytöjen perusteella tehdyt korut, himoitsen Halikon filigraanipalloja korviini ja vaikka kaulaanikin. Myös vanhat soljet miellyttää.
        Nykymalleista vanamoa mulla on, mutta sen korvisten kiinnitys on totaalisen epäonnistunut. Ne pistelee.
        Carmen, myös kaunis. Tosin minulla ei yleensä ole sellaisia kuteita, että kovin näyttäviä riipuksia voi pitää.


    • Aamunodottaja
    • krrd.

      Nuori ikäni on varmaan suurin syy siihen, että pidän enemmän näistä uusista ja hopeisista koruista. Rakastan Kalevalakoruja ja kyllä niitä jo muutamia löytyy, mutta haluttavia on vielä parikymmentä. Joistakin haluaisin kerätä koko sarjan, mutta esimerkiksi en pidä muuten Isän tyttö sarjasta, mutta olen ihastunut riipukseen, ja se on yksi toivomistani. Lemppareitani ovat Siivet, Trend, Lähde, Vanamo, Carmen ja jo mainitsemani Isän tyttö. Muita jotka haluaisin ovat koruliikkeiden Kalevalakorulta tilaamia koruja esim. Lumpeenkukkia ja Onnen apila. Sormuksista, jotka eivät kuulu mihinkään tuoteperheeseen haluaisin Kaarnan, Käärme-sormuksen, Sydän-sormuksen ja ehkä myös Rajalinin sormuksen. Olen myös saanut lahjaksi yksittäisiä Kalevalakoruja, joten pitäisi kerätä samaisesta tuoteperheestä jotain muitakin koruja. Muitakin sarjoja on, mitä haluaisin kerätä.

    • Järven-neito

      Kirstin korut ovat kalleimpia ja näin ollen Hienoinpia? Suoraan sanottuna Kalevala korut ovat ylihintaista paskaa ja Kirstin useimmat korut ovat oivan kamalia, ei todellakaa suomalaiselle naiselle sopivia. Muutenkin tuntuu olevan kalevalakorulla menevän huonosti, mutta minkäs feet kun johtokunnassa istuu todellisuudesta erkaantuneita tanttoja.
      Itsel Olen teettättänyt koruni ja Olen niihin tyytyväinen, osa on tullut halvemmaksi kuin vastaava ylihintainen Kalevala korun malli ja mitä jälleen myyntiarvoon rules niin korut ovat erittäin huonoa bisnestä olkoot KK tai mitään muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe